DEĞERLERİMİZ VE ÖLÇÜLERİ! | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>DEĞERLERİMİZ VE ÖLÇÜLERİ! 28.03.2016 22:03

DEĞERLERİMİZ VE ÖLÇÜLERİ!


   Değer kelimesinin bi zatihi zaten kıymet ifade eden bir ölçüdür. Ölçünün ölçüsü olur mu elbette olur. Değerli dediğimiz altın, elmas gibi kıymetlerin isimleri ifade edildiği zaman değerleri ortaya çıkar. Bizim ayar dediğimiz veya kırat dediğimiz o değerin derecesini ölçmektedir. Gram ise miktarını belirtmektedir.

  Son günlerde devlet büyüklerimizin dilinden düşürmediği değer kavramı maddi anlamlı bir değer değildir. Daha çok kültür ve medeniye ile ilgili konuşsalar da bu iki kavramı birbirinden ayıramadıkları gerçeği ortaya çıkmıştır. Medeniyet Erol Güngöre göre sürekli yenilenen ve üzerine konan bir kavramdır. Söz gelimi ilk telefon ile bugünkü telefonlar arasında gelişmişlik farkı bir hayli fazladır. Demirin ilk bulunuşu ile bugünkü kullanışı, mimari vs. her alanda bu durum göze batar. Medeniyet kültürü geliştirmek için bir vasıtadır. Sabri Ülgener’e göre ise Medeniyet maddi bir kavramdır. Yani kadim medeniyetimize sahip çıkalım ifadesi doğru bir ifade değildir. Kültürümüze sahip çıkalım onu çocuklarımıza verelim ifadesi daha doğru bir ifadedir. Kültür aynı zamanda bir değerler manzumesidir. Ancak bu değerleri okullarda verebilmenin yegane yolu bu değerleri yaşayan eğitimcilere sahip çıkmakla olur.

         Değer vermekle neyi amaçladığımız çok önemlidir. İyi insan kimilerinin tabiriyle büyük insan mı yetiştirmek istiyoruz. Yani ahlaklı, inanç değerleriyle problemi olmayan,namuslu, dürüst, adalet duygusu gelişmiş, bencil olmayan, milleti ve devletinin geleceğini düşünen erdem ve fazilet sahibi şahsiyetli kişiler!

     Biliyorsunuz büyüklük ve küçüklük maddi nesneler için yine maddi varlıklar kullanılarak ölçülebilir. Söz gelimi ağırlık, uzunluk, arazi, hacim gibi ölçülerle bir varlığın ne kadar olduğunu ölçebilir ve değerlendiririz. Ancak söz konusu insani değerler, manevi değerler oldu mu bunların ölçüleri de manevi olmak durumundadır. Büyük insandır ifadesi kiloyu veya boyun uzunluğunu anlatmak için söylenmiş bir ifade değildir. Kimi takvadaki yüksek derecesinden, kimi bilgi birikim, kimi ortaya koyduğu eserler, kiminin de yaşantısı boyunca diğer insanlar üzerinde bıraktığı tesirden bu unvanı hak etmiş olmaktadır. Demek oluyor ki biz ister ölçülü davranalım, ister ölçüsüz davranalım karşımızdaki insanların bir ölçüsü vardır. Hakkımızdaki yargılar birikir, ortaya bir hesap çıkar ve günü gelir bu hesap öyle veya böyle kesilir. İyi –kötü, büyük,-küçük, şerefli, şerefsiz daha onlarca unvandan biri bu hesabın sonucunda bize fatura edilir.

   Ölçülere bakıldığında genellikle ahlak kavramlarını ifade eden şeref, onur, haysiyet, erdem, fazilet ve başka kavramlar kullanılarak manevi ölçüler oluşturulur.

    Söz gelimi “Şeref sahibi insanlar kendi karakterleri üzerine kafa yorarlar, şeref yoksunu insanlar  mevkilerini düşünürler.” Demek oluyor ki her ne pahasına olursa olsun ben mevkimi korumalıyım veya daha yüksek bir mevki elde edeyim diyen insan bu ölçüye göre makamı ne kadar büyük olursa olsun kendisi küçük insandır. Çünkü şeref yoksunudur.

   Bir başka ölçü “Şeref sahibi insanlar adaleti arzularken, küçük insanlar çıkarlarını düşünürler.” Çıkarlarını adaletten üstün görenler ya da adaleti çıkarları için kullanan insanlar da makamları ne kadar büyük olursa olsunlar aslında küçük insanlardır. Yani bunlarda şeref yoksunu olarak tanımlanırlar.  

   Değerlerimiz şunları da emretmektedir ve bunlar bizim için birer ölçü olmak durumundadır.

 Sakın zulm edenlere meyletmeyiniz, sonra size ateş dokunur,sizin Allahtan başka dostlarınız yoktur, sonra yardım edilmez. Hud 11/113

 Zulüm ve adaletsizliğe adalet adını veren, ona razı olan ve bu fikri benimseyen dinden çıkar. İmam Maturidi

   Sonuç olarak değerler yaşanmadan yaşatılamaz aksi, ham bir hayalden ibarettir.

   

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/