PEFORMANS-MATİK | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>PEFORMANS-MATİK 04.07.2016 03:25

PEFORMANS-MATİK


    Yukarıdaki zatlar öğretmene öğrenciyi değerlendirirken adil olun diye talimat veriyorlar ya; işte o zaman isyan edip dilimi serbest bırakasım geliyor. Sen okula idareci atarken adil oluyor musun, başarı belgesi dağıtırken adil oluyor musun? Yetmedi bunlara bir de performans notu eklendi.

Aga performansım düşük verilmiş!.

Hiç sorma benim ki de öyle.

Yan taraftan mukkalit vatandaş elini ağzına götürerek;

Hocam … kullan …, düşük dozda idare eder.

Yanındaki arkadaş hocam ben kalp için efor testine girdim, bana da performansın düşük dediler. Yürümeyi-Koşmayı tavsiye ettiler bence sen yürü.

Hocam sen boş ver onu ne anlar, anlasa zaten performansı düşük çıkmazdı. ….. utanıyorsan bak Aydın dağ inciri ve ceviz de iyi gelir.

Ya Levent Usta yanlış anladın bizim o bildiğin performanstan değildir. Bu başka!

İşte ağlanacak halimize gülerek başlamak istedik.

Bu aralar performans deyince vatandaş başka, öğretmen başka, müdür başka şeyler anlıyor.

Tıpkı Kemal Sunal filmlerindeki Meho Ağa gibi her kovduğunda geri dönen Memo gibi her giden bakandan sonra gelen yeni bakanda da akıl çok!..Bu puanlamanın amacı nedir diye sorarsanız bir kaçını sıralayalım.

Bakanlık;

 Haydi dedi öğretmenler kiminizi kiminize düşman edeyim,

 Sizleri yani öğretmenleri kıskançlık krizlerine sokayım, arkadaşı arkadaşa düşman edeyim.

Bundan sonra sen görürsün müdür dersime girer çıkar başka da hiçbir iş yapmam dedirteyim!..

Başarı belgeni al başına çal dedirteyim.

 Nefret ekeyim, öğretmenin yaz tatilini burnundan getireyim.

 Okulları dükkalığa ya da kolhoza çevireyim, baskının dozunu iyice arttırayım.

 O da olmasa müdürü başınıza sopayla müdür diye oturtayım da aklınız başınıza gelsin.

    Başından beri yanlış iliklenen düğme diğer düğmeleri abuk sabuk bir hale getirdi. Peki eğitimin kalitesini arttırayım, öğretmeni daha çok çalıştırıp verimi yükselteyim esas amaç iken neden bundan bahsetmiyorsun? Çünkü bu davranış böyle bir sonucu asla ve kata doğurmayacaktır, bilakis var olan başarı oranını da düşürecektir. Siz ağzımdan kuş tutsam da fark etmez sonuç değişmez düşüncesini edinmenin ne kadar kötü bir şey olduğunu biliyor musunuz? İşte birçok öğretmende bu oluşmaya başladı ve eğitimde bugün yarından asla iyi olmayacaktır. 95 verdiğiniz öğretmen de 60 verdiğiniz öğretmen de itiraz ediyor.  Çünkü yanı başındaki kendisinden yüksek puan alan öğretmenle kendisini kıyaslıyor. Ya da a okulundaki puanlama sistemini duymuştur. Orada notlarda cömert davranılmış biz de niye cimri davranılıyor diye itiraz etmektedir. Bu sonuç öğretmen de moral ve motivasyonu dip yaptırmıştır.

 Her şeyden önce atadığın müdür kağıt üzerinde müdür olsa da öğretmen vicdanında müdür değildir. Sendikanın talimatıyla ya da himmetiyle müdür koltuğuna oturmuş bu zatı muhteremlere güven atadığınız ilk günden itibaren diptedir. Güvenmediğim adam bana yüksek not verse de benim ona karşı güvensizliğim bitmez. Hal böyle olunca bütün öğretmenler kukla müdürlerin kaleminden çıkan puanlara isyan başlattılar.  

   Sonuç Türkiye’nin Milli Eğitimin de Fransızca bir kelime olan performansla bu ülkenin öğretmenleri kara düzen değerlendiriliyor. Kılık kıyafete adam sıfır vermiş ancak öğretmene bununla ilgili hiçbir işlem yapmamış. Sıkıysa hiçbir işlem yapmadan bir öğrenci bırakın da sizi göreyim. Sözün özü her yanı ölçüsüzlük kokan bu değerlendirme Milli Eğitimin hayrına değildir. Sizlere tavsiyemiz bir an önce bu yanlıştan dönünüz. 

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/