MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI KAOS VE KARMAŞA SEVER! | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI KAOS VE KARMAŞA SEVER! 02.03.2016 18:22

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI KAOS VE KARMAŞA SEVER!


     Milli Eğitim Bakanlığı 2015 yılı başarı raporu yayınlanmış. Buna göre bakanlık hijyen ve güvenlik konusunda sınıfta kalmış diye TV ler alt yazı geçiyor. Bizim merak ettiğimiz bakanlığın sınıf geçtiği bir alan var mıdır acaba?

   Gerçek anlamda bir kaosun ve kafa karışıklığının yaşandığı Milli Eğitim Bakanlığı bir türlü iki yakası bir araya gelmeyen müflis bir tüccarı andırmaktadır. Hatırlayınız bakanlık bir kılık kıyafet yönetmeliği yayımladı. Buna göre başörtüsü serbestisi getirildi, yönetmeliğin diğer hükümleri değişmedi. Peki uygulama da ne var. Allah emanet, en uç giyinen olduğu gibi geçmişte olduğu gibi okula gelenler de vardır. Malum Çorum Valisi hafif kirli sakallı bir müdürü fırçaladı diye basında haberler yayınlandı. EBS Genel Merkezi ise sözüm ona anket çalışması yapmış %65 lerde öğretmen serbest kıyafetten yana açıklamalar yapıldı. Serbest kıyafet amenna!.. Ama nasıl bir serbest kıyafet uygulamasına gelince yine kaos severler kafamıza göre takılalım diyorlar. Bizimkiler istediği gibi gelsin diğerlerine ise istediğimiz gibi muamele ederiz diyorlar.  

     Doğrusu karmaşadan ve kaostan her zaman art niyetli insanlar faydalanırlar, hiçbir zaman iyi niyetli insanlar değil. Öğretmen ne istiyor, yönetenler ne istiyor her ne ise bunun adı konulmalıdır. Sınırlar net olarak ortaya konulmalı ve bu çizilen çerçeve içerisinde yönetmelik uygulanmalıdır. Yoksa o Kaymakam böyle bakar meseleye, bu vali şöyle bakar, İlçe bir başka, okul müdürü bir başka bakar. Canı sıkılan da öğretmen olur.

  Elbette yalnız bu alanda değil örneğin Yüksek Lisans yapan öğretmenlerin izin talepleriyle ilgili sıkıntı çıkmakta, Rehber Öğretmenlerin çalışma süreleri tartışma konusu olmakta, kimi okulda Rehberlik mahremiyeti yok sayılıp müdür yardımcılarıyla oda paylaştırılmakta, Ana Sınıfı öğretmenlerin teneffüs ve nöbetleri hala muallakta, ücretli öğretmenlere nöbet uygulamaları okula göre değişmekte ve onlarca sorun çözülemedi.

   Özelikle de öğretmenlerin süt izni ile ilgili bir kafa karışıklığı vardır. Kolaylık sağlayın deniliyor, mağdur etmeyin deniliyor ancak sınırlar çizilmiş değildir. Her Müdür kafasına göre takılıyor.

   Bir başka sorun ise bu aralar M. Yardımcılarına nöbet ücreti ödenecek mi ödenmeyecek mi çelişkisidir. Kimi ilçeler ödeme yaparken kimileri ödeme yapmıyor. Neymiş efendim yönetmelikte M. Yardımcılığı için nöbet göreviyle ilgili bir bölüm yokmuş onun için ücret ödenmiyormuş. Ya arkadaş Bakan M. Yardımcılığı ve Müdürlük diye bir makam yoktur. Hepiniz öğretmensiniz dolaysıyla idarecilik sadece sizin ek görevinizdir demedi mi? Peki şimdi niye kıvırıyorsunuz? Madem M. Yardımcılığı diye bir makam yoktur neden nöbet tuttukları halde ücretlerini ödemiyorsunuz? Dedik ya kaostan hoşlanıyor adamlar. Bu çarpıklığı farklı uygulamaları düzeltmek için iki satır yazı yazmaya eliniz varmıyor mu? Yoksa kaos olsun boş verin mi diyorsunuz?

  Mahkeme kararlarını uygulamakta Vali ve İl Müdürlerinin insafına bırakılmış her ilde farklı uygulamalar göze çarpmaktadır. Ondandır ki insanlar haklı olarak kanun böyledir demiyor. Vali ye ve İl Müdürüne çeşitli sıfatlar yüklemekteler.

   El insaf be kardeşim burası muz Cumhuriyeti değil diyen siz, Nar Cumhuriyeti muamelesi yapan yine sizlersiniz. Kuralın kaidenin tam işlemediği on kişinin yaşadığı bir ortam da bile onlarca sorun yaşanırken koca yirmi milyonu direk, yetmiş sekiz milyonu en direk ilgilendiren bir kurum bu esnek uygulamalarla, kuralsız kaidesiz nasıl idare edilebilir? İşte bundandır ki galiba Milli Eğitimi yönetenler Kaos sever diye düşünsek haksız mıyız?

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/