BENLİK ALGISI VE EĞİTİM | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>BENLİK ALGISI VE EĞİTİM 11.05.2017 12:42

BENLİK ALGISI VE EĞİTİM

Benlik algısının eğitim açısından önemi nedir? Yine, benlik algısının öğrenciler açısından önemi nedir?

   Bir ölçüde öğretme-öğrenme sürecinin etkililiği öğrencelerin benlik algısının gelişmesine bağlıdır. Bu nedenle, öğretmenler öğrencilerin benlik algılarını geliştirmek durumundadır.

    Diğer taraftan, öğrencilerin  benlik algılarının gelişmesi demek öz saygı ve öz güven derecelerinin yükselmesi demektir. Bu durumunda öğrenci başarısı üzerinde olumlu etkisi kaçınılmazdır.

Pekala, benlik algısının gelişmesi açısından öğretmenlere ne gibi sorumluluklar düşmektedir.

   Öğretmenler, öğrencilerin kendilerini tanımaları için gizil güçlerini keşfetmelerine yardım ederek kendilerini gerçekleşmelerine yardımcı olabilir.

    Diğer taraftan, öğretmenler öğrencilerin yaşadığı olumsuzlukların insan doğasının bir parçası olduğu yönünde farkındalık kazandırabilir.

   Yine, öğretmen öğrenciye kendisini ifade etme şansı tanımalıdır. Bunun için öğrenciler sınıfta konuşması için yüreklendirebilir.

   Diğer taraftan, sınıf içindeki yoğun etkinlikler düzenleyerek öğrencilerin katılımı sağlanabilir.  Yine, öğretmenler öğrencilerin öz güvenlerini arttırıcı yönde öğretim ilkelerini kullanabilir.

   Rehber öğretmenlerden yararlanılarak, öğrencilerin bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimi sağlanabilir. 

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/