GÖR BENİ GÖREYİM SENİ HOCA, YA DA KAZAN KAZAN!.. | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>GÖR BENİ GÖREYİM SENİ HOCA, YA DA KAZAN KAZAN!.. 27.10.2016 23:58

GÖR BENİ GÖREYİM SENİ HOCA, YA DA KAZAN KAZAN!..


     Milli Eğitim Bakanlığı bir şeyler yapmak istiyor, belki de iyi niyetlidir. Ancak iddiam o ki ne yapmak istediğini bilmiyor. Bakan Bey açıkladı bundan sonra öğrenci ve veliler de öğretmene not verecek. Bu hamleler müdürün not vermesinden daha vahimdir. Önce müdürleri mülakatla seçeceğiz deyip el altı listelerle müdür ataması yapıldı, sonra da bu müdürler sanki bu makamlara hak ederek gelmiş ve ettik değerlere sahiplermiş gibi onlara öğretmen değerlendirilmesi verildi ve bunun adına da performans notu denildi. 2016 Eğitim Öğretim yılı sonu verilen notlar idarecilerin keyfiliğini gözler önüne serince sanırım Bakan Bey’e birileri böyle olmaz, en iyisi bu öğretmenleri veliler ve öğrenciler vasıtasıyla değerlendirelim dedi ve bu düşüncesi ağır bastı. Şimdi bu yola başvurulacak deniliyor.

     Sayın Bakanlık yetkilileri öğretmen değerlendirilmez diye bir durum söz konusu değildir. Elbette değerlendirilir. Bunun için birçok alternatif geliştirilebilir. Söz gelimi komisyonlar vasıtasıyla değerlendirme yapılabilir. Ya da kriterler net olarak ortaya konulup öğretmen subjektif değil objektif kriterlerle değerlendirilebilir. Bir öğretmenin branş veya sınıf düzeyinde öğrenciyi geliştirme standartları belirlenir, buna göre bir değerlendirme yapılabilir. Ancak yöneticilerimiz kazan-kazan sözüne çok alışmış olmalılar ki hem öğrenci kazansın hem de öğretmen. Al gülüm ver gülüm kaliteli eğitimi getirelim diye düşünüyorlar. Bunun pratikte pek mümkün olmayacağını hepimiz yaşayarak göreceğiz.

    Sınıfına ya da dersine girdiği bir öğrenciye öğretmeni sorarsanız hoca gör beni göreyim seni mantığını hayata geçiririsiniz ki bu hiç kimseye hayır getirmez. Bu olmasa bile veli gör oğlumu veya kızımı göreyim seni mantığıyla hareket edecektir. Bu da olmasa hoca sen bana bağırmıştın, ya da derse geç geldiğim için beni yok yazmıştın. Bunun dışında sınıfta ders işleme diye bir şey kalmayacaktır, çünkü öğretmen öğrenciye mahkum olacaktır.

     Hayatında bir kez olsun öğrenciyle muhatap olmamış bir veliyi tanıma şansına sahip olmamış, idarecilik nedir, öğretmenlik nasıl ve hangi şartlar altında yapılır bütün bunlardan habersiz olan kişilerin kağıt üzerinde kararlar alması hiç şüpheniz olmasın ki akabinde yeni kararların gelmesine vesile olacaktır. Çünkü doğru karar alma şansları yoktur. Hal böyleyken kaybedilen yeni nesiller, öğretmenlik şevki kırılacak yeni eğitimciler ve okullara hükmeden, öğretmene hükmeden yeni velilerin çoğalmasına sebep olunacaktır.

    Eğitimin öğrenciyle ilgili kısmı psikoloji, toplum ile ilgili kısmı sosyoloji ilmini bilmeyi gerektirir. Bu anlamda bilgi ve birikimi olmayan, alandan gelmeyen, saha çalışmasından bulunmayan kişilerin anlayacağı çözeceği bir iş değildir. Dolaysıyla sadece Eğitim Fakültesi okumak ya da, Üniversitede kariyer yapıp doktorluk unvanını almak eğitimi bilmek anlamına gelmez, gelmesi de asla mümkün değildir.

    Sonuç olarak Bakan Bey in yeni çıkışı gör beni göreyim seni ya da eğitimde pekte geçerli olmayacak olan kazan kazan mantığından başka bir şey değildir!

 

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/