AİLE VE OKUL EĞİTİM ARASINDAKİ DENGE | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> AİLE VE OKUL EĞİTİM ARASINDAKİ DENGE 10.03.2016 00:03

AİLE VE OKUL EĞİTİM ARASINDAKİ DENGE

 

                          

  Aile ve okul eğitimi arasında belli bir dengenin bulunması gerekiyor. Ancak gerçek anlamda bu gerçekliğe uyulmakta mıdır?

  Bazı durumlarda bu gerçekliğe uyulmamaktadır. Çünkü anne ve babaların eğitim durumları genel anlamda düşüktür. Bu da okullarda görev yapan eğitimcilerin görev ve sorumluklarını güçleştirmektedir.

  Çünkü, çok genel anlamda çocukların aşırı bir biçimde korundukları görülmektedir. Bu durum da öğrencilerin okul yaşamına uyum sağlamasını engellemektedir.

  Aşırı korunan öğrenciler, genel anlamda pasif olabilmektedir. Bu nitelikte öğrenciler öğretme-öğrenme sürecine etkin katılımı mümkün değildir.

  Yine, bu nitelikteki öğrenciler informal grupların faaliyetlerinin katılımı zordur.

   Diğer taraftan, bu öğrenciler bir takım sevgi, saygı vb. ihtiyaçlarının karşılanmasında da güçlükler olduğu gözlenebilmektedir.

   Yine, bazı ailleler çocuklarını aşırı serbest bırakmaları bir takım sorunlara yol açabilmektedir. Bu çocuklar ben merkezci olabilmektedir. Böylece bu çocuklar okul yaşamında sorun yaşayabilmektedir.

  Uyum sorunları, bu çocukları diğer arkadaşları ile çatışma içine sokmaktadır. Bu durum da iletişim sorunlarını beraberinde getirmektedir.

  Bütün bu tartışmalar, ailede nasıl bir çocuk yetiştirme biçimini gündeme getirmektedir.

  Elbette, ebeveynler doğal olarak çocuklara demokratik davranmak durumundadır.

  Diğer taraftan okullarda sorumluluklarını ve rollerini bilen çocukların yetiştirilmeleri gerekir. Bu niteliğe sahip olacak öğrenciler aktif ve çevreleriyle uyumludur. En önemlisi akademik başarıları yüksektir. 

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/