ÖNÜMÜZDEKİ SİSTEME BAKALIM | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>ÖNÜMÜZDEKİ SİSTEME BAKALIM 26.06.2019 23:18

ÖNÜMÜZDEKİ SİSTEME BAKALIM


Sistemlerin adı değişse de makus talihlerinin hazin sonları hep aynı oluyor. Çünkü hedeflerimiz aşikâr değil. Araçlar ile amaçlar birbirine karışıyor. Bu karışıklık içerisinde sistemsizliğin bir sisteme dönüşmesi bile mümkün olmuyor.

SBS olmadı dedik. Her sınıf düzeyinde yapılan yıl sonu sınavlarının oluşturdukları strese ve geçerli birçok nedene bağlı olarak revize sürecine gidildi.

Gidildi de ne oldu? TEOG ile tanıştık. En sonunda birincileri birbirinden ayıramaz hale geldiğimiz için güncelleme şart denildi. Sınav, stres yaratıyordu(!) Çocuklarımızı korumaktı asli niyetimiz.

Denildi de ne oldu? Muhteşem bir vizyon ile aylarca yeni sistemi bekledik. Sınava sayılı süre kala adı bile konamayan tanıtılamayan bilinmezlik içinde yepyeni bir sistem ile karşılaştık. Nitelikliydi, niteliksizdi; doğrusu projeydi falan derken liselerimizi de baştan kategorize ettik. Bir anda yepyeni çok programlı okullarımız oldu. Proje okulları öğretmenlerini ve eğitim yöneticilerini hiçbir liyakat unsuru gözetmeden beğenerek atadık gitti.

Sınavda başarılması arzu edilen analiz, sentez ve değerlendirme basamaklarına vakıf olmayan çocuklarımızı; geride bıraktıkları 7 yıl boyunca edindikleri kazanımlardan ve işleyişten uzak, yepyeni ve yabancı oldukları kalıplar ile sıralamaya tabi tuttuk. Olmuştu, artık binlerce birincimiz yoktu. Matematik netleri ülke genelinde 3’tü, 4’tü ama binlerce birincimiz yoktu.

Peki ya bu yıl?

Puanlarda ve yüzdelik dilimlerde anlamakta güçlük çektiğimiz miktarda bir artış, değişim ve yepyeni sıkıntılar çıktı ailelerin karşısına.

Geçen yıl ile bu yıl aynı netleri yapan öğrencilerin puanları ve yüzdelik dilimleri birbirinden çok farklı. Sürecin kimyasında elbette bu var, farklılık beklenebilir lakin proje okullarının kontenjanları sınırlı kaldığı için işin içinden çıkılamayacak bir girdaba sürükleniyoruz.

Bu çaresizlik içinde herkesin iyi yaptığı bir sınava dönüşmüş gibi görünüyor LGS. Bu arada matematik netleri 5’e yükseldi(!)

Üzülerek belirtiyorum ki geçen yılki çocuklar şanslıymış. Bu yıl ise aileler daha bilinçli ve hazırlıklıymış. Malum sistemle yola çıkmadan tanışabildiler. Demek ki bu yıl 565 olan birinci sayısı önümüzdeki yıl binleri geçecek yine. Sistem kendi kangrenini üretmiş durumda. Çünkü aileler çaresiz, çünkü çocuklar sınava daha iyi hazırlanmak zorunda... Yerleştirme sonuçlarının açıklandığı gün şu an zihninizde yer bulamayan bazı noktalar için lütfen bu yazımızı tekrar okuyun.

Mehmet Akif ne de güzel demiş:

Kıssadan Hisse

Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey!

Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?

"Tarih"i "tekerrür" diye tarif ediyorlar;

Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?

Ömer KAHVE


http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/