MEMURSEN AKP YE NE KAZANDIRIR NE KAYBETTİRİR. | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>MEMURSEN AKP YE NE KAZANDIRIR NE KAYBETTİRİR. 28.05.2015 00:00

MEMURSEN AKP YE NE KAZANDIRIR NE KAYBETTİRİR.

Bir mesaj paylaşmış arkadaşlar. İzmir de Eğitim Bir Sen li arkadaşlar okul müdürlerine çağrıda bulunuyorlar. “24 Mayıs ta Gündoğdu Meydanına gelecek olan Başbakanımızı dinlemek için Bornova’da ki okullardan servis kaldıralım, gelen arkadaşların isimlerini yazalım. Bize yapılan iyilikleri karşılıksız bırakmayalım”diyor. Doğrudur yapılan iyilikler karşılıksız bırakılmamalı ve okul Müdürleri bu mihnet borçlarını ödemelidirler. Çünkü kural ve kaide olsaydı bu kişilerden birçoğu kurum müdürü olamazdı. Peki bu gayretleri AKP ye oy kazandırır mı, yoksa devleti parti devletine dönüştürenler oy mu kaybettirirler?
Elbette iktidarın oy kaybetmesinin çokça nedenleri vardır. Bana göre bunun en önemli aktörlerinden biri de Memur Sendir. Çünkü ceberutluğun her çeşidi bu sözde sendikanın direktifleriyle gerçekleşmiştir. Daha çok üye yapmak için yapmadıkları kalmadı. Kanunla idareci görevden almak ilk kez bu hükümet döneminde gerçekleşmiştir ve eminim ki bu talep sendikanın talebi olmuştur. İl Müdürleri, İlçe Müdürleri, Şube Müdürleri hallaç pamuğu gibi savrulmuştur. Bu da sendikanın müdahil olduğu bizzat dizaynı yaptığı bir durumdu. İlk kez bu hükümet döneminde stajyer öğretmen kendisini iktidar sendikasına üye olmak zorunda hissetmiştir. Çünkü çıkartılan yönetmelik ister istemez öğretmen bu duyguyu edindirmiştir. Baskılar ve tehditler şuursuzca sürdürülmüştür.
İl Müdürü, İlçe Müdürü, Müfettiş, öğretmen tehdit altında, kurum müdürü, müdür yardımcısı tehdit altında, yeni atanmış stajyer öğretmen tehdit altında olduğunun farkına vardı. Baskı var demekle asla kimseyi inandıramazdınız. Nitekim bizim anlatmalarımız birçok eğitimciye masal gibi geliyordu. Ben birçok okul müdürü bilirim ki sendikasından dolayı görevden alındı, ancak neredeyse ailesinin tamamı AKP oy veriyordu. Bu haksızlığı bizzat yaşayan aile ne oluyoruz diye sorgulama içersine girdi. Tabi ki sorgusuz sualsiz görevden alınan okul müdürünün eli armut toplamıyor, o da elinden geleni yapacaktı ve yapıyorlar da. Müdür Yardımcısı sendikasına göre atandı, sendikasından dolayı atanmayanların durumu da bundan farklı değildi. Onların da aileleri benzer sorular sormaya başladılar.
Memur Sen in içinde partili gibi çalışanlar olduğu gibi takiye yapan aslında AKP ile uzaktan yakından ilgisi olmayan yüz binler de yok değildir. Eğer AKP iktidarı ayrıştırmak yerine kucaklayıcı olmayı başarsaydı, liyakatı ve ehliyeti önemsemiş olsaydı, adaleti kendisine şiar edinmiş olsaydı kısacası Memur Sen in dümen suyuna girmemiş olsaydı emin olun ki iktidarı çok daha uzun ömürlü olurdu. Elbette seçim olmuş bitmiş değildir. Ancak şimdiki haliyle AKP nin önemli oranda oy kayıpları yaşayacağı ön görülmektedir. Bize göre de durum budur ve AKP nin bu durumu yaşamasında oy kaybetmesinde Memur Senin doyumsuz tavrı önemli bir etkendir.
Toplumda oluşan baskı algısına Memur Sen’in önemli oranda katkısı olmuştur. Sonuçta diğer sendika mensuplarına karşı takındıkları kuralsız kaidesiz yargısız infazlar toplum vicdanında derin yaralar açmıştır. Öğretmen, öğrenci, veli ve çalışanların aileleri kamuda çalışan diğer memurlar baktığınız zaman bu sayılar milyonları bulur ve herkeste bir farkındalık oluşmuştur.
Türk Milleti geleneği ve bir kültürü olan millettir. Yeter ki kendisine doğrular anlatılsın veya bizzat şahit olsun. Yanıltılan vicdanlar yeniden bir diriliş yaşar ve hak yerini bulur.


Remzi Özmen

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/