İNSAN YETİŞTİRME DÜZENİMİZ VE ÖZ SAYGI | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> İNSAN YETİŞTİRME DÜZENİMİZ VE ÖZ SAYGI 06.09.2017 18:43

İNSAN YETİŞTİRME DÜZENİMİZ VE ÖZ SAYGI


İnsan yetiştirme düzenimiz, toplumun baskın değer yargılarını oluşturan doğrultusunda yapılmakta, bu da kişinin öz saygının gelişmesini engellemektedir. Genellikle görünen o ki başka insanlar kötü muamele, onları aşağılama hüküm süren davranışlardır.
     Kuşkusuz, böyle bir durumun psikolojik açıklaması bulunmaktadır. Bazı bireyler, yaşadığı değersizlik duygularını ödünlemek için başkalarını küçük düşürücü davranışlarda bulunabiliyorlar. Başka bir ifadeyle, böyle bir tutum ve davranışta bulunan kişinin öz saygı düzeyinin  düşük olduğunu söyleyebiliriz. 
        O zaman hümanist değerlerle ilgisi olmayan bu tutumlara sahip olunmaması için eğitim kurumuna ne gibi sorumluluklar düşmektedir?
      Tabii ki ilk akla gelen aile içi eğitimdir. Aile içi eğitim ne gibi özelliklere sahip olsun ki çocuğun öz saygı düzeyi artabilsin:
1- Çocuklara sorumluluk verilmelidir.
2- Çocukların bedensel, ruhsal gereksinmeleri karşılanmalıdır.
3- Çocuklar ile anne- baba arasında çift yönlü iletişim kurulmalıdır.
4- Çocuklar aile çevresini güvenli bir yer olarak algılamalıdır.
    Aile ile birlikte çocukların öz saygı gereksinmesinin arttırılmasında okullar başlı başına bir rol oynamaktadır. Öğrenciye sınıfta belli roller verilmelidir. Yine öğrencilerin başarıları ödüllendirilmelidir. 

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/