ANNE BENİ KİTAPSIZ BÜYÜTME | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>ANNE BENİ KİTAPSIZ BÜYÜTME 10.10.2017 11:24

ANNE BENİ KİTAPSIZ BÜYÜTME

İlk emri “Oku” olan bir dinin mensubuyuz.

Okuma yazma bilmeyenlere okuma yazma öğreten savaş esirlerini bunun karşılığında özgür bırakan bir peygamberin yolundayız.

Hz. Ebubekir (r.a.) “Kitaba âşık bir kimse için kitaptan daha sadık bir arkadaş, daha faydalı bir yardımcı, daha neşeli bir dost olamaz.” Buyurur. 

“Bir adama bir kitap sattığın zaman, ona yalnız yarım kilo kâğıt, mürekkep ve tutkal satmış olmazsın, ona tamamıyla yeni bir yaşam satmış olursun. Sevgi, dostluk, mizah ve geceleyin denizde dolaşan gemiler, eğer o kitap gerçekten benim anladığım anlamda bir kitapsa, onun içinde bütün gökler ve yer vardır.” der Cemil Meriç.

İmam-ı Rabbani “Kitap, ruhun ilacıdır.” diyerek kitapların değerini ortaya koyar. 

Necip Fazıl Kısakürek “Faydalı bir kitabı ilk defa okuduğum zaman, yeni bir dost edindim sanırım, beğendiğim, sevdiğim bir kitabı tekrar okuduğum zaman da eski bir dosta kavuşmuş gibi olurum.” derken kitapların kıymetini anlatır.

Bazıları kitapları krallık olarak görmüş, bazıları ise bir kitabı dünyadan daha geniş görmüş, kimileri iyi bir kitabı bir bankadan daha zengin bilmiş, kimileri ise onları hiç solmayacak çiçekler bilmiştir. Kitapları zamanın büyük denizinde dikilmiş deniz fenerleri olarak addedenler olduğu gibi, onları hiç solmayacak güllere benzetenler de olmuş. Kitapları insanların aynası sayanlar olduğu gibi, onları uygarlığa yol gösteren ışıklar olarak sayanlar da olmuş. Ne olursa olsun iyi bir kitap gerçek bir hazine, gerçek bir dosttur.

Geleceğe bırakılacak en güzel hediye ve en güzel mirastır kitap.

Kitap okuma konusunda hariçten gazel okuyan ve dünya sıralamasında çok gerilerde olduğumuzu söyleyenlere de inanmıyorum. Rakamlar üzerinden farklı hesaplamalarla bu oranı düşük gösterenlerin iyi niyetinden emin değilim ve onlara inat diyorum ki Türkiye’de son yıllarda kitap okuma oranı hızla artmaktadır.  Hemen hemen her hafta farklı illerde düzenlenen kitap fuarları gösteriyor ki kitaba olan meylimiz artmaktadır. Sadece çocuklarımızın değil aynı zamanda yetişkinlerimizin de ilgi gösterdiği kitap fuarlarından hem yazarların ve hem de yayınevlerinin memnuniyetini göz önüne aldığımızda okuma seviyesinin yükseldiğini fark edebiliyoruz. Satın alınan bir kitabın sadece bir kişi tarafından değil, yardımlaşmanın en yüksek olduğu insanımız arasında onlarca kişi tarafından okunduğunu düşünürsek sadece satış rakamlarını hesaba katarak yapılan oranlamanın yanlış olduğu kanaatindeyim.

Bu fuarlardan biri, İstanbul’da Anadolu yakasının en büyük kitap fuarı “2. Ataşehir Kitap Şenliği”  9 Ekim Pazartesi günü başladı. Anadolu yakasının en büyük kitap şenliğinde çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını kazandırmak, kitaplarla dost olmalarını sağlamak, kitabı olmayan köy ilköğretim okullarına bağışlar yapmak amacıyla  200.000 Kitap, 80 Yazar ve 200 Yayıneviyle 9 EKİM– 22 EKİM tarihleri arasında Ataşehir Meydanı’nda kitapseverlerle buluşuyor. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin kitap okuma alışkanlığı edinmesi için sosyal sorumluluk çerçevesinde hayat bulacak olan bu şenlikte öğrenciler 14 gün boyunca yazarlarla söyleşiler yapabilecek, tiyatro oyunları izleyecek, polis ağabeylerinin okudukları hikâye kitaplarını dinleyecekler. 2.Ataşehir Kitap Şenliği içerisinde “60 Üniversiteli Genç 60 kitaplık” projesi de hayata geçecek.  Proje kapsamında etkinlik boyunca öğrencilerin seçeceği kitaplar konusunda kurulmuş stantlarda 14 gün boyunca küçük kardeşlerine rehberlik eden üniversiteli gençlerin adına Eğitimevi tarafından köy ilköğretim okullarına isimlerini taşıyan birer kitaplık kurulacak. 50 polis ilköğretim ve anasınıfı öğrencilerine hikâye kitabı okuyup birer adette istedikleri hikâye kitabından hediye edecekler. Lise öğrencileri uzun zamandır eğitim aldıkları mehteran ekipleriyle özel bir gösteri yapacaklar. Geleceğin bilim insanları olma yolunda ilerleyen öğrenciler, kendi tasarlayıp yaptıkları dron’u uçuracaklar. 

9 ve 16 Ekim’de benim de okurlarımla buluşacağım ve kitaplarımı imzalayacağım “2.Ataşehir Kitap Şenliği” nde eğitime ve kitaba gönül vermiş siz değerli okurlarımın bu etkinliğe duyarsız kalmayacağını umuyor, şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/