ALDATMAK ALKIŞLANABİLİR Mİ? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>ALDATMAK ALKIŞLANABİLİR Mİ? 27.04.2016 21:35

ALDATMAK ALKIŞLANABİLİR Mİ?

 Adı: Ergenekon İlk Okuluydu; daha sonra İlköğretim Okulu oldu. Ata Özer İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü iken Eyüp’teki bu okul önce İlkokul, Ortaokul diye ikiye bölündü sonra da adı değişti. Çünkü sözde Ergenekon davaları yeni başlamıştı. 6.-7. yüzyıllarda yaşanmış adına Ergenekon veya Türeyiş Destanı  güya bugünkü darbecilerin simgesiydi. H.Temiz aprtmanın adını Ergenekon koymuştu. Daire sahipleri bu isim başımıza iş açar diyorlardı ve bu isim değişmeli diye baskı yapıyorlardı, o baskılara direniyordu. Nihayet Yargıtay böyle bir örgüt yoktur dedikten sonra rahat bir nefes aldı.

    Sonuçta ya aldanmışlardı, ya da aldatılmışlardı. Çünkü bu ülkede kararları veren hukuk değil siyasi iradeydi. Müzakere konusunda da nasıl aldandıkları hepinizin malumudur. Burada da karar verici karşı taraftı, hükümetin hiçbir günahı yoktu. Gelen dört yüz yetmiş şehidin kanından kimler sorumludur bunu mutlaka bir gün tarih yazacaktır. Cemaatle iş birliği, liberal yazar ve çizerlerle iş ortaklığı, HDP ile Cumhuriyet kazanımları ve Atatürk düşmanlığı konusunda iş birliği, çeşitli sol kalemlerle ortaklık bütün bunları yakın tarihimizde yaşayarak gördük. Ben yaptım ve üstüne de bir bardak sıcak su içtim demek, ne kadar geçerli olacak bunu da zaman gösterecektir. 

   Kişisel anlamda hatadan dönmek erdemdir, denilir. Bu durum etkisi az olan veya telafi edile bilen haller için geçerli olabilir. Ancak telafisi imkansız haller için aynı ifadeyi kullanmak akla ziyandır. Söz gelimi karşınızda duran insana silahınızı yönlendirip tetiğe bastınız ve hemen pişman oldunuz. O kurşunu geri çağırıp yerine koyma şansınız var mıdır? Ya da köprüden aşağı veya beş on katlı binadan kendinizi attınız. Filmlerde olduğu gibi başa sarmak mümkün müdür? Atı alan Üsküdar’ı geçmiş ve böyle bir pişmanlığın telafisi yoktur. Bir başka örnek verelim. Adam boynuna ilmeği geçirdi, ya da ilaç ile intihar etti. Şansı varsa birileri yetişir ve kurtarır, kurtarılan o kişinin hatasından dönmesi ya da pişmanlığı değildir. Çünkü burada da pişmanlık hiçbir anlam ifade etmez. Fertler arasında ya da kişisel dediğimiz pişmanlıkların bu kadar ağır bedelleri varken, toplum ile ilgili yapılan hataların bedeli ne kadar ağır olur artık varın siz düşünün.

     Kişi bireye karşı hata yaptığı zaman bunun ağırlığına göre mutlaka bir karşılığı vardır. Ya yazısız kurallara göre, ya da yazılı kurallara göre bedelini öder. Ancak topluma karşı ağır hatalar yapılarak bütün topluma bu bedel ödetilmişse işte o zaman ödenecek bedel çok daha ağır olmalıdır. Dinimizde kul hakkı çok önemlidir, hakkı gasp edilmiş kul af etmedikçe ahrette bunun hesabı sorulur diyor. Muhatabınız bir kişi ise gider belki de gönlünü alırsınız, ancak milyonlarsa o zaman bunu nasıl başarabilirsiniz ki? Bu durum içi tüy dolu bir yastığı yırtıp rüzgarlı bir havada yüksek bir uçurumda bu tüyleri uçurmak ve sonra gidip toplamaya çalışmağa benzer. Mümkün olan bir şey olmadığına göre milyonlarla tek tek kucaklaşıp helalleşmekte mümkün görünmez.

   O halde toplum ile ilgili karar verirken bin düşünüp bir karar vermek gerekir. İşte buna kolektif akıl ya da devlet aklı denir. Böyle bir akla gerek yok, ben de akıl çoook! Hem size hem de dünya ya yeter diyenlerin hatasını bu toplum sürekli ödemektedir. Buna karşın her seferinde aldatmışlar beni diyerek toplumu istediği istikamette yönlendiriyorlar,  gerçekten sosyolojik olarak bu durumun üzerinde düşünmek lazımdır. Eğer sen benim adıma hareket ediyor ve benim adıma karar veriyorsan zincirleme olarak başkası seni, sen de beni aldatıyorsun.  

Sonuç olarak; açıkça görünen manzara sanki bu toplum hükümete aldatılma yetkisi vermiş gibi bu işi iyi yapıyorsun diye ödüllendirmektedir. Bir reklam vardı kirlenmek güzeldi diye! Bizde de galiba aldatmak güzeldir geçerli olmaya başladı. İster istemez soruyoruz acaba bizi aldatanları alkışlıyor muyuz? 

Remzi ÖZMEN

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/