BİR DESTANDIR ÇANAKKALE | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>BİR DESTANDIR ÇANAKKALE 16.03.2015 01:27

BİR DESTANDIR ÇANAKKALE

Çanakkale savaşı 1. Dünya savaşında itilaf devletlerinin saldırısı sonucu açılmış bir savaştır.Dünya tarihinin en kanlı savaşlarının yapıldığı Çanakkale savaşında Türk ordusu olağanüstü bir başarı göstererek yüz binlerce şehit vermesine karşın düşmana geçit vermemiştir.
  İngiltere ve Fransa,Rusya ile birlik sağlayıp onu da yanlarına çekerek savaşı kendi lehlerine dönüştürmeyi istiyorlardı.Ancak Rus ekonomisi savaşın yükünü artık kaldıramayacak vaziyetteydi.İtilaf devletleri Osmanlı devletini yenilgiye uğratmak için Rusya’nın öneminin farkındaydılar.Bunun için Rus ordusuna gerekli askeri yardımı ve malzemeyi en hızlı bir şekilde ulaştırmak,Kafkas cephesinde savaşan Rusya’nın yükünü hafifletmek ve Türk ordusunun geri çekilmesini sağlamak için Çanakkale boğazına çıkarma yaptılar.
 İngiliz ve Fransız savaş gemilerinin Çanakkale boğazından geçişleri elbette kolay olmayacaktı ve nihayetinde 18 Mart 1915 ‘te gemilere karşı konuldu.
  Mustafa Kemal,Anafartalar,Arıburnu ,Conkbayırı ve Kilitbahir ‘de düşmanı yenerek önemli başarılar elde etmiştir.’’Ben size tearuzu değil ölmeyi emrediyorum’’ sözünü Türk askerine söyleyerek,savaşın ne pahasına olursa olsun kaybedilmemesi gerektiğine işaret ediyordu.
    Çanakkale savaşları olarak bilinen ve en şiddetlisi 18 Mart 1915 yılında cereyan eden bu savaşta, dönemin en kuvvetli donanmaları Çanakkale boğazını geçemeyerek boğazın derin sularına gömüldüler.
   Karada devam eden ve yaklaşık 9 aya yakın süren süngü çarpışmalarında da yine Türk askerinin iman gücü ile yapmış olduğu ve tarihe altın harflerle yazdığı büyük karşı koyma vardır.Türk askerinin 19 mayıs 1915 ‘te  Anzak cephesini yarmak için başlattığı gece saldırısıyla, Avusturya’lıların boyun mevkiini ele geçirmek için 7 ağustos 1915 tarihinde yaptıkları karşı saldırı, bu savaşların en fazla can kaybının yaşandığı  olaylardır.
  Nihayet Türk askeri denizde olduğu gibi karada da düşmana geçit vermemiş,itilaf devletleri boğazı geçemeyeceklerini anlayıp geri dönmek zorunda kalmıştır.
   Savaş boyunca itilaf devletlerinin üç yüz bin kaybına karşılık,Türk ordusu  iki yüz elli bin şehit vermiştir.Gazi Mustafa Kemal Atatürk ,ÇANAKKALE SAVAŞLARI ‘nı kazanan ruhu açıklarken,57.alayın Conkbayırı’nda ki taarruzunu anlatır.57. alayın kahramanlarının içinde bulundukları ortam ve sergilenen davranışı ancak ‘’ruhlarında ki mevcut felsefeyle’’açıklamayı uygun bulur.’’Karşılıklı siperler arasında mesafemiz 8 metre .Yani ölüm kesin.1. siperdekiler hiç kurtulmamacasına hepsi düşüyor,2. siperdekiler onların yerine giriyor.Fakat ne imrenilecek bir soğuk kanlılık biliyor musunuz?öleni görüyor,üç dakika sonra öleceğini biliyor,en ufak bir duraksama bile göstermiyor.Sarsılmak yok.Bu,Türk askerinde ki ruh kuvvetini gösteren,hayrete ve tebrike değer bir örnektir.Emin olmalısınız ki ÇANAKKALE SAVAŞI ‘nı kazanan ,bu yüksek ruhtur…Ruhları şad mekanları cennet olsun…
  
Sami ÇELİK

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/