ÖĞRETMENLER İŞ BAŞI YAPARKEN MEB’DEN BEKLENTİLER !.. | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>ÖĞRETMENLER İŞ BAŞI YAPARKEN MEB’DEN BEKLENTİLER !.. 02.09.2018 16:19

ÖĞRETMENLER İŞ BAŞI YAPARKEN MEB’DEN BEKLENTİLER !..


2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı hazırlıkları 3 Eylül Pazartesi günü öğretmenlerimizin görev yerlerine dönmesiyle başlamış olacaktır. Elbette beklentiler yüksektir. 
Bakan değişti dolaysıyla söylemler değişti, beklentiler değişti. Bununla birlikte Bakan yardımcıları, Genel Müdürler ve birkaç ilimizin İl Milli Eğitim Müdürü değişti, Müsteşar gitti ve belki de daha çok değişecektir. Peki bizim beklentimiz kişilerin değişmesi midir, yoksa zihniyetin eğitim ve öğretime bakışın değişmesi midir? 
Sayın Bakan Ziya Selçuk Bey bu anlamda birkaç mesaj vermiştir. Söz gelimi eğitim işinin ana aktörünün öğretmen olduğunu kabul etmiştir. Alo 147 nin kaldırılmasını sağlamıştır. Lise giriş sınavlarının bir garabet olduğunu itiraf etmiştir. Son olarak Sosyal Etkinlik yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Buna göre ‘Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği’ ile yürütülen etkinlikler, yeni yönetmeliğe yansıtıldı.
Peki bunlar yeterli olacak mıdır? 
Elbette Türk Milli Eğitiminin sorunları bunların çok daha ötesinde derindir ve bu sorunlarının çözümündeki zihniyet devriminin gerçekleşmesi ve ortak akıl oluşturulması kaçınılmazdır. Peki ortak aklı kiminle oluşturacaksınız. Elbette ki eğitimin içinde ve eğitimi bilen paydaşlarla yapacaksınız. Ancak bunu yaparken alanda mevcut eğitim yöneticilerinin basiretsizliği sonucu son on altı yılımızı heba ettiğimiz için mümkünse bunlardan uzak kaçmalıdır. 
Milli Eğitim son on altı yılda istikrarsızlığın zirvesine kurulmuştur. Yalnızca on üç yönetici atama yönetmeliğini değiştirerek bu alanda rekor kırmıştır. Bu hal bile Milli Eğitimi yönetenlerin kadrolaşmak dışında bir dertlerinin olmadığının açık göstergesidir. Lise girişler, Üniversite girişler defalarca değişmiştir. Kitapların içeriği, müfredat, ders saatleriyle defalarca oynanmıştır. Okul türleriyle ilgili sürekli değişiklikler yapılmıştır. Milli Bayramlar görmemezlikten gelinmiştir. Proje okulları için adeta bir teslim alma yönetmeliği çıkartılmış okul müdürleri 76. Maddeden atanmış ve bunların öğretmen seçmeleri sağlanmıştır. Okullar dernek ve vakıfların arka bahçesine dönüştürülmüştür. Kurs yönetmelikleri, devam devamsızlık yönetmelikleri, sınıf geçme yönetmelikleri defalarca değiştirilmiştir. 
Yalnız bu alanda değil elbette; Son on altı yılda Milli Eğitimde savurganlıkta zirve yapmıştır. Başta Fatih projesi olmak üzere birçok projede harcanan imkanlar ölçüsünde geri dönüşüm sağlanamamıştır. Devlet her yıl yaklaşık yüz milyon kitap dağıtmıştır ve bu kitapları sene sonunda geri dönüşüme göndermiştir. Birçok kitap içeriklerindeki hatalardan dolayı toplatılmıştır..On binlerle ifade edilecek görevden alınan ve hiçbir şekilde kendisinden faydalanılmayan İl-İlçe Müdürü, İl Müdür Yardımcısı ya da Merkez bürokratı adeta çürütülmeye terk edilmiş demirbaş eşya gibi depolarda atıl halde tutulmuştur. Bu savurganlıklar yapılırken kendi okuluna bir ödenek ayırmak ya da bir hizmetli göndermeyi çok görmüştür. 
Şimdi yeni bir bakan ve yeni bir ümitle taze bir başlangıç yapma gayreti vardır. Sayın bakandan beklentiler yüksektir. Temennimiz yine siyasi kaygılar ön plana çıkmaz ve bakan beyin eli kolu bağlanmaz. Aksine heba ettiğimiz on altı yıla bir beş yıl daha eklemek gibi bir hatanın içerisine girer ve geleceğimizi karanlığa gömeriz.
Sonuç olarak; Toplumu kaderde, kıvançta, tasada bir ve beraber yapacak; İlmin-irfanın-ahlakın- faziletin-erdemin hakim olacağı; düşünen, üreten, araştıran, okuyan, sorgulayan bir gençliğin okullarımızda yetişmesi en büyük temennimizdir. İşte yeni bir Eğitim ve Öğretim yılı işte yeni bir fırsat: Öğretmenlerimiz bunu yapmaya hazırdır, yeter ki sizlerde öğretmenlerinizin önünü açın, moral ve motivasyonlarını yüksek tutun.
Bu temennilerle görev başı yapan tüm öğretmen arkadaşlarımıza başarılar dilerim!..

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/