MALİYE BAKANI NABİ AVCI’YA TEŞEKKÜR ETMELİDİR!. | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>MALİYE BAKANI NABİ AVCI’YA TEŞEKKÜR ETMELİDİR!. 06.05.2016 00:09

MALİYE BAKANI NABİ AVCI’YA TEŞEKKÜR ETMELİDİR!.

Bakan Bey bir açıklama yaparak atmış altı bin öğretmene ihtiyacımız vardır demiş.

Neye dayanarak bunu söylüyor.

Norm güncellemelerine dayanarak!

Peki norm güncellemeleri güvenilir midir?

Bize göre güvenilir değildir. Çünkü tekli eğitim yapmak isteyen okul müdürlerinden birçoğu sınıf mevcutlarının çokluğunu dikkate almayarak açtıkları sınıf sayısına göre norm girmekteler.

İkinci olarak yetersiz derslikler normların sağlıklı bir şekilde oluşmasına engeldir. Örneğin teknoloji tasarım gibi derslerde sınıf bölmek mümkün olmadığı için yeni normlar girilemiyor.

Bir başka sıkıntı birçok okulda ilkokul ve orta okullar aynı binayı kullanmaktadır. Sayıları farklı olan bu okullarda tamamen öğlenci ya da sabahçı olma şansları yoktur. Adeta ödünç sınıf uygulaması ya da ödünç okul uygulamasını birçok yerde görmekteyiz.

Bir başka neden ise alanda gördüğümüz kadarıyla kimi idareciler memnun olduğu ücretli öğretmenle devam etmek için açık normları kapatmasıdır, kimi ise biri beş göstermektedir.

Bakan Bey ayrıca şunu da unutmaktadır ki ücretin bir kısmını ödeyerek apart okullara yönlendirdiği yüz binlerce öğrencinin sadece öğretim gördüğü, eğitimle uzaktan yakından hiçbir ilgileri de yoktur. O yüz binlerce öğrencimizin birçoğu lise son sınıflarında okul değiştirmekteler ve ne yazık ki sadece bilgi yüklenmekte Milli Eğitim in amaçladığı ortak değerlerden uzak yetişmekteler.

Kuşkusuz asgari ücretin altında çalıştırılan öğretmenler için belki Bakan Bey Maliye Bakanından teşekkür alıyordur.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu iş adamlarının çalışanı sömürmesini anlatırken Milli Eğitim Bakanını unutmuştur. Çünkü iş adamları bin üç yüz lira olan asgari ücreti öder gibi yapıp aslında çalışana bin lira veriyorlar diyordu. İşte dokuz yüz ila bin yüz lira almak için bile kıyasıya bir mücadelenin sergilendiği bir ülkede yaşıyoruz. Ne yazık ki ücretli öğretmenler Bakan Bey’in açıkladığı gibi öğretmen yetiştiren fakülte mezunları arasından da seçilmiyor. Burada uygulanan yöntem siyasi iradeye ait kişilerin referanslarıdır. Bazen dört yıllık öğretmen fakültesi mezunu öğretmenin talebi geri çevrilirken iki yıllık meslek okulu mezunu veya öğretmen yetiştiren fakülteler değil de ilgisiz mezunlar atanmaktadır.

Meseleye sosyal devletin gerekleri açısından bakmayarak sadece günü kurtarmak ve idare i maslahat eden bakanlık bize göre geleceğimize büyük kötülük yapmaktadır. Bir fabrika işletmecisi ya da kazanç getiren bir kamu iktisadi teşekkülün başındaymış gibi Milli Eğitim idare edilemez. Eğer atmış altı bin öğretmen açığı vardır diyorsanız buyurun atamanızı yapın. Neden yapmıyorsunuz diye sormazlar mı? Sorsalar ne gam! Nasıl olsa bildiğinizi okuyacaksınız.

Sonuç olarak devlet vatandaşına yasa koyarak söz verdi. Eğitim zorunlu ve parasızdır. O halde buyurun sayın bakanım Maliye Bakanını memnun etmek yerine geleceğimizin inşası için tasarruf yapılamaz. Nasıl ki itibarda tasarruf olmaz diyordunuz eğitim harcamalarında da tasarruf olmaz!


http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/