GÖNLÜMÜZ BİR, SOFRAMIZ BİR | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>GÖNLÜMÜZ BİR, SOFRAMIZ BİR 22.06.2017 14:07

GÖNLÜMÜZ BİR, SOFRAMIZ BİR

Ramazan ayı

“Sur’da bir gedik açtık” başlığı ile paylaşmıştım AK Parti İstanbul İl Başkanlığımızın “Gönlümüz Bir, Soframız Bir” diyerek Ramazan etkinlikleri kapsamında başlattığı geçen yılki Diyarbakır ziyaretimizi. İftarımız ziyaretimizden kısa bir süre önce terör eylemleri dolayısıyla yüreklerimizin parçalandığı bir mekânda, Sur ilçesinde olmuştu. İftardan önce kardeşliğe, birliğe ve beraberliğe hasret kalmışçasına gözlerimizin içine bakan Diyarbakırlı kardeşlerimizle uzun uzadıya sohbet etme imkânı bulmuştuk. Tedirginliklerini gözlemlemiştik bakışlarında. Birlikte iftar açtığımız insanların hikâyelerini dinlemiştik ve tüylerimiz diken diken olmuştu. Her birinin vücudunda mermi izleri vardı. Her biri ailesinde en az iki şehit vermişti. Hikâyelerini anlatırken dolu dolu oluyordu gözleri. Hâkim olamıyorlardı gözyaşlarına. Her an yerinden fırlayacakmış gibi oturuyorlardı sandalyelerinde. Yorgunluk ve bitkinlik belirtisi vardı yüz hatlarında. Tedirginlik vardı hareketlerinde. Terör yüzünden kaybolmuş hayatlar, dağılmış aileler, bozulmuş toplum düzenini görmüştük sokaklarında geçen yıl.

Bu sene de Ak Parti Diyarbakır İl Başkanlığımızla birlikte Sur ilçesi Dağkapı Meydanında organize edilen iftarda, Ak Parti İstanbul teşkilatımızdan üç yüz kişi, binlerce Diyarbakırlı kardeşimizle birlikte iftarda buluştuk. İl Yürütme ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz, İlçe ve Belediye Başkanlarımız ile Kadın ve Gençlik Kolları Üyelerimizden oluşan kafilemiz, Diyarbakır’a vardığı andan itibaren büyük bir misafirperverlik ve sevgiyle karşılandı. Güne tarihi cami ve müze ziyaretleri ile devam eden heyetimiz, Hazreti Süleyman Camii ve Diyarbakır Arkeoloji Müzesini gezerek tarihi hakkında bilgiler aldılar. Ulu Camii ziyareti sonrası Sur Çarşısı esnaflarını ziyaret ettik. Esnaflarla uzun uzun sohbet etme imkânı bulduk. Birçok Diyarbakırlı kardeşimizle yakından muhabbet ettik ve aradan geçen bir yıldan sonra şehirde ve insanlardaki değişiklikleri gözlemleme fırsatı bulduk. Terör operasyonları sonrası hayatın normale döndüğü Diyarbakır`ın Sur ilçesindeki iftar, 5 bin civarında vatandaşımızın katılımıyla Dağkapı Meydanında muhteşem görüntülere sahne oldu. Ayrıca 5 bin adet de iftariyelik dağıtılan iftarda Kur`an-ı Kerim tilaveti ve dualarla başlayan program şehir gezileriyle sona erdi ve gece İstanbul’a döndük.

Geçen yıl ile bu yıl arasında dağlar kadar fark vardı Diyarbakır’da. Milletin üzerinden o kâbus dolu görüntüler, yerini güven ortamına terk etmişti. İnsanların tedirginlikleri gözükmüyordu artık. Millette terör korkusu kalmamıştı bu sene. Geçen sene akşam ezanıyla kabuğuna çekilen ve sessizliğe bürünen sokaklar ve caddeler bu sene geç saatlere kadar cıvıl cıvıldı. Geçen yıl adım başı güvenlik güçlerinin tetikte beklediği köşe başlarını bu sene seyyar satıcılar ve ciğerciler mesken tutmuştu. Geçen yıl üç beş kişiyi geçmeyen kahvehanelerde bu yıl oturmak için yer bulamamıştık ve caddelere taşmak durumunda kalmıştık. Huzur ve sükûnet vardı Diyarbakır’da Devletin babalığını hissettik sokaklarında. Milletin birliğe hasretini içtik oruçlu dudaklarında. Çocukların çalınmış hayallerinin geri gelişini okuduk sevgi dolu gözlerinde. Yıkılmış yuvaların hüzünlü hikâyelerinin yerini yeni yuvalar almaya, kandan beslenen siyasilerin vampirliklerinin yerini umut dolu yarınlar doldurmaya başladı. Her şeye rağmen geleceğe ait umutları gördük Diyarbakır semalarında. Bu ikinci iftar yeni bir dönüm noktası oldu Diyarbakır’ın tarihinde. Bu milletin bölünemeyeceğini bir kez daha haykırdık kardeşlik üzerine kurulan sofralarında.  

Belediye yönetimi terör destekçisi zihniyetin elinden alınıp kayyuma devredilen Diyarbakır’da kısa zamanda gözle görülür değişiklikler meydana geldi. Artık sokak ve caddeler tertemiz bir vaziyette. Bombalarla altı üstüne getirilen yollardan eser kalmadı. Diyarbakır artık İstanbul kadar güzel, İstanbul kadar samimi ve İstanbul kadar mutlu bu sene. İstanbul’un kalbi Diyarbakır’da attı. İstanbul’un 39 ilçesinde kurulan iftar sofraları gibiydi Diyarbakır’daki iftar sofrası. İstanbul teşkilatı Diyarbakırlı kardeşlerimizle gönlünün bir, sofrasının bir olduğunu bir kez daha haykırdı bu birliği bozmak isteyenlere. İstanbul olarak Diyarbakırlı kardeşlerimizin hep yanında olduğumuzu ve bundan sonra da olmaya devam edeceğimizi bilsin kandan beslenenler.

Herkes daha bir umutla dolu bu sene Diyarbakır’da.

Diyarbakır yeni Türkiye’nin yeni vitrini olmaya doğru ilerliyor.

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/