SİZ ÖFKENİZE YENİK DÜŞTÜKÇE FATURA MİLLETE ÇIKMAKTADIR!.. | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>SİZ ÖFKENİZE YENİK DÜŞTÜKÇE FATURA MİLLETE ÇIKMAKTADIR!.. 05.10.2015 21:29

SİZ ÖFKENİZE YENİK DÜŞTÜKÇE FATURA MİLLETE ÇIKMAKTADIR!..

SİZ ÖFKENİZE YENİK DÜŞTÜKÇE FATURA MİLLETE ÇIKMAKTADIR!..

“Öfke beyne girince kalmıyor akıl izan

Terazi doğru tartmaz yanlış yapılır mizan.

Haktan yana ne varsa kaldırır konur rafa,

İçi boş olur başın kalır kuru bir kafa!”

  Atalarımız “Öfkeyle kalkan zararla oturur demişler” “Keskin sirke küpüne zarardır” yine aynı atalarımız öfkelenince karar vermeyin,  bekleyin sakinleşince kararınızı verirsiniz. Hadisi Şerif ise “En büyük pehlivan öfkelenince nefsine yenik düşmeyip öfkesini yenebilen kişidir” (Müslim 1- 106) diyor.

      Yakın geçmişimizde yaşadığımız birçok hadise öfkenin geldiği boyutu göstermektedir. Başta askerin içeri atılması olayı olmak üzere birçok kurumun itibarsızlaştırılması da bir öfkenin sonucudur. Belki de buna itiraz edip hayır efendim korkunun ürünüdür diyenler olacaktır. Meseleye hangi boyutta bakarsanız bakın o kadar basit değildir. Sizleri çok değil bir hafta birileri kaçırıp içeri tıksa ne hissedersiniz, bunu hiç düşündünüz mü? Ya da adam alı koymaktan dolayı kaçıran kişiye ne kadar hapis istendiğini biliyor musunuz? Bu bir haftalık falan değil, tamı tamamı beş yıl sizi içeride yatırıyorlar sonra da kumpas var pardon deyip hepiniz hakkında berat kararı veriyorlar. İşte öfkenin kişiye yaptırdığı yanlışın sonuçlarından sadece bir tanesi!..

    Özellikle devlet yönetenlerin kolektif akıl yerine bir kişinin iki dudağı arasında çıkan sözle idare edilmesi her zaman büyük hatalarla karşılaşması mukadder olur. Tabi ki cemaat ve cemiyet kavramlarını karıştırıp devleti de bir cemaat gibi düşünenler devlet aklı veya kolektif akıl konusunda fazla istekli olmayabilirler. Bunun yapmadıkları sürece de aldanmaktan kurtulmaları mümkün değildir. Onlar aldandıkça da millet faturayı ödemek zorunda kalacaktır. Şimdi askerler tazminat davaları açmaya başladılar. Muhtemelen yine yüksek rakamlı tazminatlar ödenecek ve bedelini hata yapanlar değil bu millet ödeyecektir.

     Başta FETÖ diye lanse edilen Cemaat olmak üzere siyasetin bu kadar ayrıştırıcı ve kavgacı dili, basın mensuplarına yapılan saldırılar, itiraz eden iş adamlarına yönelik tehditler, özellikle de basındaki “akıl tutulmasını çoktan aşmış” yandaşlık hastalığının tamamı öfkenin dışa vurumudur. Başta Fetullah Hoca olmak üzere ilk gün öfkesine mağlup olup kameralar karşısında beddua okuması öfke gelince Resulullah’ın Hadisine mugayir davranmanın çok kolay olduğunu göstermektedir. Hakeza ülkeyi yönetenlerin din iman edebiyatı yapmak yerine, biraz olsun dinin emirlerine uymaları gerekmez mi? M.Akif ne güzel diyor:  “Girmeden tefrika bir millete topla girilmez, Toplu vurdukça yürekler top bile sindiremez. ”   Diyor demesine de seçim meydanlarında kullanılan dil birliğimize beraberliğimize ya da Akif’in dediklerine, onu da geçtik Allah Resul unun dedikleri uymakta mıdır? Eğer uymuyorsa siz hem inanç değerlerimizi hem de milli değerlerimizi neden kullanıyorsunuz? Bunları neden milleti aldatma aracı haline dönüştürüyorsunuz? Bu kavramların kazanmak hırsınız için, içini boşaltmak hakkını size kim veriyor veya bu yetkiyi kimden alıyorsunuz?

    Sonuç olarak başta terör belası olmak üzere ülkemizin bir ateş çemberi içerisinde olduğunu söyleyenler öncelikle içeride ayrıştırıcı  bir dil kullanmaktan kaçınmak durumundadırlar. Aynı dili kullanmaları halinde iyi niyetlerini sorgulamak hepimizin en doğal hakkıdır. Balyoz davasının Savcısı olmakla yanıldıklarını görenler FETÖ diye topluma lanse ettikleri davalarda da savcılık yapmasınlar. Basının yakası bırakılmalı, eleştirilere tahammül gösterilmeli hoşgörü iklimini topluma hakim kılma mücadelesi verilmelidir. Yargının yansız işlemesi için toplum olarak gayret göstermeli öfkemizin yeni mağdurlar doğurmasına yeni pişmanlıklar doğurmasına engel olmalıyız.

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/