LİSE VARDI DA BİZ Mİ HİÇ ETTİK!.. | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>LİSE VARDI DA BİZ Mİ HİÇ ETTİK!.. 04.06.2018 23:16

LİSE VARDI DA BİZ Mİ HİÇ ETTİK!..


Meşhurdur!.. Bilirsiniz rahmetli Demirel’in benzin vardı da biz mi içtik, çıkışı!..

Malumunuz olduğu gibi dördüncü kez değiştirilen lise giriş sınavları bugün yapılmaktadır. Bu öğrencilerimizin sınavda ter dökmelerinde ki birinci amaç kuşkusuz iyi bir lisede eğitim almaktır. Ancak ne yazık ki Milli Eğitim Bakanlığı otuzdan fazla illimizde adına nitelikli lise dediğimiz okulları açmayarak bu evlatlarımızın hayallerini yok etmiştir. Ya ilde açılan İmam Hatip veya Meslek Lisesine gideceksiniz, ya da başka bir ile gidip lise eğitiminizi burada tamamlayacaksınız denilmiştir. Bu büyük problem ortada dururken böyle bir sınavın yapılması bu illerdeki öğrencilerin tercih hakları ellerinden alınarak aslında onlar için anlamsız hale getirilmiştir. Bize göre bu hak gaspıdır ve bir an önce düzeltilmelidir.

Eğitim sistemimizin bir başka çıkmaz sokağı ne yazık ki katı ideolojik kalıplarla idare edilmesidir. Adına proje okulu dediğimiz birçok okulda onlarca problem yaşanırken hala aynı ısrarla liyakatsiz kişileri idareci olarak göndermek gelişmişliğin önünde en büyük engeldir. Veli arıyor; Okulda MUN Projesi kapsamında çalışmalar yapmak için organize olmuş öğrencilere okul müdürüne gidiyor müdür engel oluyor, gittikleri Üniversiteler bu çalışmaların kendi okullarında yapılmasını istiyor ancak idare buraları arayarak buna da engel oluyor. Ne yapacağız kime gideceğiz diye dert yanıyor. İl Milli Eğitimiz arıyorlar cevap hazır bizim gönderdiğimiz müdür ne diyorsa o olacak diyor. Bu olumsuzluklar ortada dururken şimdi de adına nitelikli okullar dediğimiz eğitim kurumlarını aynı kategoriye sokmak eğitimi gerçekten katletmektir bunun başka bir anlamı yoktur.

Milli Eğitim bu yanlışlarına hergün yenisini ekleye dursun ülkenin birinci problemi İmam Hatip eksikliğiymiş gibi İlçe Müdürleri adeta yeni İmam Hatipler açmak için yarışmaktadırlar. Benim imam Hatip sayım senin İmam Hatip sayını çok geçti, ötekisi tüh be oysa geçen sene bu alanda ben birinciydim. Toplantıdan çıkar çıkmaz İlçesinde hangi Liseyi ya da Orta Okulu imam Hatib’e dönüştüreyim hesabı içerisine girmekte!.. Çünkü koltukta kalmanın yegane garantisi olarak daha çok İmam Hatip açmayı görmektedir. Ayrıca cemaat ve Vakıfların eğitime müdahaleleri de ciddi sorun olarak karşımızda durmaktadır.

Ne yazık ki çok köklü liselerimizi İmam Hatip e dönüştürdünüz. Oysa bu okullarda ciddi bir kurumsal kimlik oluşmuştu. Ciddi tecrübeler yaşanmıştı. Sizler liyakatsiz yetkililer bunların ne anlama geldiğini bilmediğiniz için bir anda bu kurumları alt üst ettiniz. Bunları kapatmak yerine aslında yapmanız gereken yeni İmam Hatipler açmaktı. Bunu da ne yazık ki beceremediniz. Şimdi sınavlar yapılıyor bundan sonra ne olacak acaba!.. Hiçbir ilde orta öğretime hitap eden yurdunuz da olmadığına göre başka ilde liseye gitmek isteyen öğrenci nerede kalacak? Bizim ki de soru işte. Cemaat yurtları var ya!.. İşte devlet içten içe böyle çürütülür denilecek bir bakış açısı veselam.

Sonuç olarak; Sizlerde diyebilirsiniz ki Lise vardı da biz mi hiç ettik diye. Evet lise vardı hem de fazlasıyla. Ama siz yeni imam hatipler açmak yerine var olan liselerin lise olarak kalmasını istemediniz birçoğunu İmam Hatip e çevirdiniz!..

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/