BİNGÖL`ÜN REİS BEY`İ HİKMET TEKİN | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>BİNGÖL`ÜN REİS BEY`İ HİKMET TEKİN 12.08.2018 14:30

BİNGÖL`ÜN REİS BEY`İ HİKMET TEKİN


Ülkenin her yerinde adeta bir yangın vardı. Sağ sol çatışmaları adı altında kan akıyor göz yaşları dökülüyordu. Şartlar zorluydu.

1950 yılında Bingöl’de doğan Hikmet Tekin, ODTÜ mezun olduktan sonra henüz 29 yaşında doğduğu ile yani Bingöl e hizmet için Belediye Başkanı adayı olmuş ve kazanmıştı. Fitne boş durmuyordu. Tahammülsüzlük had safhadaydı. Tehditler ardı sıra geliyordu.
Nasıl olurdu da henüz 29 yaşında bir Ülkücü Bingöl`e Reislik yapabilirdi. Ancak Hikmet Tekin dünya üzerine gelse ne düşüncesinden ne de hizmetten vazgeçmeyi asla düşünmedi.
O günler için Ortadoğu Teknik Üniversitesi gibi bir okulda okumuş orada da her türlü marksist ve bölücü örgüte meydan okumuştu. Şimdi mi aldıracaktı.
Nitekim aldırmadı.

İlk silahlı saldırıda evleri otomatik silahlarla taranmış, yara almamıştır. Ancak kahpelerin yaptığı ikinci saldırıda (26 Ekim 1978) ağır şekilde yaralanmış, önce Bingöl Devlet Hastanesine, daha sonra da Elazığ Devlet Hastanesine kaldırılmıştır. Burada derhal ameliyata alınmış, ancak ameliyat sırasında verilecek olan kanın yanlış kan olduğu anlaşılınca bizzat Başbuğ rahmetli Alparslan Türkeş tarafından özel ambulans uçakla Ankara’ya, Ankara Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılmıştır.

Hikmet Tekin, bu saldırıdan ancak bir böbreğini kaybederek kurtulmuştur. Buna rağmen taburcu olduktan sonra raporunu bile kullanmadan tekrar Bingöl’deki görevine başlamıştır. Kendisi defalarca koruma ve silah ruhsatı istemesine rağmen bu imkân devrin idarecileri tarafından esirgenmiştir.

Hikmet Tekin, bir Ramazan günü yakınlarıyla birlikte Bingöl’ün Genç ilçesinde ikamet eden ablası Esma Hanım ve eniştesi Ömer Bey’in evine iftar yemeğine gitmiştir. 12 Ağustos 1979 günü gece Bingöl’e dönerken Marksist bölücülerin kahpece kurdukları pusuya düşürülmüş, bu saldırıda kendisiyle birlikte annesi Hamdiye Tekin, kardeşi İngilizce öğretmeni olan Ahmet Tekin ve kendisi şehit olmuştur. Yeğenleri Selma, Mithat ve Niyazi yara olmadan kurtulabilmişlerdir.

Cenazesi Bingöl Elmalı da toprağa verildi. O uçmağa vardı ve adını sonsuzluğa gönüllere yazdırdı. Mekanın Cennet olsun koca

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/