KALKIŞMANIN MALİYETİ OLDUKÇA YÜKSEK OLDU! | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> KALKIŞMANIN MALİYETİ OLDUKÇA YÜKSEK OLDU! 19.07.2016 23:14

KALKIŞMANIN MALİYETİ OLDUKÇA YÜKSEK OLDU!

                          

    15 Temmuz gecesi bu ülkede yaşananlar karşısında adeta nutku tutulmayan çok az insan vardır. Nereden çıktı bu, denilecek cinsten bir kalkışmayla milletin iradesini teslim almak istediler. Ancak hamdolsun başta siyasiler ve askerimizin büyük bir bölümü olmak üzere halkımız bu kalkışmaya hayır dedi. Şimdilik devletimiz başka bir yerleri işaret etmediği sürece bilinen mahviller bu işin müsebbibi  görünmekteler!

    Her şekilde bedeli- maliyeti çok ağır oldu. Öncelikle dış itibarımız büyük oranda zedelendi,  iki yüz kırk can kaybı yaşandı, yakılan yıkılan yerler oldu. Dini cemaatler yeniden sorgulanmaya başlandı. Hiç kuşkusuz ki ülkeye büyük bir enerji kaybettirdi ve bunca yıldır yetiştirdiği kadroların devletin kendisine silah doğrulttuğu gerçeğigörüldü. Belki kurtuluş savaşında bile kaybetmediğimiz kadar yetişmiş insan kaybına neden oldu.

  Kuşkusuz bu kayıpların yanı sıra bu hareket birçok psiklojik kırılmaları da birlikte getirmiştir. Millet kan gördü,birlikte vatan için çarpışması gerekenlerin karşılıklı çatıştıklarını gördü. Bu Milletin Meclisi, kamu binaları bombalandı, milletin gözbebeği özel harekatçıları öldürüldü. Tarihimizin en kanlı kalkışmalarından birine şahitlik eden bu nesil olmaz dedikleri birçok olumsuzluğu birlikte yaşadı.

Bu olumsuzlukların yanında milletin tehliklere karşı birlik içerisinde olması, parlamentodaki bütün siyasilerin ortak tavır takınmaları, bu hainlerin ordumuzun tamamına hakim olmamaları ve kalkışmanın bastırılması bize buruk bir teselli olarak kaldı.   

     Bize göre dernek-vakıf ve cemaatlerin faaliyet alanlarına eskiden olduğu kadar hoş görüyle bakılmayacaktır. Kim yaparsa yapsın insanı millete hizmet yerine kendisine hizmet anlayışıyla yetiştirmek sorgulanacaktır. Eğer bir ders çıkartılacaksa bugün devletin başına bela olan yapılanmalara benzer yapılanmalara müsaade edilmeyecektir. Yapılanma benim ki iyi, senin ki kötü- sana müsaade etmeyeceğim ama ötekine edeceğim anlayışından süratle kaçınılacaktır. En azından bizler bu umudunu taşımaktayız.

  Akılda kalan soru işaretlerine gelince darbenin yapılacağı saat 16.00 da öğrenildiği halde neden o saten itibaren güvenlik güçlerimiz ve halkımız uyarılmadı. Böyle bir hazırlık yapılırken istihbarat neden günlerce önceden bunu tespit edemedi? Her darbenin öncelikle TRT gibi kurumları ele geçireceği bilindiği halde neden bu kurumun önünde önceden tedbir alınmadı? Stratejik öneme haiz kurum ve kuruluşlar neden güven altına alınmadı. Darbeye karşı olan askerler başta Genel Kurmay Başkanı ve diğerleri için neden gerekli güvenlik tedbirler alınmadı? Soruları akılda kaldı ileriki günlerde de sıkça sorulacaktır.

   Sonuç olarak elbette bir gün tarih bu vahim olayı yazacaktır. Bundan önceki darbecilerde olduğu gibi bu harekete girişen kişiler de asla hayırla yad edilmeyecek, her anıldıklarında mutlaka lanetlenecekledir. Kazananı olmayan ama kaybedeninin Türk Milleti olduğu olduğu bu ve benzeri hadiselerin devrinin tamamen kapandığı günler ve yıllar umuduyla diyoruz!..

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/