EBA UYGULAMASI MOBBİNG ARACINA MI DÖNÜŞTÜRÜLDÜ ? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>EBA UYGULAMASI MOBBİNG ARACINA MI DÖNÜŞTÜRÜLDÜ ? 09.05.2020 00:13

EBA UYGULAMASI MOBBİNG ARACINA MI DÖNÜŞTÜRÜLDÜ ?

Daha da önemli bir soru, EBA UYGULAMASI ile Milli Eğitim Bakanlığı ÖĞRETMEN PERFORMANS DEĞERLENDİRME SİSTEMİ’ ni farkettirmeden hayata mı geçirdi? Uzaktan Eğitimle beraber meclisten geçen kanunlar, yapılan yeni yönetmeliklerle öğretmenleri neler bekliyor?

Pandemi günleri gerekçe sunularak öğretmen üzerindeki emellere ortam mı hazırlanıyor?

Uzaktan Eğitim aracı olarak uygulamaya konulan EBA UYGULAMASI ne yazık ki amacının dışına çıktı, performan sistemini kaşla göz arasında uygulamaya sokmakla kalmadı aynı zamanda örgüt anlayışından yoksun okul yöneticilerinin MOBBİNG ARACINA dönüştü.

ÇOBAN anlayışıyla okul yöneticiliği yapanlar, EBA uygulamasındaki takip sistemini kullanarak, ücret kesme vb.söylemlerle öğretmenlere mobbing uygulamaktadırlar. EBA üzerinden dedektifliğe soyunarak performans takip edip, yönetmelikte olmayan Öğretmen Performans Sitemini hayata geçirmişlerdir.

Uzaktan Eğitim sürecinin başlamasıyla canla başla çalışan, mesai kavramını hiç aklına getirmeyen öğretmenler bunları haketmemektedir.. Uzaktan Eğitim sürecinde öğretmenlerin göstermiş olduğu çalışmalar görmezlikten gelinmekte, hiçe sayılmaktadır.

Canlı yayınlarla, eba çalışmalarıyla, whatsap uygulamasıyla evde eğitimi üstlenen yetmeyip Vefa Gruplarında gönüllü olarak vatandaşa hizmet götüren dahası okulları fabrikaya dönüştürüp dezenfektanlar, maskeler, solunum cihazları, üreten öğretmenlerin performasları hala yetersiz görülüp bir de ücret kesintisi tehtidiyle mobbinge maruz kalmaktalar.

Ayrıca öğretmenler, kurum yöneticiliği vasıflarından yoksun, ekip ruhundan bihaber olan okul yöneticilerine, her çalışmalarını fotoğraf vb. belgelendirmek zorunda tutularak baskı altına alınmaktalar. Soruyorum burda asıl güvensizlik kime? Asıl kaygı nedir? Öğretmenin sırtından reklam yapıp kendi koltuğunu sağlama almak mı? Yoksa yöneticilğin verdiği yetkilerle ego tatmin etmek midir? Eğitim kurumları bu zihniyetlerden arındırılmalı ve Eba uygulamasının mobbing aracı olarak kullanılmasına izin verilmemelidir.

Ve EBA uyulamasıyla elini kolunu sallayarak uygulamay geçirilen ÖĞRETMEN PERFORMANS SİSTEMİ”ne dur denilmelidir.

Kadriye Demirel

Eğitimci

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/