BUGÜN İÇİN İHTİYACIMIZ MİLLİ ŞUURDUR!..(1) | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>BUGÜN İÇİN İHTİYACIMIZ MİLLİ ŞUURDUR!..(1) 13.02.2018 20:57

BUGÜN İÇİN İHTİYACIMIZ MİLLİ ŞUURDUR!..(1)


Milli düşünmek; mazimizden dersler çıkartıp atiye yelken açarken, millet çıkarını önceleyip çağın şartlarına göre her türlü tehdit ve tehlikeler hakkında farkındalık yaşayıp bu tehditlere karşı gaflet yaşamamaktır. Milli şuur ise bu gerekliliği bütün benliği ile hissetmektir. Bir anlamda milli düşünmek teori ise milli şuur ile bezenmek pratiktir. Düşünceden hayata geçiştir, fedadır, serdengeçtidir. Nurettin Topçu Vatanın atisi adlı yazısında “Kalabalıklar arasında vatanın geleceğini düşünen tek bir fedainin bile çıkmamasına dikkat çekmiş, insanların gündelik meselelerle meşgul olduğunu ve yarın endişesi deyince yalnızca çocuklarına bırakacakları mirası düşündüklerinden şikayet etmiştir. Oysa asıl geleceğin vatanın güvende ve müreffeh olmasında bulmuştur. (37) 
Yukarıda bahsettiğimiz milli şuur tamda bunun için gereklidir ve zarurettir. Çünkü tarih göstermiştir ki fedaisi olmayan hiçbir millet uzun yaşayamamıştır. Şairin dediği gibi; Sen de geçe bilirsin yardan anadan serden, Senin de destanını okuyalım ezberden!.. Milli şuurla donanmak yardan serden geçmek demektir.
Bu anlayışı hayat tarzına dönüştürmek bir anlamda milli yaşamaktır. Bunun slogana dökülmüş hali ise benim için değil, bizim için yani millet için; Türk için ve Türk’e göredir. Türk Milleti tarihin her döneminde var olmak için büyük mücadeleler vermiş ve bunun sonucunda da büyük bedeller ödemiştir. Bir milletin kendi toprağını ve kültürünü korumak için bedel ödemeyi göze alması ve bunu gönüllü bir şekilde yapmasının adı Milli direniştir. Milli direnişi yaptıran ise Milli Şuurdur. Bu şuurdan yoksun milletler teslimiyet içerisinde yaşamaktan başka yol bilmezler. Özgürlük bunlar için zahmettir, şehadet enayiliktir, yardan serden geçmek aptallıktır, çünkü o bedeli ödeyecek kadar engin bir yürekleri yoktur, dolaysıyla milli şuur taşımıyorlar. 
Milli şuura sahip olmanın genetik yanı olduğu gibi ailede, okulda, şartların getirdikleri ve toplumun değer yargılarıyla edinilen bir kültürdür. Milli Eğitim politikaları bu anlayışın en büyük enstrümanıdır. İçinde yaşanılan toplumun değer yargıları ne ise bireyin milli şuuru o şekilde oluşur. Burada geçmişten gelen tarihi övünçler, yaşanılan tecrübeler, kahramanlık hikayeleri motive edici roller üstlenirler. 
Bu anlamda içinde yaşanılan toplumun önüne geleceğe dair ülküler ve amaçlar konulur. Bu tür amaçlar koymak için ise donanımlı olmak, her alanda iyi yetişmiş beyinlere ihtiyaç vardır. Vatan severliğin kuru lafla olmayacağı şuuru olmalıdır. Atsız’ın bu konudaki tavsiyeleri son derece önemlidir. “Her Türkçü Mesleğinde yükselmek için çok çalışmalıdır. Devlet kadrolarında önemli görev almalıdır. Yükselmede tutulacak yol, masonların başvurduğu gibi birbirlerini haklı haksız destekleyerek layık olmadığı yere yükselmek gibi şerefsizce bir yol değildir. Ehliyet göstererek yükselmenin şerefli yoludur.” (38)Tam da Milli şuurun hayatla buluşmasının bir özetidir. devamı var..

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/