MÜDÜR MÜLAKATLARINDA ORGANİZE İŞLERE DEVAM MI ? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>MÜDÜR MÜLAKATLARINDA ORGANİZE İŞLERE DEVAM MI ? 23.05.2016 23:56

MÜDÜR MÜLAKATLARINDA ORGANİZE İŞLERE DEVAM MI ?

Bilindiği üzere 23 -27 Mayıs tarihleri arasında Okul Müdürleri ataması için mülakat yapılacaktır. Devlete güvensizliğin en çok yaşandığı yerlerden biri mülakat sahneleridir. Ne yazık ki bugüne kadar tam bir tiyatro yaşandı. Sadece basına yansıyan açığa çıkan fişlemeler ve listelerin önceden hazırlanması da bu tezimizi doğrular niteliktedir.
Bilindiği üzere 2014 yılında bir gecede kanun çıkartılarak kapının önüne konulan idareciler için güya İlçe Milli Eğitim Müdürleri bir değerlendirme yapacaktı. İşini yapan kalacak, yapamayan görevinden alınacaktı. Biraz olsun Allahtan korkan ve az da olsa vicdan taşıyan kimi şube müdürleri bu değerlendirmenin sendika tasallutuyla yapıldığı yönünde itirazlarda bulundular. Bir iki şube müdürü bu itirazı yüksek sesle dile getirdi gerisi içinden. Bu Yüksek sesle itirazını dile getiren Beykoz İlçe Şube Müdürlerinden bir Hanım efendi oldu. Nitekim İlçe Müdürü hakkında soruşturma başlatıldı ve adli dava devam etmektedir.
İkinci örnek Bakırköy EBS İlçe temsilcisi e postasında çıkan fişleme listesi oldu. Bu da gayet organizeli, gönderildiği birçok yeri tespitli bir yazışmaydı. Sendikasına göre tasnif ve fişleme yapılıyor kim kaç puan alacak, nereye atanacak önceden belirlenmişti. Her ne kadar Vali ve Kaymakamlar soruşturmaya yer yok dese de itiraz sonucu mahkeme bu konuyu gündemine aldı soruşturma devam ediyor. Kuşkusuz benzer örnekleri Anadolu nun çeşitli yerlerinde yaşandı yaşanmaya devam ediyor. Bunun en son örneği Muğla nın Seydikemer İlçesinde watsap üzerinde yapılan yazışmanın yanlışlıkla okul müdürleri gurubuna atılmasıyla patlak verdi. Şube Müdürü ile EBS İlçe temsilcisi arasında geçen yazışmada puanlar verilmiş, okullar tespit edilmiş, kim nereye atanacak önceden belirlenmiştir.
Şimdi Sayın Milli Eğitim Bakanı Şube Müdürünü açığa almakla bu işi selamete erdirdiğini düşünüyor olabilir. Bize göre bu yaşananların 2010 KPSS usulsüzlüğünden hiçbir farkı yoktur. Başkası yapınca hakimi- savcıyı devre sokacaksınız, sizinkiler yapınca göstermelik bir kişiyi açığa alacaksınız. 
Olmaz Sayın Bakan olmaz! 
Bu işlerin organize işler olduğunu sokaktaki ayakkabı boyacısı bile fark ederken siz nasıl fark etmiyorsunuz. Devlet adamına yakışan açığa çıkan bu üç hadise içinde hiçbir baskı altında kalmayarak hem adli hem de üç tane yürekli müfettişinizi görevlendirerek idari soruşturma başlatmanızdır. Ucu kime ve nereye dayanırsa dayansın sonuna kadar giderek bu yüzsüzlükleri ortaya çıkartmak boynunuzun borcudur. Yoksa göstermelik bir şube müdürünü açığa almanız hiçbir sorunu çözmez. Hepimiz biliyoruz ki o şube müdürü de piyondur.
Devletimizi paralel yapılardan kurtaracak hiçbir adım atmayacağınız yönünde ciddi kaygılarımız vardır. Çünkü bu yaşanan ne ilktir ne de son olacaktır. Bizim gördüklerimiz aleni yapılanların dışında ne tür dolapların döndüğünü bir bürokratlarınız, bir sendikanız, bir de Allah biliyor. Yüz verdikçe astar isteyen bu ceberut yapılara ne zaman dur diyeceksiniz. Yoksa dur deme ihtiyacı içerisinde değil, benzer tavırlar içerisinde olmaları için önlerini mi açıyorsunuz. Nitekim bu yönde de ciddi kaygılarımız vardır. Nitekim son çıkarttığınız idareci atama yönetmeliğinde yaptığınız değişiklikler ve sendika yetkililerinizden aldığınız teşekkürler bizi böyle düşünmeye sevk ediyor. Unutmayın Sayın Bakan sizi de gözetleyen biri vardır. Bu olup bitenler sizin bakanlığınızda yaşanıyor Anadolu da güzel bir söz vardır. “At sahibine göre kişner.”Bilmem bu söz sizi de ilgilendiriyor mu?

Remzi ÖZMEN

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/