SMS ÂDÂBI (“HAYIRLI CUMALAR”) | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>SMS ÂDÂBI (“HAYIRLI CUMALAR”) 27.03.2017 20:49

SMS ÂDÂBI (“HAYIRLI CUMALAR”)


Günümüzde en hızlı değişim ve de gelişim iletişim teknolojileri alanında yaşanıyor. Bilgisayar ve ardından internetin Amerika’da ortaya çıkmasıyla yeni bir çağın başladığı bu yeniçağın “bilgi çağı” olduğu doksanlarda çok yazıldı-çizildi.

 Bilindiği gibi internet sisteminin temelinde bilgisayarların birbirleriyle elektronik ortamda bağlantı kurması, veri alış verişinde bulunması vardır. 1969 yılında Amerika’da başlatılan bilgisayarlar arasındaki bu haberleşme sistemi 1995 yılında tüm dünyada kullanılır hale geldi. Türkiye’de ise internet kullanımına ilk olarak ODTÜ’de; Nisan 1993 tarihinde başlanmış, 1999 yılında, TTNET isimli yeni bir internet ağ altyapısı oluşturulmuştur. 2000’li yılların başında, birçok akademik kuruluş ve ilgili birimler, internet ulaşımına kavuşmuşlardır.(Geniş bilgi için bkz:tarinizinde.com)

İnternetin yaygınlaşması, cep telefonları ve ardından akıllı telefonlar ile birlikte internet erişiminin cebimize kadar girmesiyle en fazla meşgul olduğumuz uğraşımız sosyal medya oldu. İnsanların araştırma amaçlı internet kullanımı çok az maalesef. Yalnız, son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığımızın okulları teşvik etmesiyle EBA ( Eğitim Bilişim Ağı), 2016 yılında Türkiye’de en çok aranan site oldu.

İnternet, olumlu ve olumsuz olmak üzere hayatımıza çok şey kattı. Bazı sosyal medya uygulamaları ailelerin parçalanmasının, çiftlerin boşanmalarının delili bile olurken, internet bağlantılı iletişim sistemlerinin gelişimi, yaygınlaşması ve kolaylaşmasıyla SMS yani; (Short Message Service)Kısa Mesaj Hizmeti de yaygınlaştı ve hatta bıkkınlık vermeye başladı. Üretilmiş olan hazır kısa mesajlar bir de resim ile süslenip-püslenip binlerce kez paylaşılıyor artık. Özellikle WhatsApp gruplarında her Cuma günü “hayırlı cumalar” şeklindeki paylaşımlar insanları yormaya başladı. Aynı gruba yüzlerce kişinin “hayırlı cumalar” yazmasının zaten hayırlı olan Cuma gününe ne katkısı olabilir ki. Cuma zaten mübarektir, Müslümanların bayram günüdür. Hayırlı olması gereken, mübarek olması gereken Cuma günü değil; elbette insanların kendisidir. Öncelikle bu grupların bir amaç doğrultusunda oluşturulduğunu unutmamak gerekiyor.

Sosyal medyada ve özellikle WhahtsApp gruplarında, yüzlerce hatta binlerce kez paylaşılan yazı, resim ve mesajlar, insanların sınırlı olan internet tarifelerini gereksiz yere harcamalarına da neden oluyor. Düşünün sadece bir resim 1 megabayt. Bir kandil kutlaması yapacaksak grubun değil, o kişinin kandilini-bayramını özelden kutlamak daha doğru olacaktır. Bu durum o kişiye gerçekten değer verdiğimizi de gösterir. Bir işyerinde hemen yan odada çalışan biri, diğerine samimiyetsiz bir şekilde “hayırlı cumalar” mesajı gönderiyor. Samimi olan, hasbî olan, harbî olan sabah bir selam verir ve iyi dilek ve temennilerini kişinin yüzüne söyler. Bir iş yerinde ve işin gereği olarak oluşturulmuş bir gruba doğal olarak kadın-erkek bütün çalışanlar eklenmiş. Grubun yöneticisi veya o işin amiri, kadın-erkek ayırmadan ve işle ilgisi olmayan bir mesajı toplu olarak herkese gönderebiliyor. Bu defa çalışanlar “aman müdür mesaj atmış cevap yazalım diyerek başlıyorlar: “âmin müdürüm, sağ olunuz müdürüm, anlaşıldı müdürüm, teşekkürler müdürüm, üç gülücük işareti, beş alkış işareti…”

Hülasa; karşımızdakiyle yüz yüze yapmayacağınız hiçbir konuşmayı sosyal medyada da yapmamalı, gereksiz paylaşımlar ile kimseyi meşgul etmemeli, internet kotasından çalmamalı derim. Akıllı telefonlarımızı  “mobil soygun” aracı olarak kullanmalarına fırsat vermemeli, baş döndürücü ve bazen de mide bulandırıcı bir hızla gelişimini sürdüren iletişim teknolojilerini bilinçli kullanmalı, medya okur-yazarı olmalı derim. Bu teknolojileri icat edenlerin, yazıp-çizdiğimiz, paylaştığımız her şeyi depoladığını, internet bağlantılı bir telefonun bizi dünyanın her yerinde görünür kıldığını unutmayalım. Yani; internet bağlantılı bir telefonunuz varsa ve bu sosyal siteleri kullanıyorsanız polisin delil aramasına gerek yok.

 

Ayrıca iletişim teknolojilerindeki en son gelişmeler, bu teknolojileri geliştiren ülkelerle eş-zamanlı olarak dünyaya servis edilirken, öteki alanlardaki teknolojik gelişmelerin eskidikten sonra ikinci-üçüncü ülkelere verildiğini de gözden kaçırmamak gerek. Sosyal medyanın da yerli ve millisi üretilmelidirBip, wirofon,Freelyshout, Whispto, Ahsar.comFriendfeed, FriendPlans, Scorp, Curbaa,esosyal.com, Mergeen, İnkiveta v.s gibi isimleri yerli ve milli olmasada, yerli sistemler yaygınlaştırılmalıdır. Sosyal medyayı düzeltmeden, gençliği, okulu, sokağı, hayatı düzeltemeyeceğimiz bilinmelidir…

Bilgi iletişim teknolojileri ve sosyal medya etkisine dair; “Subliminal Mesajlar Ve Diziler” “Akıllı Telefon Soygunları”, “Medya Okur-Yazarlığını Seçmeli”, “Homo Düt Dütüs”, “Elektrikli Şeytan” Ve Medya Dersi…” v.b yazılarımız ile daha evvel değerlendirmelerde bulunduğumuz için konuyu uzatmak istemiyorum.

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/