MEB DANIŞTA YA MEYDAN OKUMAYA DEVAM EDİYOR! | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>MEB DANIŞTA YA MEYDAN OKUMAYA DEVAM EDİYOR! 18.06.2015 00:53

MEB DANIŞTA YA MEYDAN OKUMAYA DEVAM EDİYOR!

Danıştay: 76. Maddeyi keyfi kullanamazsın diyor.
MEB. Ben kullanırım arkadaş diyor.
Danıştay: Mülakatla şube müdürü atayamazsın diyor.
MEB: Ben atama yaparım arkadaş diyor.
Danıştay: Mülakat objektif bir kriter değildir diyor
MEB: Ben yaptım oldu, neden olmasın diyor.
 Bunun gibi onlarca meydan okumalar.
  Danıştay karar veriyor Milli Eğitim Bakanlığı karartıyor. Bugüne kadar onlarca tavsiye ve karar çıktığı halde bunların hiçbiri uygulanmış değildir. Türkiye’nin en üst idari karar verici organı bir konuda içtihat yapsa dahi hukuk devletinde bu ciddiye alınır ve gereğini yapar. Milli Eğitim açısında kara sayfaların başlangıcı yetmiş altıncı maddeden atamalarla başlayıp mülakatlarla zirve yaptı. Bugüne kadar defalarca Danıştayca iptal edilen 76. Madde atamalarından asla vazgeçmemiştir. Bu atamaların çok lüzumlu görülmedikçe yapılmaması yönündeki içtihatları hiçe sayılmıştır. 76. Madde ile ilgili kanunu kötüye kullanmıştır.
    “Oysa 657 sayılı Yasanın 71. ve 76. maddesi hükümleriyle idareye tanınan takdir yetkisinin kamu yararı amacına ve hizmet gereklerine uygun olarak kullanılması zorunlu bu hususun sağlanması içinde idarenin takdir yetkisi içinde aldığı işlemlerde hukuken geçerli nedenlere dayanması gerekmektedir.?  Bu iki ilkenin temelinde, objektif kurallar çerçevesinde işin ehline verilmesi ve hak etme kavramı yatmakta olup, kamu hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesinin tek güvencesinin de, hizmetin yetişmiş, ehil kamu görevlilerince yerine getirilmesinden geçeceği tabidir.” 
    Peki  milli Eğitim Bakanlığı bu kurala uymuş mudur kesinlikle hayır. Tam aksine kanunun kendisine verdiği yetkiyi açıkça kötüye kullanmıştır. Hal böyle olunca iptal sayısı bu sayfalara sığmayacak kadar fazladır. Bu tür davaların çokluğu nedeniyle buraya yazamadım isteyen Google amcaya sorarak öğrene bilir.
  Diğer karartılan ve uyulmayan Danıştay kararlarının başında mülakatın atama için objektif bir karar değildir yönündeki içtihadıdır. Binlerce Şube Müdürünü adamımsın diye atayan Milli Eğitim Bakanlığı bu hususta da Danıştay’ın verdiği kararı uygulamayarak karartma yapmış ya da kararı derin dondurucu da saklamıştır. Hukuk tanımazlığın bir örneği de burada sergilenmiştir. Adeta hukuka meydan okurcasına Danıştay ın verdiği kararın tersini yaparak Kasım 2014 te okul Müdürlerini mülakatla atamıştır. Şimdi okulları hukuksuz bir şekilde atanan yöneticiler idare etmektedir.
   Son  olarak Danıştay bir kez daha MEB e dur dedi. Ağustos 2014 te yapılan okul Müdürleri değerlendirmesini altı ay birlikte çalışmadan değerlendirdin diye iptal etti. Ayrıca Müdür Yardımcıları ve Baş yardımcılarının atamaları da hukuka uygun değildir kararı çıktı. Aslında baştan aşağı hukuksuz uygulamalar yapan Milli Eğitim Bakanlığı İlçe Müdürü atamalarını usülsüz yapmıştır, hemen ardından Şube Müdürlükleri ataması mülakattan dolayı hukuksuz kabul edilmiştir. Usulsüz atanan kişilerin atamaları elbette usulsüz olur. O halde nereden bakarsanız bakın Milli Eğitim Bakanlığının son atamalarının tamamı hukuksuzdur. Hal böyle olunca hukuksuz olarak atadıkları yöneticilerin atamaları da hukuksuz olur.
    Sonuç olarak Danıştay’ın bu kararı tatmin edici olmasa da başta Samsun da Bölge İdare Mahkemelerinin verdiği siz bu kriterlerle yöneticiyi değerlendiremezsiniz kararı dikkate alınmalı, ayrıca Danıştay’ın mülakatı objektif kriter olarak görmemesi esas alınarak fazla zorlamaya gerek bırakmadan son iki yılda yapılan bütün atamaları iptal ederek hukuka saygılı olduğunu göstermelidir. Aksi takdirde Bakan Nabi Avcı hukukla savaşan Bakan olarak tarihe adını yazdıracak.

Remzi ÖZMEN

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/