İSTİFALAR-İSTİFHAMLAR | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>İSTİFALAR-İSTİFHAMLAR 04.11.2017 14:35

İSTİFALAR-İSTİFHAMLAR

Son günlerde siyaset, vuku bulan istifalar çerçevesinde gelişiyor ve tartışılıyor. İstifa eden belediye başkanlarının istifa nedenlerinin açıklanmaması muhalifler tarafından farklı şekilde algılanmakta ve eleştirilmektedir. Belediye başkanlarının Genel Başkanın talebi üzerine istifası, sadece muhalefet tarafından değil aynı zamanda Ak Parti seçmeni ve idarecileri tarafından da zaman zaman eleştirilmekte ve seçimlere bir yıl gibi bir zaman varken bu istifaların gereksiz olduğu dillendirmektedir.

Önce şunu iyice anlamak ve anlatmak lazım. İstifa eden belediye başkanları kendi adlarıyla seçilmedi. Hepsi bir partinin şemsiyesi ve adı altında seçimlere girdi ve kazandı. Kimse bu başarıyı kendinden menkul bilmemeli. Bir parti ve lideri tarafından aday gösterilenler o parti ve misyonu çerçevesinde görevlerini ifa etmeliler. Parti liderleri de partilerinin siyasi geleceklerini görmeli ve ona göre kurgulamalıdırlar.

İnsanlar topluluk halinde yaşayan sosyal varlıklar oldukları kadar kendilerini yönetecek ve hedeflerine ulaştıracak liderlere de ihtiyaçları vardır. Lider, insanları belli amaçlar etrafında toplayabilen, bu amaçlar için onları etkileyebilen, harekete geçirebilen, hedef ve misyon koyan, yani yol gösteren kişidir. Aynı zamanda lider risk alabilen kişidir. Risk alamayan kişiler liderlik koltuğunda oturamazlar. İnsanları peşinde götüremeyen, onları özendiren, amaç ve hedef belirleme yeteneği olan kişiler lider olabilirler. Aynı zamanda lider geleceği doğru değerlendirmeler yaparak şekillendiren kişidir. Bunun için gerekli stratejiler geliştirir ve diğer yöneticilere ve çalışanlara görevler vererek onları ve ortamı gelecek için hazırlar. İyi bir lider karmaşık küresel rekabet ortamında hızla karar verip gerekli değişimi sağlayan kişidir. Bir kurumu, kuruluşu, partiyi, devleti teslim aldığı noktadan çok daha iyi konuma ve ilerilere taşıyabilen kişilerdir lider kişiler.

Son on beş yılda Türkiye’de yaşadığımız tam anlamıyla bu. İnsan unutkan bir varlıktır. Zaman zaman nimet sayılan unutkanlık her zaman nimet değildir. Tarihini unutanların geleceği olamaz. Recep Tayyip Erdoğan’da bu şekilde hareket etmekte ve yaklaşan 2019 seçimleri için şimdiden tedbirini almaktadır. %50 lere yakın bir oranla seçilen başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifası sürecinde de aynı cenah ve kişiler daha ağır eleştirilerde bulunmuştu. Ancak zamanla gördük ki verilen karar doğru bir karardı. Kısa zamanda ülke, içinde olduğu kaos ortamından kurtuldu, kan ve gözyaşı dindi. Bunun için iyi bir karar vermek gerekiyordu ve o kararı her türlü riski üzerine alarak veren kişi Recep Tayyip Erdoğan’dı. Geriye dönük değerlendirme yapmak kolaydır ama geleceğe yönelik karar almak zordur. İşte o zor kararı en kritik zamanda almak ve uygulamak liderlerin işidir.

Her seçim kendi içinde ayrı bir önem taşır. Ancak 2019 seçimlerinin sadece kendi içinde değil, aynı zamanda ülkenin geleceğini kurgulamak ve kurtarmak adına önemi bundan önceki seçimlerden çok daha fazladır. Belediyeler ile halkın gönlünde taht kuran bu iktidar, belediye çalışmaları ile herkesi memnun etmiştir. Hatta zaman zaman muhaliflerin “Belediyeciliği en iyi siz yapıyorsunuz” itirafları bile duyulmuştur. Ancak son zamanlarda bu anlayış her ne sebeple ise zedelenmeye ve hatta yıkılmaya başladı. Belediye başkanlarının bireysel hareketleri veya belediye çalışanlarının halk üzerindeki şahsi uygulamaları bu anlayışa zarar vermektedir. Genel seçimlerde bile yerel uygulamaların çok etkili olduğunu hesaba katarsak 2019 seçimlerinde belediye başkanlarının durumu çok daha etkin bir hala alacaktır. İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyük şehirlerde durum çok daha önem arzetmektedir.

İşte bütün bunlar göz önüne alındığında istifaları bireysel bir olay veya günü kurtarma çabası olarak görenler yarın yanıldıklarını anlayacaklar, dün olduğu gibi. Bütün bunlar gelecekte güzel bir ülke inşa etme çabalarıdır. Recep Tayyip Erdoğan’ın da yapmaya çalıştığı tam da bu.

Daha güzel bir ülke temennisi ile…

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/