MÜLAKAT SONUÇLARINI GEÇİKTİRMEDEKİ HESAP NEDİR? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> MÜLAKAT SONUÇLARINI GEÇİKTİRMEDEKİ HESAP NEDİR? 13.04.2016 22:14

MÜLAKAT SONUÇLARINI GEÇİKTİRMEDEKİ HESAP NEDİR?

              

   

     Bilindiği üzere sendikaların üye sayıları her yıl Mayıs ayının on beşinde memur maaşlarında yapılan kesintilere göre belirlenmektedir. Bir sendikadan ayrılıp bir başka sendikaya üye yazılmak için bir aylık bekleme süresi vardır. Aday öğretmenlerin neredeyse yüzde doksanı kendisini EBS ne üye olmak zorundaymış gibi görmektedir. Adaylığı kalktığı tarihten itibaren yavaş yavaş tercihini değiştirmeye başlayan çok sayıda öğretmen vardır.

     Bu gerçeklikten hareketle Bakanlığın Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, "Öğretmen adaylarımızın 8 Nisan`da sözlü sınavları tamamlanacak, 11 Nisan`da mülakat sonuçları açıklanacak” demişti. Fakat şimdi görüyoruz ki sonuçların açıklanması ileri bir tarihe ertelenmiş. Yani aday öğretmen sendikasından istifa etse bile Mayıs ayındaki sayımda mevcut sendikada görünecektir. Eğer denildiği gibi 11 Nisan da sınav sonuçları açıklanmış olsaydı on dört Nisan a kadar az sayıda da olsa öğretmenin tercihi değişebilirdi. Neden tercihler daha önce veya şimdi değişmiyor, diye bir soru sorulabilir. Elbette bizde bu durumda olan öğretmenlere aynı soruyu yöneltiyoruz. Yüzlerinde ki ürkekliği görüyor ve boşuna sorduğumuzu anlıyoruz. Esasında bu sorunun muhatabı güzelim ülkemde korku tohumları saçanlardır, bizler değiliz.

     Devletin gücü sivil toplumlardan birinin lehine işlerse orada güçler dengesinden bahsetmek abesle iştigaldir. Hatta hukuk sistemimize teminat altına alınmış sendikal örgütlenme de aynı şekilde ciddiyetten uzak bir şekilde seyreder. Buna rağmen her türlü zorluğu dikkate alarak hak mücadelesi veren öteki görülen tüm sivil toplum kuruluşları gerçekten kutlamak gerekir.

Konuştuğumuz her bürokrat ki bunlardan biri de İstanbul İl Milli Eğitim Müdürüdür. “Her hükümet rengini devlete yansıtmak ister” düşüncesini dile getirmekteler. Hükümetin rengini devlete yansıtmasıyla sendikanın tamamen devleti kendi rengine bürümesi arasında büyük bir fark vardır. Fakat İl Müdürünün hakkını teslim edelim ki ilaveten “Ben ilçe Müdürlerime işinize sendikaları, dernekleri ve vakıflara müdahale ettirmeyin devlet kendi işleyişi vardır bundan sapmayın dedim” söylemi takdir edilecek bir bakıştır. Umarım gereğini yapar. İşte bugüne kadar uygulamalar bu yönde olmadığı için her uygulamada bir bit yeniği aramak durumunda kalıyoruz.

     Şeytana avukatlık yapmıyor ve niyet okumuyoruz. Öyle sanıyorum ki mülakat sonuçlarını on sekiz nisanda açıklayacağız diyerek aday öğretmenin korkarak üye olduğu sendikadan ayrılmasına engel olmak istemişlerdir. Çünkü bugüne kadar sürekli EBS den yana nalıncı keseri görevi gören Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarının bunu düşüne bilecekleri yönünde ciddi kaygılarımız vardır.

   Pek yakın bir tarihte Eğitim Bir Sen Genel Başkanının idareci atama yönetmeliğine müdahale ettiği ve bakanlık bürokratlarının bu müdahaleye uyarak isteklerini yerine getirdiği ve bundan dolayı Genel Başkan Ali Yalçın’ın şükran ve teşekkürlerini sunduğu hepimizin malumudur. Bu durum ilk değil son da olmayacaktır. Sinekten yağ çıksın, helal haram fark etmez anlayışıyla meseleye bakanların bu konuya müdahil olmayacaklarını garantisi yoktur. Kaldı ki aday öğretmen mülakatları neden Nisan ayında yapılıyor bunun gerekçesi nedir? Bize göre hiçbir anlamı olmayacağı gibi üstelik zaman israfıdır. Ders yoğunluğunun azaldığı karne haftası yani Ocak ayının son haftası pekala mülakat yapılabilir. Böylece öğretmen ikinci yarıya başlarken aday öğretmenliğinin bitmesiyle daha yüksek bir moralle mesleğini sürdürebilir.

  Sonuç olarak aday öğretmenlerin mülakat sonuçları derhal açıklanmalı ve bu kardeşlerimize daha fazla işkence edilmemelidir.

   

 

 

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/