ALGI VE GERÇEKLİK! | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> ALGI VE GERÇEKLİK! 09.03.2015 00:32

ALGI VE GERÇEKLİK!

                                    

     Algı nedir? Aslında algılamak öğrenmek, fark etmek, hissetmekten gelir. Sosyoloji de ise; algı toplumun tüm kesimlerini belirli konularda etki altına almaktır. Bunun için medya ve anket şirketleri dahil olmak üzere birçok argüman kullanılır. Kuşkusuz kazanmak için her yol mübahtır mantığından hareket ederseniz hile, aldatma, manipülasyonlara başvurmaktan kaçınmazsınız. Geçmişte de benzer algı oluşturmalar olmuştu bunlardan birkaçını örnek vermek istiyorum.

  Terörle mücadele edilir müzakere edilmez demek bir algıydı. Sonra müzakere masasına oturmak bir gerçeklikti.

  Komşularımızla sıfır sorun için politikalar üretiyoruz demek bir algıydı. Bütün komşularımızla kavgalı olmak ise bir gerçeklilikti.

  İsrail ile düşman görünmek bir algıdır. En büyük alışverişi onlarla yapmak bir gerçekliktir.

  Parayla askerlik olmaz, parası olan versin askere gitmesin, garip gurabanın çocuğu gitsin askerlik yapsın demek bir algıdır. Birkaç ay sonra paralı askerliği kabul edip yasallaştırmak bir gerçekliktir.

Devletin itibarını artırdık bir algıydı. Irak ta askerimizin başına çuval geçirilmesi, Musul da Konsolosluğumzun toptan İŞİD e teslim olması, Süleyman Şah Türbesinin taşınması bir gerçeklikti.

  PYD bir terör örgütüdür, PKK neyse PYD de odur. Niyetleri Suriye’de bir kanton bölge oluşturmaktır demek bir algıdır. PYD temsilcisini defalarca Ankara da kabul edip sorunları konuşmak hatta birçok terör örgütü mensubunu tedavi etmek bir gerçektir.

Adana da durdurulan MİT- Tırları bayır bucak Türkmenlerine yardım götürüyordu demek bir algıdır. O tırların Türkmenlere değil başkalarına yardım götürdükleri “en azında kimi Türkmen liderlerinin ifadeleriyle” bir gerçektir.

  Lübnan da ne işimiz var, hatta Nato’ nun ne işi var demek bir algıdır. Çok değil dört gün sonra Libya ya müdahale eden güçlere her türlü desteği vermek bir gerçektir.

  Irak’ın toprak bütünlüğü bizim için çok önemlidir demek bir algıdır. Irak Hükümetine rağmen Kuzey Irak petrollerini pazarlamak yani burayı ayrı devlet görmek bir gerçeklikti.

17-25 Aralık operasyonunda yolsuzluğun olmadığını bunun Hükümeti yıkmaya yönelik bir darbe olduğunu söylemek bir algıdır. Bu olayların içinde yer alan bakanların yüce divandan kaçırıldığı bir gerçeklikti.

Kabataş iskelesinde bir başörtülü kadının darp edildiğini hatta daha ileri gidilerek çirkin muamele de bulunulduğunu söylemek bir algıdır. Bu kadına yönelik herhangi bir tacizin olmadığı kamera görüntüleriyle sabit olduğu bir gerçeklikti.

  Cumhurbaşkanının tarafsızlığı tarafsızlık üzerine yemin etmesi bir algıdır. Meydanlar da siyasi parti liderinden fazla siyaset yapmak bir gerçeklikti.

   Biz kimsesizlerin kimsesiyiz demek bir algıdır. Biatçı olmayan herkese düşman olarak görmek bir gerçeklikti.

   Birçok yere Bayrak asmak bir algıdır. Şah Süleyman türbesindeki Bayrağı alıp kaçmak gerçeklikti.

  Vatan toprağı kutsaldır. Bizim için Edirne, Konya ne ise Şah Süleyman Türbesinin bulunduğu yer de aynıdır demek bir algıdır. O toprakları terk edip gelmek bir gerçekliktir.

   Tek Vatan, Tek Devlet, Tek Dil, Tek Millet demek bir algıdır. Milleti Otuz altı etnik kökene ayırmak, ayrı dillerin varlığını kabul etmek, Federasyonun önünü açmak bir türlü tek Milletin adını söyleyememek bir gerçekliktir.

  Allah tan başka kimsenin önünde eğilmedik, sizler de kula kulluk etmeyin demek bir algıdır. Kula kulluk etmeyeni isyankar ilan etmek ve hatta düşman görmek bir gerçekliktir.

  Muhalefet Demokrasiler de önemlidir, biz ülkemizde demokrasiyi güçlendirdik demek bir algıdır. Muhalefeti düşman görmek bir gerçekliktir.

 Demokrasiler de kuvvetler ayrılığı olduğu bir algıdır. Bütün kuvvetlerin tek kişide toplandığı bir gerçekliktir.   

  Dolar kuru 2013 Şubat ayında 1760 lira iken 2015 Şubat ayında 2640 liraya % 55 dolayında yükselirken bunun bizimle ilgisi olmadığını dolarla herhangi bir alış verişimizin olmadığını söylemek bir algıdır. Esnaf sanatkar, memur işçi herkesimden insanın etkilendiği ise gerçekliktir.

  Benzer örnekleri çoğaltabiliriz. Sonuç olarak toplum algılardan etkilenip balık hafızalı olmamalı, dünü bilmeli yarını ona göre değerlendirmelidir.

 

 

  

 

 

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/