MEMUR TEHDİT ALTINDADIR! | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>MEMUR TEHDİT ALTINDADIR! 01.11.2016 22:27

MEMUR TEHDİT ALTINDADIR!

Esas itibariyle işin mantığına baktığınızda karşınıza şu çıkmaktadır. Sizler işe alınırken var olan şartlar bir kişinin dudakları arasına sıkıştırılmış ve her an değişe bilir. Bu belirsizlik ve güvensizlik hangi alanda çalışırsanız çalışın sizi tedirgin etmeye ürkütmeye yarınınızdan endişe etmenize yeter ve artar. Sonuç olarak birileri gibi günlük planlar kurmak herkesin alışık olduğu bir durum değildir. İnsanların hayalleri ve geleceğe yönelik beklentileri vardır. Kimi çocuğunu okutacağı okulu, kimi yerleşeceği ili ya da ilçeyi ona göre alacağı evi hayal etmektedir. Kaldı ki bunlar son derece insani ve masumane temennilerdir. Herkes için de geçerlidir. Ancak bugün için bir öğretmenin böyle bir hayal kurma hakkı yok denilmekte ve gelecek ile ilgili hayal kurma yasağı getirilmeye çalışılmaktadır. Çünkü yarın ne olacak endişesi iliklerine kadar hissettirilmeye çalışılıyor. Bu endişenin işe yansıması daha büyük tehlike olarak karşımıza çıkıyor. 
Peki bu tehditler nelerdir?
1-İş güvencesi demoklasın kılıcı gibi memurun başında sallandırılmaktadır. Her fırsatta gündeme getiriliyor. Görünen o ki bir Anayasa değişikliği söz konusu olduğunda bunu yapacaklar.
2-Performans Ölçümü: Sanki mübareklerin elinde termometre var hava ölçer gibi performans ölçüyorlar. Bunun doğruluğu savunulmakta ve müdürlerin değerlendirmesi yetmiyormuş gibi veli ve öğrenciler ölçüm yapacak deniliyor. “Burada yakinen bir belediyede şahit olduğum performans notunu paylaşmak istiyorum. Zabıta memuru iki yıldan beri Kayamakamlıkta görevli iş yerlerinde sigara denetimi yapmaktadır. Sosyal denge adı altında bu memurlara verilen ücret bu arkadaşımıza verilmemiştir. Gerekçesini sorduğunda performansın düşüktür denilmiştir. Arkadaş itiraz dilekçesini verince aldığı cevap bürosunu temiz tutmadığı ve saire gibi ifadeler kullanılarak cevap verilmiştir. Oysa bu arkadaşın bir bürosu yok ve iki yıldır amir konumunda olan kişi İlçe Kaymakamıdır” İşte sadece performansın nasıl ölçüldüğüne bir örnek verdik.
3-Rotasyon: 2015 yılı haziranında rotasyon getireceğiz sizi süreceğiz, okullarınızı değiştireceğiz diye başlayan furyada birçok öğretmen mağdur edildi. Şimdi yine benzer senaryolar dillendiriliyor ve öğretmenlere uykusuz geceler yaşatılıyor.
4-Mülakatlar: Başlı başına bir adam kayırma ve kaliteli insanı devre dışı bırakma makinesi olarak çalıştırılıyor. Yarın yeniden sizi de mülakatlara alacağız demeyeceklerinin garantisi yoktur. Mülakatla sürekli değişen idarecilerin uyumu başlı başına bir problem olarak duruyor.
5-Devlette süreksizlik: Öğretmen kariyerleri vardı uzmanlık vb, şimdi yok. Anadolu liseleri sınavına girdiniz atandınız hiçbir hükmü kalmadı. Yıllar önce aldığınız takdir ve teşekkür belgelerinin hiçbir hükmü kalmadı. Bugün alacağınız başarı belgelerinin de yarın garantisi yoktur. Çünkü her an iptal edilebilir yerine baş başarı diye bir şey gelebilir.
6-Devlette kararlılık kalmadı: Her gün yeni yönetmelikler yapılıyor. Hukuk savaşları tam gaz sürüyor (Şimdi o da işlemiyor) Kılık kıyafet her yerde farklı uygulanıyor. Adamına göre muamele ediliyor. Okula sakallı gelmek suçtur diyen de çıkar, suç değil diyen de! Ata izi it izine burada da birbirine karışmış adamı olan hoyrat, olmayan temkinli davranıyor.
Sonuç olarak daha birçok olumsuzluğu yazabiliriz ancak anlayana diyoruz ve bir an önce bu tehditler bitsin, herkes yarınından emin geleceğe dair hayal kurma şansına kavuşsun istiyoruz. Bu olumsuzluklara geçit verenler utansın ne diyelim!..

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/