COVİD¬-19 Virüsünü öğretmenler mi yaptı? | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>COVİD¬-19 Virüsünü öğretmenler mi yaptı? 06.09.2020 17:27

COVİD¬-19 Virüsünü öğretmenler mi yaptı?

COVİD¬-19 Virüsünü öğretmenler mi yaptı?

Dünyada ve Türkiye’de virüs salgınını öğretmenler mi başlattı ?

Okullarda yüz yüze eğitime ara verilmesi kararını öğretmenler mi aldı ?

Öğrenciler okuldaydı da öğretmenler mi okula gitmedi ?

Öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığının 16 Mart itibarıyla aldığı Uzaktan Eğitim kararı ile kendilerine verilen görevi yerine getirdiler. Hatta bu görevleri de yetmedi salgın döneminde ülkemize hem toplumsal hem de maddi anlamda destek oldular. Özellikle teknik anlamda daha iyi olan Üniversiteler bile tasarım ve üretim yapmazken Meslek Liseleri adeta destan yazdı dünya kamuoyunda bile adından söz ettirdi.

Tüm bunlara rağmen öğretmenler gece gündüz her ortamda haksız eleştirilere maruz kaldı ve itibarsızlaştırılmaya devam edildi. Ağzı olan öğretmenler hakkında incitici ithamlarda bulundu.

Salgın Dönemi sürecinde ülkemizde okullar için alınan önlem en başta çocuklarımızın sağlığı içindi. Ve bu önlemler sadece okullarda alınmadı, tüm kamu kuruluşlarında alındı. Tüm kamu kuruluşlarında çalışan memurlar da esnek çalışma planına göre görevlerine gittiler. Çünkü insanımızın sağlığı için bu gerekliydi ve doğru olandı. Ama ne yazık ki bu durum öğretmenleri yıpratmak için malzeme haline getirildi. Oluşturulan bu tablo başlı başına bir araştırma konusu aslında.

Öğretmenlik mesleğini bu şekilde itibarsızlaştırmak toplumun temellerini çürütmekten başka bir şey değildir. Acısını da hep beraber yaşarız ve yaşıyoruz zaten. Çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlere olan düşünce ve duygu tarzımızı gözden geçirmemiz bir elzemdir.

Öğretmenlik mesleğini manevi olarak yıpratmaya artık son verilmelidir…

Öte yandan Telafi Eğitimlerinin başlamasıyla 24 Ağustos itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenleri göreve çağrıldı ve görevlerinin başındalar. Ancak öğretmenlerin ek ders ücretlerinin ödenmemesi durumu söz konusu. Öğretmenlerin özlük hakları korunmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesi öğretmenlerin ücretlerinin kesilmesi esas alınarak düzenlenmemelidir.

Virüs’ün faturası öğretmene çıkarılmamalıdır…

Mevzuatta gerekli düzenleme yapılmalı, günümüz koşullarına göre uyarlanmalıdır. Virüs sürecinde herkes gibi öğretmenler de psikolojik olarak olumsuz etkilendiler, bunun yanı sıra haksız bir şekilde manevi olarak yıpratıldılar şimdi de maddi yönden hak kaybı içindeler.

Sayın Bakanımız; Ziya Selçuk Hoca’mızın öğretmenlerin yanında olacağına inanıyoruz ve bekliyoruz.

Kadriye Demirel- Eğitimci

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/