BAKAN NİYETİ BOZMUŞ; MİLLİ EĞİTİM Mİ-MARİF Mİ? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>BAKAN NİYETİ BOZMUŞ; MİLLİ EĞİTİM Mİ-MARİF Mİ? 06.06.2016 17:17

BAKAN NİYETİ BOZMUŞ; MİLLİ EĞİTİM Mİ-MARİF Mİ?


   Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ilk icraatını bakanlığın adı Maarif Bakanlığı olsun deyip, bir tartışma açarak başlamıştır. Maarif kelime anlamıyla bilgi ve kültür demektir. Ülkemizin bu anlamdaki bölünmüşlüğüne baktığınız zaman kültür derken kime ve neye göre kültür diye sormadan geçmek olmaz. Bugün bu coğrafyada millilik vasfını sadece Osmanlı ile sınırlayan veya Cumhuriyet dönemi ile sınırlayan bu kadar dar düşünenler ufuksuz olan aydın yazar ve çizer takımı varken onların kültürden anlayacağı da bu kadar dar olmaktan öte geçmez. Bilgi ye gelince Sayın Bakan bilgi verilmez bilgiye nasıl ulaşılacağı öğretilir, bakanlığın görevi de budur.

  Sayın İsmet Yılmaz; bakanlığımızın adı Milli Eğitim Bakanlığı olarak kalsa bundan sizin zararınız nedir, kaybınız nedir? Eğitimin kalitesi mi düşer, okullarımız çağdaşlaşmaktan mı uzaklaşır, bilgi ve teknolojiye ulaşmada bu isim bir engel midir, yoksa sizi rahatsız eden bakanlık adında geçen milli kelimesi midir, o değilse eğitim midir? Çünkü sizin bakanlığınızın asli görevi insanı eğitmek kaderde, kıvançta tasada aynı potada eritmek, ortak vatandaşlık bilincini oluşturmak, aslında erdemli, faziletli, ahlaklı insan yetiştirmek bu görevlerinizin başında gelir ancak bu kadrolarla değer vermenizi beklemek ham hayalden öte geçmez çünkü kendileri bu değerlerden bir hayli uzaktırlar.

 Sayın Cumhurbaşkanı da en az Milli Eğitim Bakanı kadar bu işlerle ilgilidir. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezuniyet töreninde konuşan Sayın Cumhurbaşkanı İmam hatiplerde öğretmen açığından bahsediyor. Eğer bugün için İmam Hatiplerde öğretmen açığı varsa diğer okullarda hiç öğretmen yok demektir. Çünkü yönetenler başta olmak üzere hatta birçok vakıf ve dernek, belediyeler imam hatipler için adeta seferber olmuş durumdalar. Belediyeler belirli İmam Hatiplerin önünde dağılma saatlerinde bekleyip ücretsiz servis çekmekte, vakıflar yardım toplamakta, Milli Eğitim öğretmen ihtiyacı gidermek için seferber olmuş bulunmaktadır.  İmam Hatiplerde Öğretmen açığı vardır o halde formasyon eğitimi kaldıralım diyor Sayın Cumhurbaşkanı!..

   Bu ülkenin nasıl idare edildiğinin bir resmidir bu. Bir yandan kaliteli öğretmen yetiştiremiyoruz bunun için öğretmenlik mesleği için özel çalışmalar yapalım diyeceksiniz, çekirdekten yetiştirmeyi planlayacaksınız öte yandan formasyona bile ihtiyaç duymadan önüne gelen fakülte mezununu öğretmen olarak atamanın önünü açacaksınız. Bir yandan üçyüz binden fazla öğretmen yetiştiren fakülte mezunu işsiz kenarda beklerken ve siz atamalarını yapmamak için ayak diretirken diğer yandan İmam Hatipler de öğretmen açığı vardır formasyonu kaldıralım diye dert yanacaksınız. Bir yandan diğer okullar ve İmam Hatip okulları diye eğitimi kategorize edeceksiniz diğer yandan gönüllere girmekten, değerlerle barışık insan yetiştirmekten söz edeceksiniz. Zaten adaletsizliği bu bakış açısıyla hayata geçirmişken bir ayrıştırmayı ötekileştirmeyi başlatmış olmuyor musunuz? Düşmanlık ekilen, ayrımcılık ekilen yerde gönlün ne işi olur acaba!

   Sonuç olarak eğitim de değişen olmayacak gibi, Bu milletin evlatları heba olmaya devam edilecek, dindar bir nesil yerine kindar bir nesil yetişecek, iyi insan yetiştirmek yerine iyi militan yetiştirme tercih edilecek, ötekileştirme, ayrışma, politize olma ilkokullara kadar inecektir. İstenen budur ve bu doğrultuda çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Bakan da buralara bakacağına isme takılarak oyalanacaktır. Maarif mi- Milli Eğitim mi? 

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/