ÖZEL BÜRO MU POLİT BÜRO MU? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>ÖZEL BÜRO MU POLİT BÜRO MU? 23.09.2015 21:54

ÖZEL BÜRO MU POLİT BÜRO MU?

İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine özel hizmet büroları geliyor.

   İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine özel hizmet büroları geliyor.

20 Eylül 2015 tarihli resmi gazetede yayınlanan İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri yönergesinde değişen en ilginç madde aşağıdaki maddedir.

Madde-2- Aynı Yönetmeliğin 5. Maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Madde-5- (1) İl Milli Eğitim Müdürlüğü, illerde (merkez ilçeler dahil) doğrudan İl Milli Eğitim Müdürüne bağlı birimler/ bürolar ile şube müdürü kadro sayısına göre birleştirilerek veya ayrılarak teşkilatlandırılan şube müdürlükleri; İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ise İlçelerde, doğrudan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı özel büro ile şube müdürü kadro sayısına göre birleştirilerek veya ayrılarak teşkilatlandırılan şube müdürlükleri eliyle milli eğitim hizmetlerini yürütür.

    Ayrıntılarda özel hukuk bürosu da kurulacağı bu büronun Milli Eğitimin Hukuk işlerini yürüteceğini yazıyor. Ayrıca özel büroların Milli Eğitim Müdürü adına toplantılara katılabileceği, plan proje üretebileceği hatta müdür adına imza bile atacağı yazılıdır. Bu işleri özel bürolar yapacaksa müdürlerin ne iş yapacağı da ayrı bir merak konusudur.

   Kuşkusuz Milli Eğitimin ilinden ilçesine avukatlık hizmetlerine ihtiyaç vardır. Hem de bir değil birden çok avukata ihtiyaçları olduğu haklarından açılan davalarla malumdur. Hiçbir icraatı adil olmayan, hukuka uygun olmayan bir kurum ne yapacak? Neredeyse Milli  Eğitime ayrılan tahsisatın azımsanmayacak bir kısmını avukat ücreti ve mahkeme masrafı olarak ödeyen bu kurkum hukuk içerisinde hareket etmeyi  tercih etmek yerine savunma mekanizmaları geliştirmeye çalışmaktadır. İddia ediyorum bakanlığın bu tavrı hukuksuzluk yapma konusundaki ısrarıdır ve kendinden olmayan çalışana karşı savaşmaya devam edeceği yönündeki kararlılığıdır. Dolaylı olarak ülkeyi dönüştürmek için Milli Eğitimi adı konulmamış bir savaş yürütülüyor, bana göre bunun gereği yapılmaktadır.

  Özel bürolara gelince yıllardır el altında işleyen (sendika eliyle yürütülen) özel büroları resmiyete kavuşturma çabası vardır. Bu büroların fişleme, liste tutma, idareciliklerin tespitini yapma, kendilerinden olmayan idarecilerle ilgili özel dosyalar hazırlama, tedbirli olanlar ile ilgili yöneticilere kumpas kurma işlerini yürütecek bürolar olacaktır. Nereden çıkartıyorsun bunları diyenlere cevabım Milli Eğitim bu özel büroları nereden çıkartıyorsa şeklinde olacaktır.

   Biraz aklı selim düşünen vicdanını ve beynini kimseye ipotek etmeyen herkes biliyor ki bu adamlar milli eğitimde millet hayrına bir şeyler düşünmeyecek. Eğer düşünmüş olsalardı işin ehli binlerce idareciyi kapının önüne koyarlar mıydı? Eğer düşünmüş olsalardı sürekli hukuk ihlalleri yaparlar mıydı? Eğer millet hayrına bir şeyler yapmak gibi bir dertleri olsaydı her kararları siyasete göre olur muydu? Eğer zerre kadar Milli Eğitim ve millet hayrına bir çabaları olsaydı bu kadar istikrarsız bir yönetim anlayışı sergileyip günü birlik değişiklikler yaparlar mıydı? Bu listeyi oldukça uzata bilirim.

    Sonuç olarak; Özel büro ile bir taş ile iki kuş vurmak amaçlanmış yine çıkarcı ve bencil bir yönetmelik buna kılıf yapılmıştır. Daha çok kadrolaşma ve daha çok fişleme amaçlanmıştır. Yani özetle özel bürolara Polit Büro görevi verilecektir. Milli Eğitimde başladı diğer kurumlarda da benzer bürolar pek yakında kurulacaktır bundan emin olun. 

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/