Fitne Çıkarmak | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Fitne Çıkarmak 30.11.2016 13:18

Fitne Çıkarmak


            Fitne çıkarmak öldürmekten daha kötüdür. Evet günümüz insanının en büyük düşmanı belki de fitnedir. İşte bunun içindir ki gerek Kur`an-ı Kerim`de gerekse Peygamberimizin hadislerinde bu konuya çok detaylı bir şekilde değinilmiş ve fitneden uzak durulması emredilmiştir.

            Fitne aslında uykudadır, Allah(cc) onu uyandıranlara lanet eder buyuran Hz. Muhammed Mustafa  (sav) Müslümanları en üst düzeyde uyarmaktadır.  Fitnenin, ıstılahta birçok anlamı varsa da, daha çok bozgunculuk, bölücülük, isyan, ihtilal, fesat çıkarmak gibi anlamlara gelir.

            Kuran-ı Kerim`de bir çok ayeti kerimede de fitne çıkaranlar en ağır şekilde uyarılmaktadır.

Onlar öyle sapıklar ki, yeryüzünde fitne ve fesat çıkarırlar.[Bekara 27]

Onlara; "Yeryüzünde fitne fesat çıkarmayın" dendiği zaman, "Biz ancak ıslah edicileriz"derler.[Bekara11]

Fitne çıkarmak adam öldürmekten daha kötüdür. [Bekara 217]

Kalblerinde eğrilik olanlar, fitne çıkarmak için, âyetleri kendilerine göre yorumlar. [Al-i imran7]

Onlar fitne çıkarmak için can atarlar. [Nisa 91]

Onlar yeryüzünde bozgunculuğa koşarlar; Allah ise bozguncuları sevmez. [Maide 64]
 
Yeryüzünde fitne fesat çıkaranlara lanet olsun. [Rad 25]

            Bütün bu ayetlerden anlaşılacağı üzere Yüce Allah yeryüzünde fitne ve fesat çıkaranlara lanet etmekte ve Müslümanları uyarmaktadır. Ancak maalesef günümüz Müslümanları bu konuda çok ihmalkar ve adeta fitne çıkarma üzerine yarış yapmaktadırlar. Düşünün ki Müslümanlar öyle hale geldi ki bir gurup diğer gurubu sevmemekte, bir ülke içindeki inananlar birbiriyle savaşmakta, ülkemizde olduğu gibi her şeyi göze alarak darbe girişimine bile bulunmaktadırlar.  

            Ne acı bir durumdur. Ne garip bir durumdur. Yaklaşık bir milyar yedi yüz milyon Müslümanın yaşadığı dünyada bir çok İslam ülkesinde savaş ve ölümler tüm hızıyla devam etmekte masum insanlar katledilmektedir. Allah (cc) Müslümanlara akıl ve fikir versin. Sürekli dua ederek ve bu fitnenin ortadan kalkması için mücadele ederek çalışmalıyız. Aksi halde daha nice masum insanlar hayatlarını kaybedecek ve üzülen hep Müslümanlar olacaktır.

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/