MİLLİYETÇİLERİN YENİ ANAYASA TARTIŞMALARI | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>MİLLİYETÇİLERİN YENİ ANAYASA TARTIŞMALARI 14.01.2017 05:26

MİLLİYETÇİLERİN YENİ ANAYASA TARTIŞMALARI


Anayasa taslağına destek ve karşı çıkanların kendilerini haklı çıkartacak söylemleri sosyal medyanın gündeminin oluşturmaktadır. Örneğin; MHP de Anayasa ya destek verenlerin savunmaları şöyledir.
1- Biz bu Anayasa ya destek olmasaydık AKP HDP ile anlaşır ilk dört maddeyi ve Türklük kavramını Anayasadan çıkartacaktı. Bununla da yetinmeyip federasyon Anayasası yapacaktı.
2- Yıllardır MHP yi görmemezlikten gelen AKP şimdi MHP nin söylemlerini dile getiriyor.
3- Bu Anayasa değişikliğine evet demeseydik AKP erken seçime gider tek başına bir Anayasa yapacak güce ulaşacaktı. O zaman bizim talepler görmemezlikten gelinirdi.
4-Devlet terör başta olmak üzere birçok sorunla boğuşurken bir milliyetçiye düşen devletinin yanında olmaktır.
5-CHP ve HDP nin yanında olmaktansa AKP nin yanında yer almak daha doğrudur.
6- Biz Türk Milliyetçileri lider-teşkilat- doktrinci olarak yetiştik. Dolaysıyla liderin kararına saygı duymalıyız. Devlet Bey bugüne kadar bizi hiç yanıltmadı, ona güveniyoruz ve onun için arkasındayız.
Peki MHP tabanında Anayasa değişikliğine karşı olanlar ne diyor?
1- AKP bu kadar güvensizse bu Anayasa değişikliği ciğeri kediye, kuzuyu kurda teslim etmekten başka anlam içerir mi? Çünkü AKP nin bugüne kadar devlet yönetim anlayışı bizim kültürümüzle uygun olmamıştır. Liyakat ve ehliyete uygun bir yönetim anlayışı yok, adalete aleni bir şekilde mugayir davranılıyor, diyorlar.
2-Kuvvetler ayrılığı devletin bekası için olmazsa olmazken bu değişiklikte üç ayak teke indirilmiş, hukuk başkana bağlı, seçimler aynı anda yapıldığı için başkan yasamaya da hakim olacaktır. Bu Anayasa tek adamlılığı getirmektedir bunun için karşı çıkıyoruz, diyorlar.
3-AKP nin bugüne kadar ki uygulamaları kurallı kaideli, sürekli, kararlı ve ciddi bir devlete tahammülü olmadığını bunun yerine keyfiyete dayalı bir yönetim sergilediği bu yetkilerle daha baskıcı olacağı ve bu baskının milleti ayrıştıracağı artık parti devlet olacağı için düşmanlıklar partiden devlete kayacağı endişesi taşıyorlar. Buna da mülakatları örnek göstermektedirler.
4-Türk Milliyetçisi bu günahlara ortak olmak zorunda değildir. Eğer AKPtek başına ya da HDP veya CHP ile böyle bir değişiklik yapacaktıysa varsın yapsın. Bizim görevimiz buna muhalefet yapmaktır, bu devleti herkesin olmaktan çıkartıp parti devletine dönüştürecek yasaya evet demek zorunda değiliz.
5-Başkan sağlıklı seçilir sağlığını kaybederse ya da akıl sağlığı bozulursa bu yetkilerle milletin başına istediği derdi açma yetkisine sahip olacaktır. Türk Devletini ve Milletini maceraya sürüklemeye hakkımız yoktur.
6-Bey töreden üstün değildir. Töremiz Devlet-Ebed Müddet için mutlak adalet, mutlak hürriyet ve mutlak bilen kut alan kişilerin sözlerine uymayı emrediyor. Bu Anayasa değişikliğinde adalet yok, şahsi hürriyet yok ve bilge kişilerin ortaya koyduğu bir Anayasa taslağı yoktur. Onun için karşı çıkıyoruz diyorlar.
7-Anayasa toplumsal mutabakatla yapılır, bu anayasada uzlaşı da yoktur. Toplumun yüzde kırkı bile karşı çıksa bu çok büyük bir muhalefettir. Hiç kimse bunu görmemezlikten gelemez. Bu durum yarın devlet zafiyeti olarak görülecektir. Bir milliyetçi bu vebale ortak olmamalıdır.
Sonuç; Türk Devlet Felsefesi, Devlet Aklı ve Devlet kültürü ölçü olarak alınmalıdır. Meseleye duygusal bakılmamalıdır. Daha kötüsünü yapıp millete kabul ettireceklerdi diyorsanız varsın yapsınlar denile bilir miydi? Bunun kararını yine şahsiyetçilik ilkesi çerçevesinde bu camia verecektir. İnşallah milletimiz için en hayırlısı ne ise o olur!..

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/