MİLLİ DEVLET ANLAYIŞIMIZA DÖNELİYİZ! | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>MİLLİ DEVLET ANLAYIŞIMIZA DÖNELİYİZ! 03.08.2016 23:24

MİLLİ DEVLET ANLAYIŞIMIZA DÖNELİYİZ!


   Türk Devlet anlayışı ne Cumhuriyet ile, ne Osmanlı ile ne de Selçuklu ile başlamış değildir. Kökü tarihin çok daha derinliklerinde olan güçlü bir devlet anlayışımız vardır. Yusuf Has Hacip bu anlayışı üç ayaklı bir masaya benzetiyor. Ayaklardan biri eksikse o masa ayakta duramaz. Bu ayaklar Adalet, merhamet ve ferasettir.  Türkler adaleti şeriatın kestiği parmak acımaz diyerek düzgün işleyen asla hatalı karar vermeyen bir mekanizma olarak görmüşlerdir. Devlette merhamet ise “Devlet ana” yani anne gibi şefkat sahibi bir devlet olarak görmüşlerdir. Feraset aslı irfan ve idrak ile ilgilidir. Bilgi sahibi olmak, geleceği doğru tahlil etmek ve doğru okumak olarak tanımlanır. Devlet yönetiminde bilgi sahibi olmak ve bu bilgiye kutlu bilgi adını vermekte buradan gelmektedir.

   Günümüzde bir tahlil yapılırsa Devlet Felsefesi, Devlet Aklı, ve Devlet Kültürü dediğimiz yine üç temel kavramla karşılaşırız.

1-Devlet Felsefesi; Devlet Ebed Müddet üzere kurulmuştur. Bunun için devleti yönetenlerden aranan en önemli  vasıf, vatandaşın idrak edemediği daha çok geleceğe dair konularda devleti idare edenlerin irfan sahibi olması olarak tanımlanabilir. Yani bir anlamda yönetenlerin feraset, irfan ve idrak sahibi olmasıdır.

2-Devlet Aklı; kolektif akıldır. Yani devlet yönetilirken işin ehlinde bilgi almak, geleceği planlamak, istişare etmek, dahası yanılmamak için zor durumlarda kolektif aklı kullanmaktır. İlkem önce ülkem ya da söz konusu vatansa gerisi teferruattır diyerek kişisel çıkar ve hesaplardan vazgeçmektir.

3-Devlet Kültürü; Örf, Töre ve devlete ait geleneklerdir. Bir anlamda devlet felsefesi olan, devlet ebet müddet için; dünden bugüne artık töre ve örflere sıkı sıkıya bağlı kalmaktır. Özellikle adalet, merhamet ilkelerinin alışkanlık haline getirilmesi ve vazgeçilmez olarak görülmesidir.

Özetlersek;

Devlet ilk ayak vatan ve millet diğer iki ayaktır. Yani vatan toprağı ve millet devlet ile tekamül bulur.

Bayrak ilk ayaktır istiklal ve istikbal diğer iki ayaktır. Bayrak olmadan istiklal olmaz, istiklal olmayınca istikbal olmaz.

Töre ilk ayaktır din ve dil diğer iki ayaktır. Töre olmayınca geçmiş olmaz, geçmiş olmayınca din de, dil de olmaz.

Adalet ilk ayaktır liyakat ve ehliyet diğer iki ayaktır. Adalet olmayınca liyakat ve ehliyet önemsenmez.

Güvenlik ilk ayaktır dirlik ve birlik diğer iki ayaktır. Güvenlik olmasa ülkede dirlik ve birlik olmaz.

Feraset ilk ayaktır dirayet ve hamiyet diğer iki ayaktır. Feraseti olmayanın dirayeti olamaz dirayeti olmayanın hamiyeti olamaz.

Asalet ilk ayaktır hürriyet ve şahsiyet diğer iki ayaktır. Asaleti olmayanın hürriyeti, hürriyeti olmayanın şahsiyeti olamaz.

Bugün ilk ayaktır mazi yani “geçmiş”, ati yani “gelecek” diğer iki ayaktır. Bugünü olmayanın mazisi, mazisi olmayanın atisi olamaz.

   Köklü bir milletin mirasçıları olarak bizler eğer gerçek anlamda devlet işleyişimizle amel etmiş olsaydık şundan emin olun ki dün ve bugün yaşadığımız hiçbir problemi yaşamış olmazdık. O halde bir musibet bin nasihate bedeldir diyerek mazimizde var olan geleceğimize ışık tutacak devletimizin bu temel ilkelerinde taviz vermeyerek yolumuza devam etmek bir zarurettir. Gereğini yaptığımız taktirde felah aksini yaptığımız sürece Rabbim uzak tutsun ancak daha nice sıkıntılar yaşamamız uzak ihtimal değildir..

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/