“İSLAMÎ TATİL” DERKEN BAYIM… | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>“İSLAMÎ TATİL” DERKEN BAYIM… 11.08.2017 23:45

“İSLAMÎ TATİL” DERKEN BAYIM…


Mevsim yaz, insanın canı serin sulara dalmak istiyor. Memleketimizde yüzme maksatlı deniz, göl yok.  Hatta Dim Çayı benzeri bir çay, dere, ırmak da yok ki gidip bir iki dalıp çıkasın. Mâlum Türkiye’nin en uzun ırmağı Kızılırmak’ın membaı topraklarımızda bulunmakta. Lakin başka beldelerden geçerken masmavi bir deniz görünümünde ve billur bir suyu olan Kızılırmak, bizim buralarda ismiyle müsemma “kızıl” bir halde daha doğrusu bi-nev’in min-el çamur... Hal böyle iken, hali vakti yerinde olanlar bu ve benzeri isteklerini tatile giderek yerine getirmeye çalışıyorlar. Bu kişiler de Müslüman olunca “İslami Tatil” mevzusu zuhur etmiş oluyor.

Konuyla ilgili görüşler muhtelif. Bunlardan bazılarını aktarmadan önce “tatil” kelimesinin etimolojisine bakmakta fayda var. "Ta`tîl" kelimesi Arapça olup "atâlet" kökünden türetilmiştirAtalet, "işe yaramamak, boş, faaliyet dışı kalmak" demektir. Yirmi dört saatini kulluk şuuru içinde veya bu şuura bağlı, bu şuur çerçevesinde alınmış kararlar, oluşturulmuş meşruiyetler içinde geçiren, geçirmek durumunda olan bir kul için "faaliyet dışı kalmak, boş durmak" manasında bir atalet ve kendini âtıl kılmak manasında bir "tatil" söz konusu olamaz. Müminin ölümü nasıl geçici hayattan ebedî olana intikal ise, tatili de bir işten bir başkasına geçmek veya bir işin yerine bir başkasını ikame etmek şeklinde olur.” (bkz:sorularlaislamiyet.com/muslumanin-tatile-gitmesi-caiz-midir)

Tatili bir iş değişikliği, bilgi ve görgüyü artırma ve yaşanan ortamı değiştirip farklı işler yaparak dinlenme şeklinde anlayabiliriz, anlamalıyız. İslam’da merkezden yönetilen bir çalışma hayatı olmadığı için bugünkü anlamda bir tatili İslami kaynaklarda aramak yanlış olur. Bu tatil anlayışı batıdaki sanayi devriminden sonra başlayan, insanın tabiatını, duygularını, sosyal yaşantısını ve aile ilişkilerini ters yönde etkileyen çalışma hayatının zorunlu sonucudur.”  (bkz:www.fetva.net/yazili-fetvalar/islam-kulturunde-tatilin-anlami-nedir)

Yani; harama girmemek kaydı ile tatil yapmak haram değildir. “İslam’da dinlenmek, tatil yapmak vardır ama tatili boş geçirmemekte fayda vardır. İlim öğrenmek gibi akraba ziyareti gibi Müslümanın yapması gereken işler vardır. Tatil sadece yan gelip yatmak olmamalıdır. İslam tamamen boş geçirilecek bir vakit tanımaz. Kur`an-ı Kerim`de bize meşguliyetin değiştirilmesi suretiyle dinlenme elde edileceğine işaret edilmektedir. Buna bir nevi “çalışarak dinlenme” diyebiliriz. Müslümanlar, Yahudiler Hristiyanlar gibi tamamen “işsiz” geçirilecek bir haftalık tatil anlayışından uzak olmalıdır.

Kur`an-ı Kerim`de en iyi dinlenmenin kişinin kendi evinde uyku ile olacağı beyan edilmiştir. “Size geceyi örtü, uykuyu dinlenme (vasıtası), gündüzü de çalışma zamanı yapan Allah`tır.” (Furkan 25).  “Allah sizin için meskenlerinizi huzur ve sükûn yeri kıldı.” (Nahl 16).  (bkz:www.mumsema.org/yazi-makale/48173-islamda-tatil-var-mi) Bir Müslüman bazı işlerini belli bir süre durdurabilir. Ama bu süre içinde vaktini boş geçirmemesi, başka faydalı işlerle meşgul olması gerekir. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Her güçlüğün yanında bir kolaylık vardır. Unutma ki, o güçlüğün yanında bir kolaylık daha vardır. Öyleyse boş kalınca kalk, onun için yorul. Ve yalnız Rabbine giden yola sarıl.” (İnşirah, 94/5-8) (bkz:w ww.haber7.com/ede biyat/hab er/115 2813-isl amda-tatilin-y eri)

Elbette Müslüman da insandır. Her insan gibi onun da dinlenmeye hakkı vardır. Ama Müslümanın dinlenmesi, gezmesi ve eğlenmesi de Müslümanca, ona yaraşır bir biçimde olmalıdır. İslam`da vakit harcamak yoktur, vakti öldürmek asla. O halde tatillerimizi, sırf zaman öldüren araçlar haline getirmekten kurtarmalıyız ki zamanın katilleri olmayalım. Tatillerimiz, Müslümanlığımızı tatil ettiğimiz, kulluğaara         verdiğimiz          ânlar     olmamalıdır… (bkz:aliakpinar.net/index.php?option=com_content&view=article&id=293:muesluemann-tatil-anlay&catid=41&Itemid=76)

İnsanları batılı anlamda tatile alıştırmak ve dirençlerini kırmak için uydurulan “İslami Tatil” ve “İslami Otel” rezervasyonlarını incelediğimizde,  diğer tatillere göre çok daha pahalı olduğuna şahit oluyoruz. Adamlar “İslami Tatil” adı altında sahilleri branda ile ikiye bölmüş, fiyatları da iki ile çarpmışlar. Müslüman beldesinde içkisiz-kumarsız bir seyahat yapıyım deseniz bile en az iki kat daha fazla ücret ödemek zorundasınız. Bu ülkede Müslümanca yaşamak, öteki bazı alanlarda olduğu gibi, Gâvurca yaşamaktan çok daha pahalı. Halka açık ücretsiz alanlar ise sanki sadece sarhoşlara ayrılmış, bu sahillerde fışkısını içenler çok rahat ama belli İslami duyarlılığı olanların işi çok zor.

        Madem böyle diyorsun  “Ne işin var tatilde?” diyenleri de duymaz değilim. Fakat tatilin bir ihtiyaç olduğuna dair de epey görüş var. Hal böyle iken bir orta yol bulunmalı. Madem adlarına “İslami otel” deniyor o halde bu otellerdeki aşırı yeme içme israf konusunda da tedbirler alınmalı. Millet açlıktan ölürken çeşit sayısı yüzü geçen yiyecek-içecek olmamalı. Bu otellerde “muhafazakar tatil” yapanların serencamına da kulak verilmeli.  İslam’ın adını kullanılarak inançlı insanların aldatılmasına fırsat verilmemeli. Erkek ve bayan havuzları birbirlerine yakın olmamalı,  bazı düşüncesizlerin erkek havuzlarına rahat girip çıkmalarına engel olunmalı.  Ortalıkta gezen mini eteklilere, üstü çıplak erkeklerin koridorlarda, ortak alanlarda gezmelerine engel olunmalı. Madem İslami hassasiyet var bu oteller Ramazan Ayında kapalı olmalı. Erkekler havuzu ve erkekler iskelesine çocuklarına bakmak vs içinde olsa bayanların girişi olmamalı. Kendileri haşemalı olan bayan ya da erkeklerin çocuklarının bikinili olması da evlere şenlik bir durumdur. Yani sadece havuzu ayırınca İslam’ın şartı yerine gelmiş olmuyor. Hülasa; bu oteller, fahis fiyatli alkolsüz otel konseptinden kurtulmalıdırlar. İçkili otellerin en büyük harcama kalemi olan içki gideri bu otellerde olmadığına göre, böyle otellerin fiyatlarının içkili otellerden çok daha düşük olması gerekir.

Es-selam…

 

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/