MEB TERS KÖŞE BAKANLIĞI MIDIR? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>MEB TERS KÖŞE BAKANLIĞI MIDIR? 05.05.2018 21:13

MEB TERS KÖŞE BAKANLIĞI MIDIR?

  

  Milli Eğitim Bakanlığı 2017-2018 Eğitim öğretim yılı başlamadan yeni bir yönetici atama yönetmeliğini gündeme taşıdı. Burada yazılı getiriliyor, ek bir ile yazılının ortalaması alınarak yeni yöneticiler atanacak yalnız eskiler yazılıya girmeyecekti. Sendikalardan görüş istendi ve görüşler bakanlığa iletildi. Aradan aylar geçmesine rağmen yönetmelikten ses seda çıkmadı. Bir de baktık ki adamı böyle ters köşe yaparlar diyecek tarzda  26 Şubat tarihinde itibaren başlayacak 2018 idareci atama takvimi yayınlandı!..

   Aslında bu ters köşe etme bir devlet yönetme ahlakı olarak yıllardan beri sürdürülmektedir. Rotasyon, Anadolu Lisesi sınavları, Orta Öğretime geçiş sınavları, Kariyer basamakları bunun gibi onlarca kararda eğitim camiası ters köşe yapılmıştır.

  Ancak bir ihtimal devleti artık tanıyorlar, veya devletle tanıştılar umudumuzu hep koruduğumuz için beklentimiz vardı. Binlerce yönetici adayı gidip mahkemece şube müdürlükleri yok hükmünde olan sözde şube müdürlerinin karşısına dikildi ve sözde mülakatlar yapıldı. Takvime göre sonuçları 8 Mayısta açıklanacaktı.

    Herkes planını programını buna göre yapmıştı. Fakat Milli Eğit Bakanlığı bir ters köşe daha yaparak 26 Haziran da mülakat sonuçlarını  açıklayacağını bildirdi. Bu durum tüm mülakata giren adayları şaşkına çevirse de kime itiraz edilecek dert kime anlatılacak. Karar yukarıdan!.

   Peki mülakat sonuçlarının açıklamak için elli gün beklemenin ne sakıncası vardır diyeceksiniz. Mülakat girmeyen açısından hiçbir sakıncası yoktur. Ancak mevcut idarecilik süresi dolanlar ve idareciliğe talip olanlar açısından birçok sakıncası vardır.

1-İdarecilik süresi dolan kişi ya da tekrar müracaat etmeyen kişinin yaz dönemi tatil planı yattı. Adam yeni idareciyi beklerken sanırım Eylül ortalarına kadar idarecilik yapmak zorunda kalacak.

2-Mevcut idareci olup mülakata girenler için bir başka sıkıntı eğer atanacak puan vermedilerse il içi veya il dışı atama isteyecekti şimdi ne yapsam diye kara kara düşünüyor.

3-İlk defa Mülakata giren adayların sonuçları bilmemesi il içi atamaları konusunda tereddüt yaşamalarına neden oldu, bu belirsizlik karar almalarını güçleştirdi...

4-İl dışı atamaları için belirsizlik doğurur ve öğretmen kararsız kalır.

5-Yaz dönemi planları konusunda idareci adayları ikilem yaşar ve karar almakta zorlanırlar.

6-Bir başka planı allak bullak olan görevlendirme yöneticilerdi. Artık bu işi yapmayacağım Haziran da mülakatı kazanan yöneticiler gelir görevimi onlara teslim eder huzur içerisinde bir yaz tatili yaparım hayalleri suya düştü.

  Tabi ki yönetenler açısından öğretmeni ikileme sokmak, planlarını alt üst etmek, belirsizliğin sürdürülmesi hiç önemli değildir. Neden mülakatları bitirdikten elli gün sonra açıklama ihtiyacı hasıl oldu bunu kendilerine sormak lazım. Elbette herkesin kendisine göre bir açıklaması olacaktır. Ancak biz öğretmene ve eğitim camiası açısından bakıyoruz. Geçmişte yapılan birçok yanlış uygulama gibi bu uygulamanın da yanlış olduğunu ısrarla vurgulamak istiyoruz.

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/