ŞŞŞ! SESSİZ OLUR MUSUNUZ? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>ŞŞŞ! SESSİZ OLUR MUSUNUZ? 23.07.2019 20:00

ŞŞŞ! SESSİZ OLUR MUSUNUZ?

Hayal kırıklıklarının kırıntılarını kırıyoruz. Eğitim, kaliteli ve nitelikli olanından söz ediyorum; her vatandaşımızın en insani hakkı olan eğitim, maalesef artık ulaşılması çok güç bir imge olmuştur. 


Gelinen nokta ortada ya da gelinemeyen nokta… Aileler, evlatlar ne yapacaklarını bilmeden büyük bir şuur kaybı yaşıyor. Üstüne üstlük de kucak dolusu paralar döküldükten sonra böyle bir durumla karşı karşıya kalınıyor. Kırılan ümitler, yıkılan hayaller… Devlet okulunda artık 11 ve 12. sınıf okumak zaten zül geliyor, dış destek arandığı için sınava hazırlayan bir özel okul tercih ediliyor. Çünkü oralarda test çözülüyor(!) Lakin bu da artık çözüm yaratmıyor. Neyse hafta içi gruplarında mezuna kalınıyor. “Mezuna kalmak” diye bir terim sahibi olduk. Kimse de o ne demek demiyor, herkes benimsedi. Aslında bu ne demek biliyor musunuz? Ben insan olarak kendimi değerli hissetmiyorum, yarınlarımda değerli olmak istiyorum o nedenle bugünden ve bir yılımdan daha vazgeçiyorum, sınav sporunu(!) yapacağım, sınavcıyım demek. Bir terim daha “Sınavcıyım!”. 

Fakülte çok, kontenjan fazla. Gelecek kaygısı ise hepsinden büyük. İşsizlik duvarı fakülte sayısını da kontenjan fazlalığını da öyle bir un ufak ediyor ki elde avuçta hiçbir şey kalmıyor. 12 yıl boyunca mutsuzlukla yetiştirdiğimiz dimağlar daha büyük bir mutsuzluk için yarışıyor. 

Üniversite sınavı sıralama sınavı değil de başarı sınavı olmuş olsaydı memlekette “Başaran” kelimesi sadece soy isim olarak kullanılabilecekti. Planlama, arz talep, yöneltme gibi hiçbir pozitif basamak sistemimizde mevcut değil. Sanat okulu diyeceğim... Zaten ara eleman yetiştirilen, sanatkâr ve zanaatkar menşei olan meslek okulları LGS sonrası geldikleri ortaokullarda kırılan camların altına süpürüldüğü el dokuma halılarımız oldular. 

Nitelikli mi desek proje mi desek hiç önemi yok ne dersek diyelim, o okullardaki gençlerimiz üniversite sınavı için çırpınırken geriye kalanlar zaten geride bırakılanlar olarak kendilerini kabul ettiler. 

Dil sınıflarına da değinmeden edemeyeceğim. Her planlamada her yeni Bakan ile yabancı dil eğitiminde revizyonlar yaparak büyük bir mücadele veriyoruz malumunuz. Düşünün ki artık okul öncesi eğitimde bile farkındalık yaratıyoruz. Dil, hayatımızın mihenk taşı oldu, ne bütçeler ne yatırımlar. Oldu da ne oldu biliyor musunuz? Üniversite sınavında 80 soruda 80 doğru yapan yüzlerce dil sınıfı öğrencisi kendilerine ilk beş binde yer bulamadılar. Boğaziçi onlar için artık sadece bir sahil şeridi. ODTÜ ise mezuniyet pankartlarına bakarak tebessüm edebilecekleri bir fotoğraf karesi... Dil öğrencisinden matematikte yarışmasını bekledik. Asıl soru puanla öğrenci alan okullarımızın kaç tanesinde dil sınıfı vardı? 

Sistemin içi de dışı da evveli de neticesi de velhasılıkelam her yeri bambaşka sorunlarla bezeli. Birinden sakınsak diğeri, onu da savuştursak bir başkası... “Yeni doğmuş, sütle beslenen sığır yavrusuna ne ad verilir?” sorusunu hatırlatmayalım, derdimiz büyük, derdimiz geleceğimiz. 

YKS`nin Türkiye ortalamaları:

 TYT Matematik 40 soruda 5,6 TYT

 Fen 20 soruda 2,2 TYT Sosyal 20 soruda 4,6

 TYT Türkçe 40 soruda 14,6 AYT

 Matematik 40 soruda 4,7 AYT 

Fizik 14 soruda1 AYT 

Kimya 13 soruda 0,9 AYT 

Biyoloji 13 soruda 1,2 AYT 

Edebiyat 24 soruda 4,9 AYT

Felsefe 12 soruda 2,4 

Bu hususla ilgili kimsenin sorumluluğu üzerine almadığı bir noktada gerilememiz kimseye de şaşırtıcı gelmemeli. Dünya üniversite sıralaması falan demeyeceğim zaten. Herkes sessiz. Gerçeğin değerlendirilmesi yapılmıyor. Hata var mı? Yok mu? Her şey yolunda mı? Değil mi? Kimse üstüne alınmıyor. İşte bu yüzden 2 milyon 446 bin 51 aday için sessiz olur musunuz?

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/