2017’NİN ARDINDAN | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>2017’NİN ARDINDAN 26.12.2017 08:17

2017’NİN ARDINDAN

Zaman; Mevla’nın, adına yemin ettiği kutsal şey…

Zaman;  gökleri ve yeri yaratan Rabbin, yarattığı günkü şekliyle anların kesintisiz ve durdurulamayan akışı…

Zaman; geri dönüşü olmayan yol…

Zaman; değerinden habersiz olduğumuz iki nimetten biri...

Zaman; yaşadığımız hayatın ta kendisi…

Zaman; bizi mezara çeken halat…

İsimler verdik zamana. Yıl dedik, ay dedik, gün dedik. Yuvarlanıp duruyoruz o günleri sayarak aylara ve ayları sayarak yıllara. Zaman zaman “vakit geçmiyor” diye dertlenirken, saçımızdaki beyazlar arttıkça “nasıl da hızla geçiyor zaman” diye hayıflanıyoruz zaman zaman.

Adına 2017 dediğimiz bu yılın sonuna geldik. Her ne kadar hicri yılı önemsiyor ve ibadetlerimizi ona göre düzenliyorsak ta miladi yıl hayatımızın her anına işlemiş durumda. Önümüzde 2018 yılı, arkamızda 2017 yıl. Bu dönemler bazı muhasebelerin yapıldığı dönemlerdir. İş yeri sahipleri bir yılın muhasebesini tutar, ne kazandığını ve ne kaybettiğini kâğıda döker, yeni yıla yeni umutlarla başlar.

Nice hatıralar saklıdır eski yıllarda. Nice duygular gizlenmiştir, nice acılar, nice olaylar, nice sevinçler. Ülkeler de insanlar gibidir ve eski ile yeni arasında geçişleri vardır onların. Eskiyen yılın hesaplarını tutarken yeni yılın da bütçesini yapar.

2017 yılı dünya açısından da farklı bir yıl oldu. Adeta yeni bir dünya düzeni kurulmaya başlandı bu yılda. ABD’de zorlu bir seçimin ardından Trump seçiliyor. Rusya’nın seçimlere karıştığı iddiaları yıl boyunca devam etti. ABD’nin nevi şahsına münhasır 45. Başkanı Trump’ın seçimi dünyanın yeni bir döneme girdiğinin resmen başlangıcı olmuştur.

Sistem değişikliği için düğmeye basan Türkiye dünyanın gündemine oturdu. Orta doğuda istediği gibi at koşturan ve planladığı her oyunu sonuçlandırabilen batının oyunlarının tutmadığı tek ülke Türkiye oldu. Türkiye, Anayasa değişikliği için referanduma gitti. Anayasa`nın 18 maddesi oylandı. Evet ve Hayır oylarından oluşan 2 seçenek halka soruldu. Sonuçlar: % 51,41 evet, %48,59 hayır. Bu sonuçla hem Türkiye’de ve hem de dünyada yeni bir dönem başladı. Çünkü batının planları bozuldu ve doğunun umutları arttı. Yüz yıldır dünya üzerinde devam eden sömürü düzeninde adeta sona gelindi ve yeni bir dünya için aktörler değişmeye başladı. Üzerinde oyun kurulan değil bilakis oyun kurucu konumuna gelen Türkiye tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çekmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Nisan 2017 halk oylamasıyla kabul edilen anayasa değişikliği ile kurucusu olduğu AK Parti`ye yeniden üye ve başkan oldu. 1961 Anayasasından beri cumhurbaşkanlarının partileriyle ilişiklerinin kesilmesi hükmü yer alıyordu. Bu değişiklikle Türkiye siyasetinde de yeni dönem başladı.

Teröre bulaşan veya terörle iş tutan siyasiler bu yılda kendilerini hapislerde buldular. CHP’nin sözde adalet yürüyüşleri halkın gözünde bir anlam ifade etmedi. İktidar partisinde kabine revizyonu sessiz sedasız gerçekleşti. Kurumlarda ve başkanlarındaki değişiklikler her gün devam etti. Çocuklarımızın hayatını etkileyen sınav sistemleri değişti. Seçilmiş belediye başkanları siyasi konjonktür gereği istifa etti ve hiç kimsenin de sesi çıkmadı. Yolsuzluktan dolayı görevden alınan belediye başkanlarını savunan liderlerinin çabası bir işe yaramadı.

Ölümler, doğumlar, olaylar bu yılda da hız kesmeden sürdü ama en önemli gelişme ABD Başkanı Donald Trump’ın, "Kudüs`ü İsrail`in başkenti olarak tanıma vakti gelmiştir. Büyükelçiliği Kudüs`e taşıma talimatı veriyorum." açıklaması oldu. İstanbul`da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirvesi sonuç bildirgesinde "Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devletini tanıdığımızı ilan ediyoruz. Dünyayı Doğu Kudüs’ü Filistin Devleti’nin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyoruz" kararı alındı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Türkiye ve Yemen`in teklifiyle yeni Kudüs tasarısını görüşmeye başladı. Oylamaya 172 ülke katıldı. Oylamada 128 kabul, 9 ret ve 35 çekimser oy kullanıldı. ABD lideri Donald Trump`ın Kudüs`ü İsrail`in başkenti olarak tanıyan kararı yasa dışı olarak tanındı. Bu kararla dünyada yeni bir dönem başladı. Mazlumların umudu olan Türkiye, üzerinde planlar yapılıp uygulanan değil bilakis plan yapan ve uygulayan ülke durumuna geldi.

2018’e umutla… 

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/