EĞİTİM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN SORUNLARI | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>EĞİTİM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN SORUNLARI 15.04.2015 22:26

EĞİTİM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN SORUNLARI

Emekli Akademisyen Hasan Güneş hgunes0202@gmail.com

          Bilindiği gibi eğitim fakültesi öğrencilerinin atanmasında esas olan KPSS adı verilen uygulamadır. Onlarca öğretmen adayının ölümüyle sonuçlanan intiharların yanında, daha başka olumsuzlukları da içerisinde barındırmaktadır, KPSS uygulaması.

         Özellikle, öğretmenlik mesleğine atamada sınav odaklı uygulama eğitim fakültesi öğrencilerini olumsuz etkilemektedir. Bu kurumlardaki öğrencilerimize KPSS’nin maliyeti ağır olmaktadır.

     Eğitim fakültesine başlayan öğrenci için KPSS’de başarılı olmanın temel olduğunun bilinmesi, bu öğrencilerimizi derslere güdülemek mümkün olmamaktadır. Bu durumda, öğretmenlik mesleğinde esas olan düşünme, eleştirel düşünme ve yaratıcılık gibi öğelerin öğrenci tarafından edinilmemesine neden olmaktadır. Yine ezberci eğitimle yetiştikleri için analiz ve sentez yeteneğinden yoksun yetişmektedirler.

    Ezber, analiz ve sentez düşüncesinde, eleştirel ve yaratıcılıkta yoksun olarak yetişen eğitim fakültesi öğrencilerinin, gelecekte toplumsal sorunlara duyarlılık gösteren bir aydın olması mümkün mü? Yine, okullarda sınıf yönetimi konusunda gelecekte bu öğrencilerimizden başarılı olması beklenebilir mi?

    Öğretmen atamalarında sınav odaklı olma ayrıca toplumsal beceri, toplumsal dayanışma, kimlik duygusu ve kendini gerçekleştirme güdüsünün karşılanması beklenebilir mi?

    Özellikle, toplumsal ilişkilerin zayıf olması, bu öğrencilerimizin bir insan için önemli olan “toplumsal ilgi” eksikliğine yol açması kaçınılmazdır.

      Çözüm olarak, eğitim fakültesi dışındaki öğrencilere formasyon dersleri kaldırılmalıdır. Sağlıklı insan gücü planlamasına gidilmelidir. 

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/