MÜFREDATTA AYRIŞTIRICI İFADELER VARMIŞ!. | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>MÜFREDATTA AYRIŞTIRICI İFADELER VARMIŞ!. 14.07.2016 01:13

MÜFREDATTA AYRIŞTIRICI İFADELER VARMIŞ!.

Ayrıştırmak, öteki görmek veya ötekileştirmek! Gücü elinde bulunduranın zayıf olana karşı kullandığı terbiye etme ya da baskılama aracıdır. Çıkarını değerlerden üstün tutarak kendisine layık gördüğünü başkasına uygun görmemektir. Kast sisteminin olduğu, ırkçılık, mezhepçilik olan ülkelerde veya toplumlarda yaygındır. Ötekileştirmek cemaat taasubundan, gurup taasubundan kaynaklanan çıkar merkezli bir davranıştır. Daha çok hükümetlerin toplumlara hakim olduğu ülkelerde yaşanır. Çünkü bu tür ülkelerde devletin kendi işleyişi bir kural ve kaidesi yoktur. Teamüller ve töreler bu ülkelerde pek geçerli değildir. 

    Peki Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ayrıştırmanın ötekileştirmenin tavan yaptığı dönem ne zamandır. Kendilerinin de itirafta bulunduğu gibi kuşkusuz AKP Hükümetleri dönemi olmuştur. Peki buna rağmen ders kitaplarında ayrıştırıcı ifadeden bahsetmenin amacı nedir?

    Zeytin yağı gibi üste çıkmak diye bir deyim vardır. Tam da yaşananlar bunlardır.

     Nedir acaba ders kitaplarındaki ayrıştırıcı ifadeler. Karşılaşan varsa bizahmet bizi bilgilendirsin. Acaba Bayrak şiirinden duyduğunuz rahatsızlıklar gibi. Bu şiirimize yıllarca uyguladığınız ambargolar gibi ayrıştırıcı gördüğünüz ifadelerden mi bahsediyorsunuz. Yoksa ders kitaplarının kimi yerlerinde geçen” Ne Mutlu Türküm Diyene!” ifadesinden mi rahatsızsınız. Efendim Alevilik-Bektaşilik ile ilgili ayrıştırıcı ifadeler de varmış. Varsa o ifadeleri oraya koyan sizsiniz, dolaysıyla siz önce kafanızın içindeki ayrıştırıcılığı bitirin sonra sıra kitaplara gelsin.

    Ayrıştırmanın babasını, kralını Milli Eğitim yaşatan bu zatların ders kitaplarında ayrıştırıcı ifadeler var onun için müfredatı değiştirmeliyiz demeleri kelimenin tam manasıyla iki yüzlülüktür, sahtekarlıktır. Daha yakın tarihte Kurum Müdürleri mülakatlarındaki manzara hafızalarda canlı iken, aday öğretmenlerin durumu ortadayken, performans notları gündemdeyken bakanlık yetkililerin müfredat içeriği hakkında bu tür açıklama yapmaları bir tiyatrodur. Eğitim öğrendiklerimizi hayata geçirmektir, eğer siz tam aksini yapıyorsanız o kitaplara ne koyarsanız hikaye görevi görecektir.

     Sonuç olarak; müfredat değişimi her zaman ki beceriksizliğinize kılıf olarak kullanıyorsunuz. Önce okullarda ders saatlerin arttırıp sonra azaltmaya gitmeniz deneyip altından kalkamadığınız bir işten geri atmaktır. Ders kitaplarındaki değişikliğin içeriğini görmediğimiz için niyet okumak istemiyoruz. Ancak eğer sizleri tanıyorsak görülecek ki ders kitaplarında çıkartılan daha çok Cumhuriyet ve Atatürk ile ilgili paragraflar olacaktır. Yoksa on dört yıldır kalitesine hiçbir şey katmadığınız eğitime yeni şeyler katmak gibi bir derdinizin olabileceğini hiç sanmıyorum. Hele ki ayrıştırma ifadelerini ders kitaplarından çıkartacağız demeniz hiç inandırıcı değildir. 

Remzi ÖZMEN

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/