KUTLU DOĞUMDAN SÎRET HAFTASINA | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>KUTLU DOĞUMDAN SÎRET HAFTASINA 24.05.2017 20:27

KUTLU DOĞUMDAN SÎRET HAFTASINA

2017 Nisan ayının ortasından Mayıs sonuna kadar, o kadar gündem yoğunluğunda bir de Kutlu Doğum Haftası tartışmalarına şahit olduk. Çeşitli basın-yayın kuruluşlarında bu günün FETÖ icadı bir gün olduğu şeklinde haberlerin çıkması ve “sosyal şeytan” aracılığıyla hızlıca yayılmasıyla, mevzuya balıklama daldık.

Milâdî takvime göre her yıl 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kutlu Doğum Haftası, 28 yıldır hayırlı hizmetlere vesile oluyor. Ancak bu haftanın 27 Nisan 1941 de doğduğu belirtilen FETÖ liderinin doğum gününe denk getirildiği iddiasıyla Kutlu Doğum Haftası´nın kaldırılması dillendirilmeye başlandı.

1989 yılından beri kutlanan haftanın isminin “doğum günü” çağrıştırması nedeniyle; “Peygamberimiz hiç kendi doğum gününü kutlamış mı, şeklinde haklı sorularla başlayan bu hafta karşıtlığı, sonunda bu hafta kaldırılsın görüşleriyle ile neticelendi.

 “Son günlerde Hz. Peygamber´in ve İslam´ın doğru anlaşılmasından rahatsız olan kimi çevreler ile onların dümen suyuna giren aklı kıt kimseler esas niyetlerini gizleyerek FETÖ üzerinden hedeflerine ulaşmak istemiş, dedikodular üretmiş, toplumun bir kesimini ikna etmiş ve bu tarz belaltı bir vuruşla amaçlarını gerçekleştirmeye yönelmişlerdir.

Bu haftayı 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlamaktaki asıl amaç; Mevlid Kandili´ni camilerden konferans salonlarına taşımak, Peygamber´i anmadan anlamaya geçmek ve Kur´ân merkezli peygamber tasavvurunun inşasında merhale kat etmektir...
Kaldı ki geleneği din ile karıştırıp meseleyi bid´at olarak değerlendirmek koyu bir cehaletin apaçık            göstergesidir.

Şunu tekrar ifade edelim ki, "bu dinî bir konu değil bir gelenektir." Değiştirilmesi teklif edilen şey "değişmesi imkânsız dinî bir nas" değil, "modern çağa uygun geliştirilen güzel bir kutlama     modelidir." Dolayısıyla bu güzel "geleneği/ kültürü/ folklorü" istismar ederek toplumu kutuplaştırmak, tefrikayı derinleştirmek, Diyanet düşmanlığı yapmak, devletin en önemli kurumunu halkın gözünden düşürmeye çalışmak ve bu vesileyle "cemaatine/ tarikatına/ hizbine/ takımına" adam devşirmeye kalkışmak doğru değildir.”(1)

Bu haftanın belli bir haftaya sabitlenmesinin en önemli nedeni; öğrencilerin ve öğretmenlerin rahatlıkla bu programlara katılabilmeleri ve bu programları daha verimli bir şekilde organize edebilmeleridir. Yine bu haftayı kutlamak ve Hz. Muhammed´i yakından tanımak amacıyla öğrenciler arasında düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmaları büyük ilgi görmekte, öğrenciler duygularını kâğıtlara dökmektedirler… Okulların tatil olduğu Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarına rastlayan ve tam dokuz yıl sürecek olan kutlamalar sönük geçecek, programlara katılacak öğrenci ve öğretmen bulunamayacak, bu aylarda yapılan etkinliklerden beklenen neticeler asla elde edilemeyecek ve emekler boşa gidecektir.

Aynı şekilde her yıl Kutlu Doğum Haftası´nın teması farklı olduğu için özellikle ilahiyatçı akademisyenler o konuya yoğunlaşmakta, sempozyum ve panellerde sunacakları tebliğ ve konferans metinleri için gece gündüz demeden emek sarf etmektedirler.
Geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlayan insanlar da yılın bu aylarında çalıştıkları için bağ, bahçe ve tarlalarına gitmeleri, oralarda çalışmaları ve yorgun olmaları nedeniyle Kutlu Doğum Haftası programlarına katılamayacaklardır.
Mevlid Kandili Eylül ve Ekim aylarına denk geldiğinde ise okullar eğitim ve öğretime yeni başladığı için gereken hazırlık tam olarak yapılamayacak ve katılımlar istenen oranda gerçekleştirilemeyecektir. Kasım ve Aralık ayları ise hem kış ayları hem de sınav haftaları olduğu için öğrenci ve öğretmenler imtihanlara odaklanacakları/ hazırlanacakları için Kutlu Doğum Haftası´na gereken ilgi gösterilemeyecektir.

Ocak ve Şubat ayları hem kış ayları hem de okulların yarıyıl tatiline girmesi, nedeniyle Kutlu Doğum Haftası için uygun zaman dilimi olamayacaktır.
Mayıs ayının da sınavlarla geçmesi nedeniyle milyonlarca öğretmen ve öğrencinin Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katılması epey zorlaşacaktır.

Görüldüğü üzere mevsim olarak en uygun zaman dilimi Mart veya Nisan aylarıdır.

Sonuç olarak, hem kamerî hem de milâdî takvime göre yılda iki defa Kutlu Doğum Haftası kutlanmalıdır. Bu hafta vesilesiyle kamerî takvime göre "camilerde", milâdî takvime göre ise "stadyumlarda, spor salonlarında, kongre merkezlerinde veya konferans salonlarında" Hz. Muhammed anlatılmalı ve onun örnek kişiliği gençlere tanıtılmalıdır…(2)


Kutlu Doğumdan, doğum günü kutlamayı hiçbir zaman anlamadım. Böyle bir saçmalığa elbette taraf değilim. Benim derdim bu hafta vesilesiyle de olsa; efendimizin çocuklara anlatılması, öğretilmesidir. Başka da bir derdim yoktur. Bu programlara, Peygamber Efendimizin razı olmayacağı tarz ve giyinişlerdekilerin katılmamasının da daha doğru olacağı, bu ortamların hazırlanmasında özellikle dikkat edilmesinin çok önemli olduğunu da belirteyim.  Bu hafta vesilesiyle pasta kesen aymaz dangasafiklere söylenecek de çoktur elbet…

Bir endişemiz de; bu hafta düzenlenen programlar kaldırıldığında, çocuklarımızı daha mı İslami daha mı dindar yetirtirmiş olacağız acaba. Bugüne kadar yapılagelen kutlu doğum programlarının ne gibi zararları olmuştur ki? Bugün içerde olan FETÖ mensubu bir gazetecinin sözüne istinaden, Okullarda Peygamber Efendimizin adının anıldığı, dinden-diyanetten bahsedilen, iyi bir hazırlıkla en etkili şekilde manevi duygu atmosferinin oluşturulduğu, salavat ´ı şerife ve tekbirlerle minik yüreklerin coştuğu, tek belirli gün ve hafta kutlamasını az kaldı kaldırtıyorduk. Üstelik Diyanet İşleri Başkanımız ve Cumhurbaşkanımızın açıklamalarına rağmen…

1)wvw.dinihaberler. com/ Yrd. Doç. Dr. Ahmet Emin Seyhan, “Kutlu Doğum Haftası Tartışmaları ve Samimi Bir Öneri”, başlıklı makale.      

2)wvw.dinihaberler.com/  Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, “Kutlu Doğum tartışmasına Özafşar son noktayı koydu”, başlıklı makale.

 

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/