BİR NEFES SIHHAT | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>BİR NEFES SIHHAT 28.02.2017 08:45

BİR NEFES SIHHAT

sağlık

Beş şey gelmeden önce beş şeyi ganimet bil buyuruyor Peygamber Efendimiz. Bunlardan biri de sağlıktır. Ne yazık ki en az değerini bildiğimiz nimet olan sağlığımızı kaybettiğimizde kıymetini anlıyor ama iş işten geçmiş oluyor.

Bireysel olarak sağlık konusunda dikkat etmemiz gerektiği kadar devlet olarak ta halkın sağlığı konusunda gerekli çalışmalar ve yatırımların yapılması gerekir. Vatandaşlarımızın hastanelerde ücretlerini ödeyemedikleri için rehin alındıkları, muayene için metrelerce kuyruk oluşturdukları, bıçak parası adı altında soyuldukları günlerden herkesin özel doktorunun olduğu günlere geldik. Sağlığımız kadar bu nimetlerin de kadrini bilmemiz gerekir.

Sağlık hizmetleri anne karnında başlayıp son nefese kadar devam etmektedir. 81 ilde 250 civarında sağlık tesisinde bebekleri hastanelerde tedavi olan anneler için “Misafir Anne Projesi” ile önce annelere hizmet verilmektedir. “Bebek Dostu Hastane” uygulaması ile anne sütüyle beslenme teşvik edilmekte, her gebenin hastanede doğum yapması ve doğum sonrasının takibi ile anne-bebek ölümlerinin önüne geçilmiş oldu. Yenidoğan bebeklerin yakalandığında telafisi imkânsız sonuçlar doğuran zihinsel ve bedensel hastalıklar için “Yenidoğan Taramaları” yaygınlaştırıldı.

Artık herkesin bir “Aile Hekimi” var. Yaygınlaşan “Toplum Sağlığı Merkezleri” ile salgın hastalıklar tehdit olmaktan çıkmış durumda.  Hastane kuyruklarında insanımızın öldüğü günlerden “Evde Sağlık Hizmetleri” ile yatağa bağımlı hasta ve bebeklere evde sağlık hizmeti verilen günlere geldik. Sigara dumanı altında şehirlerarası otobüs yolculuğu yaptığımız günlerden her tarafın “Dumansız Saha” olduğu günlere ulaştık. Sebebinin ne olduğu bilinmeyen ölümlerden, vatandaşlara ücretsiz hizmetin verildiği, “Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri” ile erken teşhis sonucu halkımızın tedavi edildiği günlere kavuştuk. Hastane acillerinde sedyelerde günlerce yoğun bakım sırası beklenilen günlerden sonra, acil ve yoğun bakım gerektiren hastalar için hem havada, karada ve denizde ücretsiz acil sağlık ulaşımı, hem de sıra beklemeden yoğun bakım hizmeti sunulan günleri gördük. Bu hizmet sadece şehirlerde değil, ülkenin her köşesine ulaşmış durumdadır. Avrupa’nın en büyük “Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi” ülkemizde artık. Afet ve olağandışı durumlara yönelik acil müdahale ve afetlerde sağlık organizasyonu milli bir anlayışla icra edilmektedir.

Aynı odada onlarca hastanın adeta istif edildiği o utanç verici günlerden, hastalarımızın insana yakışır bir şekilde otel konforunda nitelikli hastane odalarında tedavilerinin yapıldığı günlere geldik. Henüz tedavilerinin bitmediği ve yeterli oda olmadığı için hastaların evlerine gönderildiği zamanlardan, tedavilerinin uzun süreceği hastalarımızın son ana kadar aktif bir yaşam sürmeleri maksadı ile “Uzun Süreli Bakım Merkezleri” nde tedavileri ve hayatlarının devam ettirildiği zamanlara geldik. Devlet hastanelerinde yeterli birimlerin olmadığı ve onun için bazı hastaların özel hastanelere gönderildiği günlerden, özel hastanelerde yeteri kadar hizmetin olmadığı ve hastaların artık devlet hastanelerine gönderildiği günlere ulaştık.

İl il, ilçe ilçe devlet hastanelerinin olduğu, bununla birlikte 25 ilimizde 26 adet, içinde onkolojiden kadın doğuma, kalp damardan, fizik tedaviye, ruh sağlığından yanık merkezine kadar her birimin olduğu “Şehir Hastaneleri” açılıyor. Sadece bu hizmet sağlıkta bir devrimdir. Sağlıkta sadece binalar ile değil, içindeki personel ile de devrim yaşadığımız günleri yaşıyoruz. Artık vatandaşımız sağlık hizmetlerinden memnun durumda. Bu memnuniyet oranı %85 lerde.

Herkes için ulaşılabilir, nitelikli, sürdürülebilir ve güçlü bir sağlık için “Alo SABİM 184” ile 7/24 kesintisiz olarak vatandaşımız sağlık taleplerini doğrudan Sağlık Bakanlığına iletebilmekte ve hizmet alabilmektedir. Tüm hastanelerde “Hasta Hakları Birimleri”  kesintisiz çalışmakta ve aksayan yönlere çareler üretmektedir. Vatandaşlarımız hastanelerde muayene kuyruklarında çile çekmemekte, evlerinde otururken “182 Çağrı Merkezi” ni arayarak muayene randevularını alabilmektedir. Eskiden ilaç almak için çekilen çilelerden bahsetmek bile istemiyorum.

Daha on beş yıl önce sağlıkta hiçbirinin olmadığı bazı ana yatırımları zikretmeye çalıştım. Her biri bir devrim olan bu çalışmalar ancak istikrarlı bir siyasi hükümet ile mümkün olmuştur. İnsanımızın insanca yaşadığı ve insanca hizmet aldığı bu istikrarın devam etmesi dileği ile…

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/