BİRLİK VE BERABERLİK!.. | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> BİRLİK VE BERABERLİK!.. 22.12.2016 21:00

BİRLİK VE BERABERLİK!..

                                  Türk Milleti tarih sahnesine çıktığı günden beri bu konuda büyük sıkıntılar yaşamıştır. Tarihe baktığınız zaman göreceksiniz ki düşmandan ziyade kendi iç çekişmeleriyle zaman kaybetmiştir. Peki bu halkın karakterinden mi yoksa yönetenlerin ferasetsizliğinden mi kaynaklıdır diye sorabiliriz. Bağımsızlığına çok düşkün bir millet olduğu için Türkler padişahlara ya da hakanlara kulluğu red ettikleri ve padişahta kulluğu direttiği an ipler kopmuştur. Ya Türkler Devlettin dışına itilmiş devlet devşirmelere teslim edilmiş, onlar kulluk görevlerini bi hakkın yerine getirmişlerdir. Ya da padişah adalete davet edilmiş ülkeye adalet hakim olmuş birlik içinde yaşamışlardır. Her ikisinin olmadığı zamanlarda ya yeni devlet kurma arayışı başlamış, ya da ne yazık ki birçok insanın canına mal olacak sonuçlar doğurmuştur. Bizler bugün için tarihi tecrübelerden ders çıkartarak sözde değil özde birliğin tesisi için olması gerekenleri hatırlatmak istiyoruz.

  Birlik sözü ya masallarda kalacak söylenen doğru değil, çünkü masal abartma sanatıdır ve hayal ürünüdür diyeceğiz, ya da gerçek olacak hep birlikte inanacağız. Bu tercih bizim kurtuluş ya da mahvoluş tercihimiz olacaktır.

  Birlik ya millet için istenecek kenetleneceğiz ya da şahsi ikbal istenecek kamplaşacağız.

Birlik ya herkese adalet için istenecek herkes mutlu olacaktır, ya da birileri kendileri için arayacaktır ayrışacağız.

  Birlik ya hukukun üstünlüğü için istenecek, hukuka uygun bir nizam tesis edilecek devlete güvenilecektir, ya da hukuksuzluk her yeri saracak devlete güven dip yapacaktır.

Birlik ya sosyal adalet için istenecek, ya da biri aç ötekisi tok o zaman kıyamet kopacaktır.

Birlik ya kamuda liyakat için için istenecek devlet daha kaliteli hizmet sunacaktır, ya da devlet liyakatsizlerin eline kalıp kalitesizliğini sürdürecektir..

Birlik ya ortak akıl için istenecek devletimiz kültürümüzle yönetilecek, ya da tek akılla yönetilip her gün bir duvara toslayacaktır.

Birlik ya hem nimet hem külfet için istenecek kazansa da birlikte, kaybetsek de birlikte olacağız, ya da külfeti başkası sırtlayacak nimeti başkası tadacak ayrışacağız.

Birlik ya kaderde kıvançta tasada bir ve beraber olmak için her zaman istenecek kenetleneceğiz, ya da birilerinin işine geldiği zaman istenecek sırtımızı döneceğiz.

Birlik ya bu ülkede herkesin işinden aşından emin olması istenecek yarına güvenle bakacağız, ya da yarınlara güven duymadan yaşanacak tedirgin olacağız.

   Evet birlik ve beraberlik bundan daha güzeli yoktur. Tarihimiz bu sözlerle doludur. Ciltler dolusu kitaplar da yazılmıştır. Nasihatler verilmiş, nutuklar atılmıştır. Ancak bu söz nedense hep zor zamanlarda dillendirilmiş ancak geniş zamanlarda hep unutulmuştur. Birlik için vatan ve millet şuurunda olanları ikna etmeniz gerekmez önemli olan bu şuurda olmayanlara da güven verecek bir sistem tesis etmenizdir. Zaten şuurlu bir vatansever tıpkı yıllardır gördüğü gibi zulüm görse de hain olmaz. O her şart altında vatanseverdir!..

 

 

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/