GÖREVDEN ALMALARDA HAKKANİYET BEKLİYORUZ!.. | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>GÖREVDEN ALMALARDA HAKKANİYET BEKLİYORUZ!.. 24.07.2016 22:30

GÖREVDEN ALMALARDA HAKKANİYET BEKLİYORUZ!..

     

     Malum Milli Eğitim Bakanlığı bata olmak üzere diğer kamu kuruluşlarında görevden almalar tebliğ edilmeye başlandı. Görevden alınanlar için dikkate alınan ilk kriter öyle görünüyor ki Bank Asya ile bağlantılarıdır. Çünkü neredeyse açığa alınan herkesin ortak özelliği söz konusu bankada bir hesapları olmasıdır. Diğer kriterlere bakılınca cemaat okullarında çalışmak, öğrenci yurtlarında kalmak, gazete aboneliği ve tabi ki Aktif Sen’e üye olmak.

   Şartlar normal olmuş olsa bu sayılanların hiçbiri suç olmazdı. Çünkü devletin ticari faaliyet yapabilir dediği bir bankaya para yatırmak, ya da okulda çalışmak, yurtta kalmak hatta basılmasına izin verdiği bir gazeteyi almak neden ve hangi gerekçelerle suç sayılır diye sorulurdu. Takdir edersiniz ki şartlar normal değil bilakis a normaldir. Olağan üstü durumlarda devlet için bir tehlikenin varlığı söz konusu ise hukuk rafa kaldırılır ve gereği yapılır, işte bunun adı da olağan üstü haldir. Nitekim ülkemizde de bu durum söz konusudur.

   Eve şartlar normal değildir, yaşananlar derin bir travma yaratmıştır, toplum öfkesi tavan yapmıştır. Bütün bunlara rağmen insanda vicdan diye bir olgu vardır ki o her türlü haksızlığa isyan edebiliyor. Devletin derinliklerinde ne olup bittiğini fark etmeden sadece sonucu gören vatandaş, kendi içinde olup bitenleri çıplak gözle görebiliyor. Söz gelimi gazete almamış, okullarla alakası olmayan, bir tek kez dahi evlerine gitmemiş, sendikalarına hiçbir zaman üye olmamış ancak yemin billah ederek kayın validemin parasıydı. İş Bankasında yatıyordu. Bana oğlum çek götür faizsiz bir bankaya yatır dedi. Paranın kayın valideme ait olduğu belgesi elimdedir ben de yaşlıdır gidip gelmesin diye götürdüm kendi adıma Asya Banka yatırdım. Açığa alınmışım ne yapacağım diyen oldu. Bir başkası ise; kendi ifadesiyle o kapılardan bile geçmeyen bir arkadaş hangi tarihte Bank Asya da hesap açtığını bile hatırlamadığını ancak bir dönem bir hesabının olduğunu bunun için açığa alındığını söylüyor.

   Elbette insanlar kendilerini kurtarmanın yollarını arayacaklardır. Devlet te kararlı görünüyor. O halde yapılması gereken hiç olmasa bazı objektif kriterler getirilsin. Şu anda Ankara dan gelen listelerle açığa almaların yanı sıra yüzlerce ihbarın da yağdığını biliyoruz. Bunların birçoğunun şahsi nefret ürünü olduğunu da tahmin ediyoruz. Tıpkı Ergenekon ve Balyoz davalarında olduğu gibi burada da sapla saman karıştırılarak birçok masum insanın canı yanabilir. Yetkililer bu konuda çok hassas olmak zorundadırlar.

     Türkiye Cumhuriyeti Devleti hakkaniyet ölçülerinden asla vazgeçemez. Görevden aldığı her bir personel evet ben bunu hak ettim diyebilecek titizlikle işler yürümelidir. Karar vermeden önce ince elenmeli sık dokunmalıdır. Bu konuda alandaki sivil toplumdan, resmi kayıtlardan ve kısa dönem geçmişler incelenerek bir sonuç elde edilebilir. Sonuçta her şart altında ölçülü olmayı, itidal sahibi olmayı ve hakkaniyet dairesinde hareket etmeyi bekliyoruz!..

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/