EL BİRLİĞİYLE… | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>EL BİRLİĞİYLE… 08.06.2015 23:36

EL BİRLİĞİYLE…


Konut sektöründe büyük bir soygunun olduğu günümüzde, insanları sıcak bir yuva sahibi yapmak için gayret gösterenler de var. Malumunuz, ülkemizdeki ve şehrimizdeki ateş pahası konutlar mevzusunda, sizleri bilgilendirmeye çalışmıştım.

Bir iddiaya göre de bu gidişle, nüfusumuz sürekli azalacağı için 2023 yılı itibariyle beş yüz seksen binlere düşeceğiz. İnşaatlar da bu şekilde devam ederse cumhuriyetin 100. Yılında şehir merkezindeki konutların on bine yakını boş kalmış olacak. Kiracı bile bulunamayacak. Kredi çekerek hem faize bulaşan hem de yarım trilyon vererek daire alanların parası da pul olmuş olacak. Lakin “el birliği” sistemine dâhil olabilirsek hem faiz günahından, hem de fahiş fiyatlardan kurtulabiliriz. Nasıl mı?

 

             El cevap: “el birliğiyle.” Yani, imece usulü. Bir firma; insanların birbirine yardım ve destek olmasıyla vade farkı ve faize girmeden, günümüzün temel ihtiyaçlardan olan konut alımını sağlamakta. Değişik gelir gruplarında bulunan insanlar  “EL BİRLİĞİ” sistemi ile ev-bark sahibi olabiliyorlar.

             Sistem; faiz ödemeden, kişinin bütçesine göre, dilediği yerden istediği gayrimenkulü alabilmesini sağlıyor. Sistemin özünde imece ve yardımlaşma var.  Ev alacak kişi ne kadarlık bir ev almak istediğini belirliyor. Daha sonra kaç ay taksit yapılacağını belirtiyor. ( 60 aydan 120 aya kadar) Taksit sayısı, aynı zamanda o grupta kaç kişi olduğunu belirtiyor. Her ay gruptaki kişilerin ödediği taksit bir ev parasıediyor.

 

             Her ay havuzda toplanan bir ev parasıyla noter huzurunda yapılan sıra tespiti sonucu bir kişiye ev alınıyor. Tıpkı hanımların kendi aralarında yaptığı altın günü gibi. Peşinatı düştükten sonra evin fiyatı, direkt taksit sayısına bölünüyor, ortaya aylık ödenecek taksitler çıkıyor. Bu sistemde ilk ay evini alan kişiler kiradan kurtulup kendi evlerine geçtikleri için kendinden sonra ev alacak gruptaki diğer kişilere bir miktar fazla ödeme yaparak yardımda bulunur. Çünkü evini ilk alan kişi gruptaki diğer kişilerin parasıyla ev almıştır ve henüz onlar kirada oturmaktadır.

 

             Yapılan kurada ilk aylarda evi çıkmayan kişiler ise kirada oturmaya devam ettikleri için kendisinden önce evini alanlardan bir miktar yardım alırlar. Nasıl sistem ama? Peki hiç mi fazladan ödemesi yok. Elbette var. bunada organizasyon ücreti diyorlar. Şöyle ki; şirket bütün bu organizasyon için yüzde beş civarında ücret alıyor. Yani sistemden iki yüz bin lira alacaksanız, on bin lira civarında ödemeniz gerekiyor. Bankadan iki yüz bin lira kredi çekseniz ne kadar faiz ödeyeceğinizi siz daha iyi bilirsiniz.

 

            Yukarıda bahsedilen, üç ayrı yazıyla dikkat çekmeye çalıştığımız yazılarımızın ana fikrini, erişilebilir olmayan fahiş konut fiyatları oluşturmaktaydı. Hal böyle olunca; bir yakınım fiyatların daha makul olduğu Malatya’dan daire satın aldı. 178 metre kare, site içerinde ve havuzlu. Fiyatı da şehrimizdeki gibi beş yüz bin lira değil. Sadece 130 bin lira.

           Her 10 insanının dokuzunu kaybetmiş, sadece 1’i kalmış bir şehrin sakinleriyiz. Yani gidemeyenlerin şehriyiz.Ederi yüz bin lira olan konut, dört yüz bin liraya satılıyorsa, bir ev sahibi olma ümidi olmayan insanlar, elbette bu ümidi taşıdıkları illere taşınacaklardır.

           Son duyumlarıma göre Karşıyaka Bölgesi’nde arsa kalmamış, kalanlar da iki-üç kat zamlanmış. İnsanımızın kazancı bellidir, bu kazanç ile bir ömür, bir apartman dairesi almak için yetmiyor. Rantçılık alıp başını gittiği için, bir lira olması gereken mal ve hizmet on liraya satılıyor. Çünkü kanaat insanların kalbinde yer etmiyor artık.

            Benden bu kadar. Meraklısı Google efendiye “el birliği sistemi” nedir diye sorsun bi zahmet.

 

 

 

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/