KADINA YÖNELİK ŞİDDET NASIL ÇÖZÜLÜR | Memurlarınsesi-Memur haberleri-Kamunun haber sitesi.Memur, Öğretmen, KPSS, e-okul, eğitim, sendika, belediye, memur alım ilanları
Ana Sayfa
Ana Sayfa >>KADINA YÖNELİK ŞİDDET NASIL ÇÖZÜLÜR 16.03.2015 21:49

KADINA YÖNELİK ŞİDDET NASIL ÇÖZÜLÜR


 Bu makaleyi yazdığım tarih 8 mart Pazar  günüydü.  Amacım dünya kadınlar gününde kadınlarımızın sorunlarına, özelliklede şiddete dikkat çekmekti. Makale günüm Salı  olduğu içinde  ancak bu gün yayınlayabiliyorum. Düşünebiliyor musunuz! Son 67 günde 56,  kamuoyunda  infiale yol açan Özge can Arslan cinayetinden sonra da 26 kadın cinayeti daha işlenmiş. Oysa Özgecan daha birkaç gün önce katledildi. Ancak ondan sonra katledilen bu 26 kadınımızın maruz kaldığı bu insanlık dışı uygulamadan neredeyse  kimsenin haberi dahi olmadı. Ne yazık ki Türkiye ve geri kalmış toplumlarda kadınlar ciddi düzeydeki fiziksel    ve psikolojik baskı altında yaşıyor. Eğer öyle olmasaydı daha dün gibi belleğimize kazınmış olan Özgecan`ın  katlinden sonra, sessiz sedasız 26 kadın daha öldürülmüş olmazdı. Şu açık bir gerçek ki Ülkemiz ve dünyanın çoğu bölgesinde kadın olmak gerçekten  çok zor . Bu zorluk, başta Ekonomik, aile ve sosyal yaşam alanları  olmak üzere, neredeyse hayatın her alanında kendini gösteriyor. Hem ülkemiz hem de dünya bu  ayıptan bir an önce kurtulmak zorundadır. Bu mesele özü itibarıyla da bir Cinsiyet meselesi olmayıp, bir insanlık meselesidir.  Bu nedenle ben,  8 mart Dünya Kadınlar gününün bu yönde ki motivasyona başlangıç oluşturabileceğini  düşünüyorum. Konuyu iyi anlayabilmek içinde 8 martın bizdeki ve dünyadaki geçmişine göz atmakta fayda var.

8 Mart  Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler  tarafından tanımlanmış  uluslararası bir gündür. 8 Mart 1857`de Amerika`da daha iyi çalışma şartları için grev yapan 129 kadın işçi yanarak can verince, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak ilan edildi. Amaç Kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının artırılmasıydı. Birleşmiş Milletler  önce, 1975 yılını Dünya Kadınlar Yılı olarak ilan etti.  Sonrasında da 16 Aralık 1977 de,  8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasına karar verdi. 

         Türkiye`de ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez, 1921 yılında Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ise daha yaygın olarak kutlanarak sokağa taşındı. Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı programından sonrada 1975 Türkiye Kadın Yılı kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesinden sonra, dört yıl boyunca bu konuda  herhangi bir kutlama yapılamadı. 1984′ten itibaren ise her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından Dünya Kadınlar Günü kutlanmaya başlandı.

   Kadın Hakları konusunda öncelikle çözüme ulaştırılması gereken konu   şiddettir. Kadına yönelik olan  bu şiddeti: cinsiyete dayanan, kadını inciten, ona zarar veren, fiziksel, cinsel, ruhsal hasarla sonuçlanma olasılığı bulunan, toplum içerisinde ya da özel yaşamında ona baskı uygulanması ve özgürlüklerinin keyfi olarak kısıtlanmasına neden olan her türlü davranış şekli olarak tanımlayabiliriz. Bu şiddet her ne şekilde kendini ortaya koyarsa koysun, onu tek bir nedene bağlamak mümkün değildir. Konu Başta biyolojik, ekonomik, sosyo-kültürel, öğrenme ve psikolojik olmak üzere çok etkenli bir meseledir. Bu nedenle sağlıklı bir sonuç için  bu her bir nedene yönelik çözüm yollarının araştırılması zaruridir. Yoksa meseleye at gözlüğü ile bakılarak tek yönlü çözümler aranırsa, sonucun akamete uğraması kaçınılmaz olur. Son olarak unutulmamalıdır ki  bu meselenin her alanda ki çözümünde en önemli dayanağımızın eğitim ve hukuk olacağı, tartışılmaz bir gerçek olarak ortada durmaktadır.   

GÜNÜN SÖZÜ :    ONLARDAN OLDUĞUMUZ VE YAŞAMIMIZIN DOĞUMDAN ÖLÜME HER ANINDA VARLIKLARIYLA ONURLANDIĞIMIZ, İHTİYACIMIZ OLDUĞUNDA DESTEKLERİNİ ESİRGEMEYEN, EĞİTEN, YETİŞTİREN, BİZİ BİZ YAPMA YOLUNDA YÜREKLERİNDEKİ SEVGİ VE ŞEFKATİ KARŞILIKSIZ VEREN FEDAKAR KADINLARIMIZIN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN.

 

http://www.memurlarinsesi.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..Memurlarınsesi-Memur haberleri -Kamunun haber sitesi.
haberyazilimi.com - http://www.memurlarinsesi.com/