MEB GELECEĞİMİZİ İNŞA EDECEĞİNE, NE YAZIK Kİ VAR OLANI BOZUYOR! | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>MEB GELECEĞİMİZİ İNŞA EDECEĞİNE, NE YAZIK Kİ VAR OLANI BOZUYOR! 23.02.2016 19:46

MEB GELECEĞİMİZİ İNŞA EDECEĞİNE, NE YAZIK Kİ VAR OLANI BOZUYOR!

Milli Eğitim Bakanlığı icraatlarıyla geleceğimizi inşadan fersah fersah uzakta durmaktadır. Uygulamada ve hissettirdikleriyle üç temel değerimizi yok etmiş bulunmaktadır.

1.Devletin sürekliliğini ayaklar altına alınmıştır. Bunun en bariz örnekleri kendİlerinden önce verilen takdirnameleri yok sayarak adeta devleti inkıtaya uğratmışlardır.

2.Devlete güven büyük oranda sarsılmıştır. Bunun da en önemli örneklerinden biri kendisinin yaptığı sınavdan sonra verdiği belgeleri iptal etmiştir. Müdür, Müdür Yardımcılığı sınavı buna örnektir. Bir başka güven sarsıcı olayı kariyer basamakları diye getirip arkasını getirmemeleridir. Burada da demek ki devlet adamı, yalan söyleyip kandıra biliyormuş düşüncesi edindirildi. Mülakatlardaki sorumsuz tavırlar da bu işin tuzu biberi olmuştur. Son olarak kimi İlçe Müdürleri ve Şube Müdürleri stajyer öğretmenleri adeta bir sendikaya pazarlama görevi üstlenmişlerdir. Yaptıkları her icraatta malum sendikacıların görüşüne başvurmaları da devleti milletin değil birilerinin babasının çiftliğidir anlayışı yerleştirilmiştir.

3. Hiç kuşkusuz ki toplumun adalet anlayışını yeniden şekillendirmiş ve haksızlığı meşru hale getirmiştir. Hukukun uygulanmayan kararlarını hiç saymayarak buna iki önemli örnek vermek isterim. Birincisi İstanbul ili Arnavutköy İlçesinde yaşanan çifte standartlar.

2012-2013 Eğitim öğretim yılında Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürü iken karnelerin verilmesine birkaç gün kala 80 e yakın okula devam etmeyen öğrencinin naklini Eyüp’ten Arnavutköy’de ki çeşitli okullara aldırdı. İlçe memuruna şifreleri vererek geçerli not vermesini söyledi. Daha sonra olay basına düşünce öğrencilerin bir kısmını sınıf geçirtmekten vazgeçti. Soruşturma sonucu kadrosu Eyüp te ki bir okulda müdür iken üzerinde idarecilik alındı. Ancak paralel yapının yani (EBS) bastırmasıyla Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne vekaleten verildi. Daha sonra asaleti gelen ilk müdürlerden biri oldu.

Şimdi sıkı durun bu amir okullara baskı ve tehdit veya hatır gönül ilişkileri ile öğrenci dağıtıp terfi ederken Arnavutköy de bir okulumuzun on bir tane öğretmenine ve o dönemin idarecilerine bu olaydan dolayı aradan iki yılı aşkın bir zaman geçtiği halde daha yeni maaş kesim cezası gelmiştir. Soruşturmayı yapan müfettişlerin gerekçesi ise üç öğrencinin sınıf geçirtilmesi olarak görülmektedir. Öğretmenlerle yaptığımız görüşmede devamsız on beş öğrencinin bırakıldığını bu öğrencilerin kurulda araya karıştıkları yönünde görüş bildirmişlerdir.

Şimdi siz bir yandan olayın bir numaralı organizatörünü terfi ettireceksiniz öte yandan gariban öğretmene cezayı keseceksiniz. İşte o zaman adaletin bu mudur MEB diye haykıranlara nasıl bir cevap verebilirsiniz?

İkinci gariplik ise yine 2014 yılı mülakatlarında yaşandı. İlk gariplik İl Milli Eğitim Müdürlüğü mülakat komisyonunu oluşturdu ilan etti. Ancak paralel sendika bu isimlere itiraz ederek Ankara da yeni isimleri mülakat komisyonuna yazdırdı. Tabi ki komisyona itiraz nedeni daha sonra anlaşıldı. Paralel sendika (ebs)yöneticilerinin müdür adaylarını fişledikleri belgelendi, bu fişlemenin gereği yapıldığı halde elimizde belgeleri gözlerine sokmamıza rağmen hiçbir işlem yapılmayarak olay örtbas edildi.

Sonuç olarak böyle bir Milli Eğitim anlayışıyla gerçekten milli ve manevi değerleri geleceğe taşıyan gençleri yetiştirmek ve hazırlamak nasıl mümkün olabilir?

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/