MÜLKÜN ESASI ADALETTİR!.. | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> MÜLKÜN ESASI ADALETTİR!.. 09.05.2016 05:30

MÜLKÜN ESASI ADALETTİR!..

                                                

"Hz. Ömer "mülkün esası adalettir" diyor. Bazıları bunu mal, mülk anlıyor. Oradaki mülk ifadesi devlettir. Yani devletin esası adalettir. Eğer adalet yoksa o devletin ayakta durması mümkün değildir." Bunu söyleyen Sayın Cumhurbaşkanıdır.

    Biz mülkü hakimiyet olarak biliyorduk, dolaylı olarak devletin de hakimiyeti olduğuna göre eş anlamlı olarak kabul göre bilir. Ancak aslında “Mülk Allah’ındır ifadesi “hakimiyet Allah’ındır” anlamındadır. Adalet Mülkün temelidir in karşılığı ise “Hakimiyetin yani hükmün temeli adalettir” şeklinde ifade edilir. Elbette bunlar teferruattır. Belki de biz yanlış öğrenmişizdir.

   Esas olan Sayın Cumhurbaşkanını ifade ettiği husustur. Yusuf Has Hacip Kutlu Bilgi “Kutadgu-Bilig” de belirttiği gibi devlet adalet üzerine bina edilir. “Adalet yer ile gök arasındaki direktir siz o direği oradan alırsanız gök kubbe tepenize çöker.”  Kaşgarlı Mahmut ise “Zor devlete girerse adalet bacadan çıkar” diyor.Türk Devlet yapısı her tehlikeye düştüğünde ya bir bilge ya da bir Allah dostu kalkıp yol gösterici olmuştur ve hepsi de önce adalet demişlerdir. Sonra emaneti ehline verin, liyakatı ve ehliyeti önemseyin, vatandaşınız arasında ayrışmaya neden olan hal ve davranışlardan kaçının demişlerdir. Nizamül Mülk’ün Siyasetnamesi ve Koçi Bey’in tavsiyeleri buna en büyük örnektir.

   Mevcut Hükümetin on dört yıllık iktidarında; Yukarıda ifade ettiğiniz adalet ile hükmetmeyi ne yazık ki kim kaybetmiş ki biz bulalım babında köşe bucak arıyoruz. Birçok iktidarlar gördük ve açık gönüllülükle haddimiz aşmayarak söyleyelim ki hiçbir zaman kendimizi böylesi dışlanmış ve öteki görmedik. Bunun nedeni adaletin a-sın bile rastlıyamamızdır. Zira bugün devlet işleyişine her günden daha fazla dışarıdan müdahale vardır. Bugün hukuk karar verir uygulanmaz, karar verir azar işitir. Amirler hükümete destek olan paralel örgütlerin memuru gibi çalışmaktalar. Vatandaşa eşit davranmanın e si bile yoktur. Milli Eğitim başta olmak üzere bütün devlet kurumlarında memurlarınızdan kimileri babasının çiftliğinde yaşıyormuş gibi sefa sürüyor, kimi ise zindanda yaşarmış gibi muamele görüyor!

   Sendika gezilerinde bizleri görünce cin çarpmışa dönen kimi okul kurum yöneticileri malum paralel sendikanız gelince bir halı sermedikleri kalıyor.

   Sayın Cumhurbaşkanım; adaletin olup olmadığını test için devlet imkanları elinizdedir sadece birkaç soru ile her şeyi ortaya çıkarta bilirsiniz.

    Örneğin 2014 sendikalarına göre Okul Kurum Müdürleri Mülakat sonuçlarını isteyebilirsiniz.

   Ya da 2015 yılında İstanbul İlinde Ar ge de görevlendirilen personelin sendikaya göre sayılarını isteyebilirsiniz.

   O da yetmiyorsa mülakatla atanan şube müdürlerini sendikalarına göre yazılıyı kazananları ve sendika sayılarına göre atamalarını isteyebilirsiniz.

   Bir başka adalet ölçüsü Milli Eğitim son dört yıl içerisinde dağıtılan başarı belgelerini sendikalarına göre isteyebilirsiniz.

  Son olarak stajyer öğretmenlerin neden hep aynı sendikaya üye olduklarını başka sendikalara üye olamadıklarını sorabilirsiniz. Eğer aldığınız bu sonuçlardan bir tekinde dahi adalet görürseniz biz de sözümüz geri alır, söz konusu kurumlardan kamu oyu önünde özür dileriz. Yok aksi ise o zaman da sizler adaleti hakim kılmak adına bir takım adımlar atınız.

      Devletimizi ve milletimizi seviyoruz, onun uğranda can vermekten çekinmeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz. Bir devlette ayrışmanın ne kadar tehlikeli olduğunun da farkındayız. Bunu gidermenin yegane yolu da Adaletle hükmetmekten başkası değildir bunun da farkındayız. Güçlü bir devlet ancak vatandaşının her ferdine güven veren, hukukun üstünlüğünü sağlayan, liyakatı ve ehliyeti önemseyen, devlet işleyişine dışarıdan müdahale ettirmeyen, gerçekten devlet aklını çalıştıran bir devlet olduğuna canü gönülden inanıyoruz. Bu uğurdaki her çabanın sonuna kadar yanında olacağız.

  

 

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/