MAARİF MÜFETTİŞLERİ DE ARTIK HAVUZDA!. | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>MAARİF MÜFETTİŞLERİ DE ARTIK HAVUZDA!. 28.11.2016 21:41

MAARİF MÜFETTİŞLERİ DE ARTIK HAVUZDA!.


Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları öyle görünüyor ki okul yıllarında havuz problemlerinde acaip çekmişler. Bu yüzden matematik bilgileri de yetersiz kalmış gibi..Havuza o kadar takmışlar ki öfkeli oldukları herkesi havuza atıyorlar. Malumunuz olduğu üzre Önce Okul Müdürleri havuza atılmasa da görevden alınıp etkisiz hale getirildi. Daha sonra İlçe Milli Eğitim ve İl Milli Eğitim Müdürlerini görevden alarak havuza attılar. O kadar büyük hınçları varmış ki aradan yıllar geçmesine rağmen bu kişileri bir türlü havuzdan çıkartmadılar. Galiba havuzda boş yer çoktur diye bu seferde Maarif Müfettişlerini bir tasarıyla havuzun göbeğine bıraktılar. 
Genel olarak Bakanlık Müfettişleri soruşturmaları çok daha ciddi yapmaktaydılar. Özellikle Lise ve dengi okullarda ve bakanlık taşra teşkilatlarındaki şikayetleri değerlendiren bu arkadaşlar önemli bir görev ifa etmekteydiler. Bakanlık müfettişleri önce maarif müfettişi olarak atandılar ve sonra bu arkadaşlar da tüm maarif müfettişleriyle birlikte havuza atıldılar.
Kuşkusuz bu iş bilmezlikten öte bir kurnazlık ve kamuda benden olmayan hiç kimseyi istemiyorum anlayışının tezahüründen başka bir şey değildir. Devleti yönetenler yıllarca yöneticilik ve teftiş görevini yürüten birçoğu iş bilen insanı hizmetten mahrum bırakarak büyük bir iş kaybına ve kamu kaynağının israfına neden olmak umurlarında bile olmamıştır. Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığında bitmez tükenmez şikayetleri ise adına muhakkik dediği neredeyse tamamı mülakatla atanan idarecilere bu görevi vermektedir. Soruşturması olan öğretmen reddi muhakkik hakkını bundan sonra nasıl kullanacak bu da alternatifsiz bırakılacak olan soruşturma sisteminin çürümüşlüğünü bir kez daha gözler önüne sermektedir.
Kim ne derse desin hükümet politikası dışında bu yanlışlıklar yapılmış olamaz. Elbette devlet kurumlarının tahribi yalnız Milli Eğitim Bakanlığıyla sınırlı değildir. Bir subayın yetişmesi yılları alırken ve subay olabilmek için geçmişte uygulanan kriterlere ortadayken yeni uygulama da devletin nasıl kalitesiz kişilerin eline bırakıldığının son örneğidir. Geçmişte TEOG ve ÖSYM Sınavlarında yüksek puan almanın yanı sıra ciddi bir mülakat sonucu Askeri Lise Ve Harp Okullarına alım yapılıyordu. Burada ciddi eğitim alıp mezun olunduktan sonra dil bilen kişiler subay olurken yeni uygulama tam manasıyla evlere şenliktir. KPSS de 50 alan bir aday subay olmak için müracaat edebiliyor. Hiçbir beden terbiyesi almadan, harp ile ilgili bilgi sahibi olmayan kişilere ordumuzu emanet edip sonra da verim bekleyeceğiz bu ham hayalden öte değildir.
Sayın Cumhurbaşkanı Milli Eğitim de istediğimiz başarıyı sağlayamadık diyordu. Çünkü Milli Eğitimde ehil insanlar dışarıda bırakılmış işin ehli olmayanlar iş başındadır. Diğer kurumların da aynı ölçülerde başarısız olmaması için hiçbir neden yoktur. Çünkü yapılan uygulama işi bilen dışarı acemi içeri mantığıdır.

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/