2017 YILINDA EĞİTİM CAMİASINDA NELER YAŞANDI?  | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>2017 YILINDA EĞİTİM CAMİASINDA NELER YAŞANDI? 01.01.2018 20:36

2017 YILINDA EĞİTİM CAMİASINDA NELER YAŞANDI?


Öğretmenlerin yaşadıkları;
Öğretmenler her zaman olduğu gibi yine iş güvencesi ve Rotasyon uygulamasını getireceğiz tehdidiyle karşı karşıya kaldılar. 
MEB, yaklaşık 6 yıldır beklenen Öğretmen Strateji Belgesi 2017-2023’ü yayımladı.  Öğretmenlerin 4 yılda bir yeterlilik sınavlarına girecekleri belirtiliyor. Bunun yanı sıra, 2018’in sonuna kadar yapılan gönüllülük faaliyetleri, okul dışı çalışmalar ve Öğretmen Akademileri’nde alınacak eğitimler gibi ölçütlere göre kariyer sistemi oluşturulacak.
Yeni atanacak olan Öğretmenler için mülakat getirildi 
2011 Yılında kaldırılan 4/b özleşmeli Öğretmenlik yeniden hayata geçirildi
Sözleşmeli öğretmenlere aynı bölgede altı yıl kalma zorunluluğu getirildi.
Öğretmenleri veli ve öğrenciler değerlendirilecek denildi.
Öğretmen şiddet tüm yurtta artarak devam etti. Alo 147 hattı yoğun bir şekilde çalıştı ve birçok öğretmen yine asılsız şikayetlerle meşgul edilip ifadeleri alındı.
Tüm memurlar ve eğitim çalışanlarına yıllık  % 4+3.5 maaş artış zammı yapıldı ancak enflasyon %12.98 çıktı.
Rehber Öğretmenlere nöbet görevi getirildi. 
Birçok angarya görevle öğretmen kanunsuz bir şekilde eğitimle ilgisi olmayan sözde hizmet içi eğitim semineri, ve toplantılara gönderildi.
   Öğretmene şiddet can almaya devam etti. 10 Haz 2017 tarihinde Batman`ın Kozluk ilçesinde PKK`lı teröristlerce düzenlenen silahlı saldırı sonucu 23 yaşındaki müzik öğretmeni Şenay Aybuke Yalçın`ın  şehit edildi. 
17 Haz 2017 tarihinde Tunceli`de PKK`lı teröristlerce kaçırılan 23 yaşındaki ilk okul öğretmeni Necmettin Yılmaz şehit edildi.
15 Ara 2017 tarihinde İzmir`de Öğrenciler veli toplantısı öncesi okul Müdürü İzmir`in Ödemiş ilçesinde Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, iki öğrencisi tarafından tüfekle vuruldu.
Eğitim ve Öğretim  
2016 yılı biterken, Aralık ayında, 15 yaş grubu öğrencilerin uluslararası ölçekte fen, matematik ve okuma becerilerini ölçen en önemli sınavlardan biri olan PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) 2003’ün gerisine düştük
Türkiye’nin fen, matematik ve okuma becerilerinde 2003’ten bu yana yükselişte olan puanları 2015’te düşerek, 12 yıl önceki sonuçların bile altına geriledi.
2016’ya (%13,38) kadar sürekli artmışken, 2017’de %13,18’e düştü ve 2017’de kamu bütçesinin daha düşük bir oranı MEB’e ayrıldı.
2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılı başlarken yeni eğitim ve öğretim yılı için dağılan kitaplar ciddi anlamda tartışılmaya başlandı. Atatürkçülük ile ilgili tartışmalar sürdü Türkçe 6 sınıf çalışma kitabındaki karikatür birçok kişiyi güldürdü ve sayfa yırtma çalışması başlatıldı. Sosyal Bilgiler 7. Sınıf ders kitabı toplatıldı.
 TEOG Kaldırıldı okullar nitelikli niteliksiz olarak sınıflandırdı. Birçok Anadolu lisesinde eskiye dönüş getirildi.
Milli Eğitim Bakanı 24 Eylül de Eğitim sistemimizi elmasa benzetti.
 7 yıldır uygulanan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme (LYS) kaldırıldı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) getirildi.
MEB 2019’da, 54 ay ve üstü çocuklar için okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirmeyi planladığını açıkladı. Pilot uygulama, 2017-18 eğitim-öğretim yılında başladı. 22 ilde, 54 ay ve üstü çocuklar için okul öncesi eğitim zorunlu oldu
MEB, yabancı dil eğitimindeki sıkıntıları aşmak ve öğrencilerin daha iyi yabancı dil öğrenebilmesini sağlamak için 5. sınıf müfredatını yeniden düzenledi. Buna göre, 5. sınıfın yabancı dil hazırlık sınıfı olmasına karar verildi. 2017-18 eğitim-öğretim yılında, uygulama, Türkiye genelinde seçilen 620 okulda pilot olarak hayata geçti.
   2018 Yılının bu çalkantılardan uzak ortak aklın çalıştırıldığı, eğitimde uzun vadeli plan ve projelerin hayata geçirildiği bir yıl olması dileğiyle!..

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/